Час викидати каміння

Час викидати каміння

Життя таких хворих нагадує перехід по мінному полю. Варто їм тільки розслабитись, забути про камені в жовчному міхурі — виникають спазми, раптові і страшенно болючі. Нейтралізувати їх можна тільки сильнодіючими препаратами. А після того як жахливий напад болю минає, хворий з острахом чекає наступного. Коли знову доведеться викликати «швидку»? Через тиждень? Через місяць? Через рік? Більшість таких страждальців на довгі роки стають заручниками власного захворювання. Вони живуть у постійній тривозі, що знову прихопить болем, активно звертаються до бабусь-знахарок, всіляких екстрасенсів. Але небезпека не тільки в нападах болю, настільки нерегулярних, що між одним та наступним може минути півроку. Біда в тому, що конкременти в жовчному міхурі викликають запалення цього органа та сусідніх, а людей із загостреннями жовчокам'яної хвороби — панкреатитами та жовтяницями — доводиться рятувати в ургентній хірургії.

Мий до дір

Уже в цьому році від 16 спалахів гострих кишкових інфекцій постраждало понад 1200 осіб, з них приблизно тисяча — діти. В минулому році їхніми жертвами були 2222 особи. Всього щороку в країні реєструють 40—45 таких спалахів, які здебільшого трапляються у літній період.

Справа — тютюн

Справа — тютюн

«Кинути курити — найпростіша річ у світі, — казав відомий письменник та завзятий курець Марк Твен. — Я сам робив це тисячі разів». У Київському міському центрі здоров'я кажуть, що з першого разу відмовитись від паління вдається не всім. Та якщо ви все ж прагнете звільнитись від шкідливої звички, не впадайте у відчай від першої ж поразки.

Якщо лелека забарився

Якщо лелека забарився

Згідно з офіційною статистикою, кожна п'ята пара в Україні не здатна народити дитину. Деякі з них навіть не помітили, коли стали безплідними, тому що інфекції, які спричиняють безпліддя, іноді протікають безсимптомно. А коли настає пора — людина, яка вважає себе цілком здоровою, дізнається, що втратила найцінніше — здатність до відтворення самої себе. Як правило, це проблема обох, чоловіка і жінки, і таким парам допомагають у Центрі планування сім'ї при Інституті акушерства, педіатрії та гінекології АМН України. Щоправда, виліковують не всіх...

Як не дихай, усе — «ци-гун»

Як не дихай, усе — «ци-гун»

Серед різноманітних методів лікування та профілактики захворювань, що створені в у Давньому Китаї, спеціальні вправи, відомі під назвою «ци-гун» (буквально — «робота енергії ци»), займають особливе місце. Вони направлені на регуляцію дихання, енергії та рідин в організмі, їх традиційно використовували у системах психотренінгу даоських та буддійських шкіл, а також, у тій чи іншій мірі, — як базові у різних видах східної боротьби. Разом із голкотерапією, масажем, траволікуванням дихальні вправи «ци-гун» входять у систему східної медицини. Останнім часом, в основному завдяки теоретичним і практичним роботам у галузі психосоматичної медицини, що проводились у Китаї, Німеччині, інших країнах, їх стали використовувати для боротьби з важкими хронічними захворюваннями, неврозами, психоемоційними порушеннями, для підвищення витривалості організму, навіть для лікування хворих на рак.

Лікуймося династіями

Про це недавно заявив міністр охорони здоров'я України Андрій Підаєв, підкресливши, що сімейним лікарям, тобто лікарям загальної практики, відводитиметься провідна роль у медичному забезпеченні, тому що саме вони надаватимуть населенню первинну медико-санітарну допомогу, яка має стати основною ланкою нашої системи охорони здоров'я. За даними медиків, приблизно 90 відсотків всіх випадків втручань лікарів починається і закінчується на рівні первинної медичної допомоги. А сімейний лікар — це спеціаліст, який не просто надаватиме медичну допомогу, а й організовуватиме надання допомоги своїм пацієнтам на вторинному і третинному рівнях. Тобто майже всі медичні послуги пацієнт одержуватиме у свого сімейного лікаря або за його направленням. Реформа передбачає і те, що пацієнти зможуть самі вибирати собі докторів, а не будуть прикріплені до дільничного терапевта за територіальним принципом.

