«АнтиСНІД» від виробника «Упсарину»

Лікувати ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД, яких стає все більше в Україні, не тільки дуже складно через різноманітні патологічні зміни, які викликає вірус в організмі, а й просто небезпечно для медиків, які часто наражаються на небезпеку інфікування. Для українських медсестер, які ведуть таких пацієнтів, фармацевтична компанія «Брістол-Майєрс Сквібб» видала посібник «Навчальний курс з ВІЛ-інфекції для медичних працівників». Це унікальне на сьогодні видання в Україні представники компанії недавно вручили нашому Міністерству охорони здоров'я. Посібник розроблений з навчально-методичних матеріалів, які Міжнародна ініціативна група з боротьби з ВІЛ/СНІДом, що працює на базі медичного коледжу Бейлор в американському місті Х'юстон у штаті Техас, випускає по всьому світу з моменту свого створення (1996 рік), і адаптований до українських умов нашими фахівцями з цієї хвороби.

Підлітки — це вам не дітки!

Підлітки — це вам не дітки!

Із тінейджерами підлітковий терапевт Маргарита Чижевська працює вже 35 років. Щодня до її підліткового кабінету міської лікарні №7, що в Дніпропетровську, зі своїми проблемами iдуть хлопці й дівчата. Маргарита Данилівна розповідає, що на консультацію вони приходять і подорослішавши. Втім із 1 січня 2006 року двері підліткових кабінетів перед пацієнтами зачинять — нібито як зайві структури. Після такого реформування медичної сфери частину працівників цих кабінетів звільнять, а по медичну допомогу тінейджерів відправлять до дитячих поліклінік. Право опікуватися здоров'ям старшокласників, петеушників та студентів коледжу перейде до педіатрів. «Протягом минулого року в нас забрали хлопців і дівчат 1988 року народження. Цьогоріч теж відбирають п'ятнадцятирічних. За найближчі три роки всі школярі підуть», — хвилюється Маргарита Чижевська. За її словами, поки реформа приживеться, і підліткам, і педіатрам доведеться поморочитися. «Свою підліткову службу ми розбудовували роками. Мої колеги педіатри, яким я змушена передати своїх підопічних, скаржаться, мовляв, нічого не знають про медичні особливості цього віку».

Підступний сирок

Підступний сирок

Причиною захворювання став сир зі столичної молочної кухні, — єдиний її виріб, який не проходить термічної обробки. Діти віком від шести місяців до двох років, що вживали продукцію столичної молочної кухні, мають отруєння легкого та середнього ступенiв важкості та знаходяться в інфекційних відділеннях міста Києва. Збудника кишкового захворювання поки що не виявлено, але точно відомо, що це не стафілокок. Як на бiду, подiбне сталося i в Харковi: 27 малюкiв у вiцi вiд 2 до 7 рокiв iз п’яти дитсадкiв мiста потрапили в лiкарню, отруївшись молокопродуктами. Троє дiтей — в реанiмацiї.

Шукайте серце

Шукайте серце

У відділ трансплантації i хiрургiї серця Інституту експериментальної хірургії і трансплантології, більше відомому як інститут Шалімова, харків'янин Едуард Соколов, єдина в Україні людина з трансплантованим серцем, — дорогий гість. Приблизно раз на півтора місяця він приїжджає сюди на обстеження, щоб упевнитись, що донорське серце, яке йому пересадили півроку тому, функціонує як слід. У проміжках між процедурами Едуард спілкується з медсестрами та лікарями. Він — людина товариська й оптимістично налаштована, тож за дев'ять місяців перебування в столиці в очікуванні операції завів тут багато друзів.

Так чи був сифіліс?

Так чи був сифіліс?

На прийом до шкірвенеролога приходять з острахом: а раптом лікар щось знайде? А виходять — або розправивши плечі та скинувши вагар провини, яка невідь-звідки береться перед візитом до фахівця із «сороміцьких» хвороб, або ж «убиті» поставленим діагнозом. В обох випадках, як правило, ні з ким не діляться про результати відвідин. Історія ж конфлікту пацієнтки з лікарем-дерматологом Васильківської районної лікарні випадає зі звичного ряду. Лікар поставив дівчині діагноз «сифіліс», проте та невдовзі засумнівалася у сумлінності фахівця, а згодом подала скаргу у Васильківську міжрайонну прокуратуру, аби довести, що їй навмисне поставили неправильний діагноз, щоб видурити якомога більше грошей. Таким чином інтимна справа стала надбанням громадськості не лише чималого райцентру під Києвом, а й усієї Київської області.

