«Посушливі» болячки

«Посушливі» болячки

Улітку ми страждаємо від спеки, відчуваємо спрагу, тому частіше згадуємо про необхідність поповнення водних запасів. Холодної пори року більшість людей про це забуває. Тим часом лікарі нагадують: навіть якщо надворі не спекотно, а ми не активно рухаємося, а просто сидимо і нічого не робимо, то все одно втрачаємо енергію, а разом із нею — воду. Незалежно від того, чим ми займаємося, хоч цілий день валяємося на дивані, вода все одно залишає організм. І витрату слід обов’язково компенсувати, інакше за втомою, головним болем та погіршенням концентрації можуть прийти закрепи, хронічні інфекції сечових шляхів та інші болячки. Утім не будь–яка вода є безпечною та корисною для людського здоров’я. «УМ» з’ясувала: для того, щоб вибрати найліпший напій, треба уважно читати таблички на бюветах та етикетки на пляшках.

Оце студентам пощастило!

Важко навіть повірити, що буквально у квітні цього року на місці стерильних кабінетів були самі руїни. За словами ректора Ужгородського національного університету (УжНУ), доктора історичних наук Миколи Вегеша, на початку робіт приміщення майбутньої поліклініки нагадувало наслідки Сталінградської битви. У травні дружна команда розпочала ремонт 420 квадратних метрів приміщень колишньої їдальні. А вже наприкінці жовтня при стоматологічному факультеті вишу урочисто відкрили університетську стоматологічну поліклініку європейського зразка та перший центр дентальної імплантології на базі вищого навчального закладу IV рівня акредитації.

Пластика заради життя

Пластика заради життя

До Черкаського обласного онкологічного диспансеру звертаються хворі навіть з інших регіонів. Бо черкаські онкохірурги успішно проводять складні операції з реконструкції органів пацієнтам, які лікуються від важкої недуги. А в дечому черкащани стали ще й першопрохідцями. І не лише в Україні. Неймовірно складну пластику лікарі диспансеру проводять не тільки заради краси, а й заради життя.

Ішов, упав, опритомнів — гіпс

Ішов, упав, опритомнів — гіпс

Правду кажуть: аби знав, де впаду, то соломки підстелив би. Бо за статистикою, саме травма є однією з основних причин смерті людей віком до 44 років. А в загальному переліку причин смертності вона посідає третє місце. Не думайте, що переламати руки–ноги можна тільки холодної пори року, коли тротуар покривається кригою, а ви дуже поспішаєте по тому «склі» у справах. Травму можна отримати будь–якої пори року та будь–де, навіть у власній квартирі.

Безцінний гемодіаліз

Не так давно в Черкасах хвалилися тим, що тут, уперше в Україні, почав працювати приватний гемодіалізний центр «Фрезеніус», в якому на сучасному обладнанні проводять очищення крові майже 80 хворим на ниркову недостатність. Аж тут — скандал. Розгорівся він через гроші. Річ у тім, що замовник послуг — Черкаська обласна лікарня — не заплатила цьому центру за проведений iз початку року гемодіаліз. Бо досі немає угоди на таку послугу.

Цілющі укуси

Учительці біології Анастасії Перегіняк випало на своїх легенях перевірити безмежні можливості цілющого бджолиного потенціалу. І хоча, за Конфуцієм, із трьох шляхів розумної дії, той, що ґрунтується на власному досвіді, — найприкріший, та вибору не було. «Важкий грип дав ускладнення на легені, і виникла критична ситуація, бо мій організм не сприймає антибіотиків — після ін’єкції миттєво виникає алергія, — розповідає пасічниця. — Я почала лікуватися бджолами, й позбулася недуги за три тижні. Лікар–терапевт не могла повірити в те, що сталося. Вона ж то добре знала про мою негативну реакцію на антибіотики».

Відтоді пані Анастасія обожнює цих унікальних комах. Її чоловік Іван — теж.

Дієти геть!

Дієти геть!

Учені з’ясували, що різноманітний раціон краще від суворої дієти впливає на здоров’я. Одна річ, коли жорсткі обмеження в харчуванні тривають недовго — кілька днів, і зумовлені серйозними причинами (наприклад, до чи після операції, нападу гострого панкреатиту, печінкової кольки тощо). Такі заходи призначає лікар, який, на відміну від пересічного пацієнта, знає, що і як треба їсти, як це впливає на стан організму, коли та як треба переходити на повноцінне харчування. І зовсім інша ситуація, коли людина на власний розсуд вирішує сісти на дієту, залишивши в холодильнику буквально два–три види продуктів.

Оселедець якийсь прісний...

Учені вже давно помітили, що смак їжі, різні відтінки у сприйнятті солоного, солодкого, кислого тощо залежать від багатьох чинників. По–перше, кожна людина від самого народження призвичаюється до харчових традицій певного народу. В одних країнах споживають більше солі, в інших — гірких приправ, а в країнах колишнього СРСР, наприклад, науковці відзначають понаднормове поїдання цукру, особливо в газованих напоях. Виробники популярних в усьому світі «газировок» кажуть, що в Німеччині або Велико­британії у водичку з бульбашками додають значно менше цукру, ніж в Україні чи Росії. Міжнародна компанія, врахувавши смаки різних народів, змінила рецептуру спеціально для братів–слов’ян. Тому те, що німцеві видається надто солодким, для українця буде в самий раз, а те, що буде нормальним за гостротою для корейця, наш брат відразу виплюне.

У Трускавець — із ложкою за халявою

В одному з найкращих бальнеологічних курортів України — Трускавці — цієї осені яблуку ніде впасти: такої кількості курортників уже давно не пригадують навіть самі місцеві мешканці. Росіяни, українці, узбеки, азербайджанці, німці — з усього світу з’їжджається люд, аби покращити здоров’я цілющою мінеральною водою. Тут чекають гостей 19 санаторіїв, 21 пансіонат, сучасні готелі й близько 50 приватних вілл. Кажуть, що трускавецька «Нафтуся» не має аналогів за межами України. А ще посвячені у курортні тонкощі люди запевняють: аби отримати путівку до Трускавця, треба оббити не один поріг і відчутно для сімейного бюджету «дякувати» розпорядникам путівок до профспілкових санаторіїв. Та ще й офіційно сплатити частину вартості санаторного лікування. «Повна» ж путівка за власні кошти для звичайних українців — завелика розкіш: простим смертним лікарям чи вчителям доведеться на такий відпочинок роками економити.

Терпець уривається

Відтоді, як спеціалісти Антимонопольного комітету України (АМКУ) оприлюднили факти стосовно нечесної реклами цілої низки ліків та пообіцяли покарати недобросовісних фармвиробників, минув майже місяць. Але проведіть трохи часу перед «блакитним екраном» і зрозумієте, що ситуація не змінилася. Ролики, які на всі лади розхвалюють гомеопатичні краплі «Пумпан» (виробник — компанія «Бітнер»), ферментні таблетки «Мезим» та «чоловічий» засіб «Простамол» (німецьої компанії «Берлін Хемі») так нікуди і не зникли. Хоч і лікарі, і чиновники називають купу причин для заборони (про які «УМ» писала в номері за 29 вересня). Виникає запитання — у чому річ?