За компанію з породіллею

На жаль, далеко не в кожному пологовому будинку нашої країни облаштовано сімейні пологові зали, коли під час пологів поруч із вагітною жінкою можуть бути її чоловік, мама, тітка, бабуся чи інша рідна, близька людина, яка і за руку потримає, і підбадьорить, і нового члена сім’ї зустріне. Вітчизняний МОЗ усіляко схвалює перехід українських лікарень на європейські стандарти (коли в пологовій залі тепло, світло, народжує одна жінка, а не 2–3, можуть бути присутні родичі, зводять до мінімуму різні клізми та інші процедури, які раніше були обов’язковими до виконання, тощо). І хоч у багатьох «народжувальних» закладах досі виникають проблеми щодо впровадження новацій, процес усе–таки триває.

Коноплі у портфелі

Напередодні нового навчального року і лікарі, й освітяни спільно вирішують не тільки питання профілактичних медоглядів школярів. Є ціла низка проблем, які лежать на перетині медицини та педагогіки. Насамперед це стосується дитячого алкоголізму, тютюнопаління та наркоманії.

Без паніки: встигнуть усі

У вашій родині є школяр, і в нього немає «свіжої» довідки щодо проходження обов’язкового профілактичного медогляду? Не варто в істериці бігти в поліклініку, щоб оформити документ. Якщо ваша дитина проходила такий огляд минулого року (у листопаді, жовтні тощо), вона має право відвідувати заклад освіти, і ніхто не має права звернути її додому.

Українцям не вистачає Айболитів

Українцям не вистачає Айболитів

У галузі охорони здоров’я нині є чимало проблем. Але одна з найболючіших — недостатнє кадрове забезпечення медичних закладів. Про це під час підсумкової колегії МОЗ заявив міністр Олександр Аніщенко. За офіційною статистикою профільного міністерства, вакантних посад лікарів налічується 46 962. Звісно, якби всі випускники медвузів ішли працювати за фахом, цієї проблеми не було б. Але молодь не надто квапиться їхати працювати в далекі села (де потреба в лікарях найбільша) і навіть у невеликі міста (де ситуація краща, але теж далека від ідеалу). Причин багато, та головна — мізерні зарплати, на які ледь можна прожити.

ВІДКРИТИЙ ЛИСТ

Звертаюся до вас не тільки як депутат, а й як працюючий лікар, який понад 48 років свого професійного життя віддав боротьбі з туберкульозом.

Інформую вас, що ще до епідемії туберкульозу в Україні в 1989 році Чернігівська область умовно була поділена на 4 регіони з організації надання своєчасної спеціалізованої (протитуберкульозної) допомоги другого рівня якості. Бахмацький, Ніжинський і Прилуцький тубдиспансери стали наближеними до сільських мешканців опорними пунктами — центрами протитуберкульозної допомоги Чернігівського облтубдиспансеру.

Зволікання ціною в життя

Зволікання ціною в життя

Гемофілія — невиліковне генетичне захворювання, при якому порушено процес згортання крові. Тому навіть невеликий розріз, ранка, відчутна подряпина може стати джерелом кровотечі, яку неможливо зупинити без спеціальних ліків. Часом це може призвести до повного знекровлення і смерті людини. Єдиний вихід для хворих на гемофілію — регулярно, за розписаною лікарем схемою, робити ін’єкції того фактору згортання, якого не вистачає в організмі. Препарат, який роблять із крові донорів, нормалізує стан пацієнта, і людина живе повноцінним життям, навіть може займатися спортом.

Вакцинація без болю

Страх перед уколами і небажання зайвий раз підставляти своє тіло під лікарські голки — природне і цілком закономірне явище, яке існує в рамках інстинкту самозбереження, кажуть медики. Утім кожному з нас доводиться проходити цю не надто приємну процедуру. Навіть якщо людина здорова, їй усе одно проводять щеплення від багатьох небезпечних захворювань.

Працюй щелепами!

Сакральне для охочих скинути зайву вагу питання «що б таке з’їсти, аби схуднути», не зовсім точне, запевняють китайські вчені. Як зазначають дослідники з Медичного університету Харбіна, наголос слід робити на слові «як», а не «що». Адже експеримент, проведений на групі добровольців, довів: щоб скинути зайву вагу, треба пережовувати кожен шматок їжі по 40 разів.

«Виріб №2» не подорожчає

Рішення Кабміну виключити презервативи зі списку виробів медичного призначення, які не обкладаються ПДВ, викликало неабияке обурення громадськості. Лікарі, члени громадських організацій, фондів та волонтерських об’єднань, які борються з поширенням ВІЛ–СНІДу, побоювалися, що такий нерозважливий крок українського уряду може призвести до збільшення кількості жертв цієї невиліковної хвороби. Як прогнозували у фонді Олени Пінчук «АнтиСНІД», це рішення могло призвести до подорожчання найдоступнішого засобу захисту від СНІДу­ на 20—25%. Відтак не лише для підлітків, дітей із неблагополучних родин, які дуже рано починають статеве життя (на жаль, таких у нашій країні — чимало), а й для інших груп населення цей вид захисту став би не по кишені. А отже, й шанси підхопити смертельно небезпечний вірус одразу зросли б у кілька разів.

Забудьте про режим!

Забудьте про режим!

За всіх часів і народів мамине молоко було і залишається ідеальною їжею для немовляти. Натуральне, стерильне, поживне, воно легко засвоюється, захищає дитину від різноманітних інфекцій, сприяє формуванню власної імунної системи малюка, забезпечує його ріст і розвиток. Грудне вигодовування корисне і для мами — як профілактика виникнення мастопатії, пухлин молочної залози, матки та яєчників. Але фахівці наголошують: це — дещо більше, ніж банальне отримання їжі. Годування груддю — це налагодження правильного емоційного контакту, формування глибинних схем подальшої взаємодії дитини зі світом. І від того, чи буде дитина змалечку «товаришувати» з пустушкою, залежить набагато більше, ніж ми собі уявляємо. Про це і не тільки українські експерти говорили впродовж минулої семиденки — у рамках Всесвітнього тижня грудного вигодовування. «УМ» зустрілася із заступником директора Центру підтримки грудного вигодовування «Молочні ріки» Маргаритою Лежепековою та з’ясувала, від чого зникає і прибуває молоко, чому дитина відмовляється від грудей, як пустушка може стати «ліпшою подружкою» і що робити, аби уникнути цієї проблеми.