Книжка вчить, як із ВІЛ жить

Навчальний посібник «Догляд і підтримка дітей із ВІЛ-інфекцією», який видали Міністерство охорони здоров'я та Міністерство у справах сім'ї, дітей та молоді України за підтримки ЮНІСЕФ, містить не тільки медичні рекомендації, а й правові та психологічні. Дитині, яка народилась в умовах високого ризику передачі вірусу імунодефіциту людини, тільки у три роки можна поставити остаточний діагноз — чи передався ВІЛ. Тому, як правило, новонароджені опиняються під опікою держави. Новий підручник призначений не для широкого використання, а для підготовки висококваліфікованого персоналу, який буде працювати з такими дітьми. Тираж видання — всього п'ять тисяч примірників і вже розподілений між Міністерством охорони здоров'я, Міністерством у справах сім'ї, дітей та молоді України, Міністерством освіти та науки, соціальними службами, представництвами неурядових організацій, що проводитимуть цикл навчальних семінарів для педагогів, медиків та соціальних працівників.

У вiльне плавання — без памперсiв

У вiльне плавання — без памперсiв

Чотиримісячна Богданка Усенко, яка вдруге з мамою Ярославою прийшла на заняття з плавання для немовлят, у воді почувається ще не дуже впевнено. Але мама переконана, що, відвідуючи басейн, її донька матиме міцне здоров'я. Центр профілактики і реабілітації грудних дітей «Екологія немовлят» створили батьки, які переконалися у цілющості водних занять. І не важливо, що більшість із його завсідників своє перше слово скажуть за кілька місяців — плавати можна у будь-якому віці, кажуть тут.

Ой не так лікують рак

Ой не так лікують рак

До професора Валерія Тарутінова, президента благодійного фонду «Проти раку молочної залози» та неофіційного головного мамолога України, пацієнтки, «заліковані» іншими онкологами, приходять часто. Історія, яку він розказав «УМ», типова. «Жінка прийшла до нас дуже зла і ображена. Їй наші київські онкологи видалили доброякісну пухлину — фіброаденому — й імплантували протез. Я не міг приховати від неї, що, можливо, саме цей протез спровокував виникнення через кілька місяців уже злоякісного утворення — саркоми», — розповідає Валерій Іванович. Він працює провідним науковим співробітником Інституту експериментальної патології, онкології та радіобіології імені Ростислава Кавецького, тож щодня бачить і за змоги виправляє чужі помилки. У першу чергу це стосується раку молочної залози.

Серце не камінь

Запоріжанин Володимир Масалов, якому 28 січня минулого року вперше в Україні успішно пересадили донорське серце, помер позавчора у машині «швидкої допомоги» дорогою до районної лікарні. Чи саме пересаджене серце «зрадило» 45-річного мешканця села Матвіївка Веселівського району, поки не відомо. Як повідомляє УНІАН, результати розтину, проведеного лікарями 19 квітня, будуть відомі пізніше.

Геть приреченiсть!

Геть приреченiсть!

Ганні 15 років, але вона не може самостійно навіть зав'язати собі шнурки на черевиках. І це, на жаль, не фігурально висловлюючись. Рівень її «айкю» — нижче 70. Поставивши трирічній дівчинці діагноз затримка психічного розвитку, лікар «втішала» приголомшену раптовою звісткою маму : «У вас усе попереду, здавайте Ганну в інтернат й облаштовуйте своє життя». Проте справжня мама не послухала поради і почала довгі, тужливі, як вона каже, ходіння «по медицині» — з кабінету в кабінет. Виявилося, що таким дітям ніхто і ніщо не допомагає... Їхня розумова відсталість, що виникає унаслідок генетичних випадковостей або, як у Ганни, пологової травми, не підлягає виліковуванню. Виходів небагато – утримання в інтернаті, де дітьми опікується держава, або проживання в сім'ї. Хто обирає останнє, стикається з купою проблем, — психологічних, соціальних, методичних... І тільки тут, у Благодійному товаристві допомоги інвалідам та особам з інтелектуальною недостатністю «Джерела», розташованому в Києві поблизу метро «Героїв Дніпра», їм допомагають виживати кваліфіковані спеціалісти.