«Розгальмована» команда

«Розгальмована» команда

До дитячого відділення Київської міської психоневрологічної клінічної лікарні № 1 потрапити не так просто. Двері тут не мають ручок. Натиснувши кнопку дзвоника, терпляче чекаєш, коли відкриють ізсередини. Тут за сімома замками бережуть зовсім не секретні архіви, а всього лише дітей віком до 11 років із діагнозами: затримка психічного розвитку, розумова відсталість, патологія поведінки, аутизм. І якщо розумову відсталість наука не в змозі вилікувати до кінця, то діти із затримкою психічного розвитку, яка, на жаль, останнім часом стає «популярним» захворюванням, мають кращі шанси стати повністю здоровими. Переважній більшості з них до п'ятнадцяти років вдається позбутися симптомів психічного захворювання.

Директор Iнституту проблем онкологiї Василь Чехун: Профілактичні заходи, які не потребують великих фінансових витрат, могли б знизити кількість ракових захворювань

Директор Iнституту проблем онкологiї Василь Чехун: Профілактичні заходи, які не потребують великих фінансових витрат, могли б знизити кількість ракових захворювань

Коли видатний вітчизняний онколог та патофізіолог Ростислав Кавецький створював Інститут проблем онкології, який зараз називається Інститутом експериментальної патології, онкології та радіобіології і носить його ім'я, він поставив за мету з'ясувати «відносини» пухлини та організму людини з метою прискорення подолання однієї з найстрашніших патологій людства. Нині цей інститут очолює член-кореспондент Національної академії наук України Василь Чехун, який впевнений, що сучасні технології дозволяють динамізувати процес боротьби з онкозахворюваннями, однак людина й сама може обмежити вплив шкідливих факторів, які призводять до виникнення раку.

Ще камінь до Бабиного Яру

Ще камінь до Бабиного Яру

Восени 1941 року окупанти розстріляли і поховали у Бабиному Яру 311 пацієнтів єврейського походження з Київської психоневрологічної лікарні, а навесні 1942 року в газових душогубках знищили решту хворих, яких не встигли виписати додому. Всього від рук нацистів загинуло 752 пацієнти клініки. «Ми тут не оригінальні й «доганяємо» те, що давно зроблено в усіх цивілізованих країнах, — сказав під час урочистого відкриття пам’ятника головний лікар Київської міської клінічної психоневрологічної лікарні №1 Роман Никифорук. — В усіх подібних закладах Німеччини та інших європейських країн, де фашисти також винищили хворих задля «очищення нації», вже давно стоять подібні пам’ятники. Нарешті такий монумент матимемо і ми».

Для лікаря гроші

Для лікаря гроші

Чи реально в Україні зробити таку систему охорони здоров'я, яка б не тільки надавала якісну і доступну медичну допомогу, а й самоокуповувалась? Учасники відкритого семінару «Медичне страхування — досвід Європейського Союзу», організованого керівниками проекту «Фінансування та управління у сфері охорони здоров'я в Україні», тобто представники українських закладів охорони здоров'я та міжнародні експерти з питань медичного страхування з Естонії, Чехії, Польщі, Німеччини та Фінляндії, протягом трьох днів розглядали переваги та недоліки системи медичного страхування. Як з'ясувалося в процесі обміну досвідом, європейці, які самі не так давно реформували свої системи охорони здоров'я, і самі мають чимало претензій до них. Та все ж, згідно зі світовими стандартами, іншого сценарію розвитку подій просто не існує. Щоб усі громадяни держави могли без перешкод отримувати медичну допомогу, а лікарі не скаржились на безгрошів'я, медицина повинна бути страховою.