Шовкові нерви

Шовкові нерви

Багато хто з нас iз дитинства чув від батьків, учителів, друзів фразу: «Заспокойся! Нервові клітини не відновлюються!» Втім останні дослідження науковців та спостереження клініцистів доводять хибність цієї думки. Неврологам було давно відомо, що нервові волокна в кінцівках можуть знову виростати після важких травм. Утім якщо в руках і ногах такий процес протікає порівняно швидко — приблизно 2,5 сантиметра на місяць, то щодо регенерації мозку у вченого світу були серйозні сумніви. І ось нещодавно лікарі вперше отримали твердий доказ того, що нервові волокна в мозку людини можуть відновлюватися, хоча процес цей достеменно не з'ясований, протікає дуже повільно і не завжди приводить до позитивного результату.

Удар з небес

Удар з небес

Спекотний день 11 липня не передвіщав нічого страшного в родині Лідії Михайлівни та Олексія Васильовича Суслів. Навпаки, це літо видалося радісним для цієї вже немолодої пари. До них з далекого Норильська приїхали улюблені онуки: 20-річний Альоша та 9-річний Антон. Олексій — особлива гордість дідуся з бабусею, студент Санкт-Петербурзької академії, — приїхав до Ріпок на канікули.

Мільйони проти СНІДу

Відомий комп'ютерний мільярдер Біл Гейтс виділив зі свого благодійного фонду 287 мільйонів доларів на створення вакцини проти СНІДу. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, ці гроші будуть розділені на 16 грантів, які одержать 165 вчених із 19 країн світу.

Швидко, смачно, корисно!

Гамбургер, хот-дог, картопля фрі, піца, чіпси — багато хто вже не уявляє собі жодного дня без такого перекусу нашвидкуруч. Дієтологи вважають: перехопити що-небудь по дорозі можна дозволити собі лише зрідка, коли дійсно немає часу з'їсти повноцінний обід, адже пропуск прийому їжі шкідливіший, ніж не дуже корисна їжа.

Ну що, здавалося б, слова...

Ну що, здавалося б, слова...

Жив на світі лікар. Ще з медінституту підробляв фельдшером в одній із лікарень, а після закінчення ВНЗ працював невропатологом, хірургом, терапевтом, начмедом, нарешті головним лікарем «районки». Завдяки його активним діям в одному з райцентрів Вінниччини було збудовано поліклініку. Але на цьому типовість біографії досить успішного медика закінчилася. Що ж сталося? Лікуючи хворих упродовж багатьох років, Олександр Філатович дійшов висновку, що сучасна медицина не може вилікувати жодного хронічного захворювання. З довгих списків обліку «хроніки» зазвичай зникають або у зв'язку зі смертю, або після переїзду на нове місце проживання. З цим лікар не хотів миритися.

Варто лише захотіти...

Варто лише захотіти...

Ще рік тому Метью Негл навіть уявити собі не міг, що він зможе керувати курсором на моніторі комп'ютера, і маленька стрілочка буде слухняно підкорятися його волі. Адже цей 26-річний чоловік уже 5 років як паралізований від шиї до кінцівок, і його тіло не може зробити жодного, навіть найпростішого, руху. Сьогодні ж американець читає електронну пошту, малює на екрані комп'ютера майже ідеальне коло, грає в прості відеоігри та переміщує предмети в кімнаті за допомогою руки-робота, якою керують імпульси з його мозку. Все це стало можливим завдяки вживленому в мозок чоловіка спеціального чіпу, який учені з'єднали з комп'ютером.

Майже Термінатор

Майже Термінатор

Дослідники з Університету Глазго створили електронний пристрій, який дозволить повернути зір мільйонам людей. Як зазначають «Медновини», імплантат, здатний виконувати функції сітчастої оболонки ока, діє за принципом світлочутливого датчика цифрової камери. Керівник групи дослідників доктор Матісон стверджує, що пристрій візьме на себе функції світлочутливих клітин сітківки. Як відомо, ці клітини гинуть при таких захворюваннях, як вікова макулярна дегенерація та прогресуюча дегенерація сітківки. Тільки у Великобританії нараховується близько мільйона хворих із таким діагнозом.

Рак у графіці 3D

Рак у графіці 3D

Саме утворення метастазів вважається однією з найбільш небезпечних особливостей онкологічних захворювань. Ракові клітини можуть відриватися від первинної пухлини, розноситися по організму і формувати вторинні пухлини, або ж метастази, у різних органах і тканинах. Якщо процес відбувається дуже бурхливо, врятувати людину стає надзвичайно важко, а то й зовсім неможливо.

Солоне задоволення

Солоне задоволення

Іноді мені здається, що на світі немає нічого більш приємного, ніж поніжитись у теплій ароматній воді після напруженого дня: лежиш у ванні, і всі негаразди, які ще годину тому поставали в уяві грізними монстрами, тепер швидше нагадують кудлатих цуценят. Кудись зникає смертельна (нічого не хочеться!) втома, ноги більше не нагадують неповоротких колод, не болить голова, не ниє поперек і шлунок уже не б'ється в гастритній істериці. Краса... Водні процедури можуть лікувати не лише тіло, але й душу — ванни допомагають відновити сили, заспокоїти розхитані нерви, пережити сварку з коханим, прийти до тями після «проколу» на роботі і врешті-решт відчути себе людиною. Звісно, якщо підходити до прийняття ванн iз розумом і чітко знати, коли у теплу воду треба насипати солі, коли — розчинити кілька крапель бергамотової олії, а коли — накидати ромашкового цвіту. А бувають ситуації, коли приймати ванну взагалі не можна — про них ми теж сьогодні згадаємо.

Віза до сонного царства

Віза до сонного царства

Американський науково-популярний журнал Dіscover опублікував добірку цікавих фактів, які стосуються сну. Як зазначає «Кореспондент», упорядники назвали 20 фактів, які так чи інакше стосуються виду діяльності, на який людина витрачає третину свого життя. Зокрема, до «сонної двадцятки» потрапила така інформація: