Шкурне питання

Шкурне питання

Українці нарешті дочекалися пляжного сезону та з усіх сил кинулися «напрацьовувати» шоколадну засмагу. І в цьому немає нічого поганого, якщо людина знає прості правила безпечного пляжування. Але ж деякі «самогубці» можуть пролежати на піску від світання до смеркання! А потім людина дивується: чому це вона підсмажилася, наче на сковороді, ще й шкіра облазить, як на гадюці... Про те, як засмагнути і не «згоріти», як не підчепити на пляжі якусь шкірну заразу й навіщо обливатися підкисленою водою, «Україна молода» дізнавалася у головного лікаря Черкаського обласного шкіро–венерологічного диспансеру Костянтина Осауленка.

Союз янголів–охоронців

Союз янголів–охоронців

Сьогодні українським лікарям живеться набагато важче, ніж за радянських часів. І нехай півстоліття тому люди в білих халатах не могли і мріяти про сучасну діагностичну техніку та генну інженерію, але тоді слово «лікар» звучало гордо. І пацієнти, і держава з повагою ставилися до своїх янголів–охоронців. З роками це кудись поділося. «Айболитів», які поспішають на допомогу хворим, тепер безкарно б’ють п’яні молодики. Лікарі та медсестри заражаються на роботі ВІЛ–інфекцією, гепатитом, туберкульозом, але не отримують від держави компенсації за втрату здоров’я. Щоб змінити стуацію на краще, лікарі вирішили об’єднались у Всеукраїнську громадську організацію «Український медичний союз». Першим кроком організації стала розробка законопроекту «Про соціальний захист медичних та фармацевтичних працівників, працівників галузі охорони здоров’я». Бо вже наболіло...

Горіти, а не диміти!

Горіти, а не диміти!

Учора в Києві відомі обличчя: Григорій Чапкіс, Остап Ступка, Ольга Сумська, Маша Єфросиніна, Яна Клочкова — агітували співвітчизників кинути палити. Антитютюнові активісти підписали і оприлюднили «Маніфест українців проти куріння». «Ми, небайдужі громадяни України, виступаємо із закликом до української громади та влади України розпочати чесну та системну боротьбу проти куріння», — йдеться у маніфесті, який зачитав відомий актор Остап Ступка.

Забичкована звичка

Забичкована звичка

Минулої весни, коли я докурював на балконі останню цигарку, мені здавалося, що кинути палити — це майже героїчний вчинок. Спочатку рахував дні, прожиті без сигарет, потім складав їх у тижні та місяці... Пригадався Робінзон Крузо, який щодня робив зарубки на дереві, мордуючись нестерпно повільною ходою часу. Однак дні мої не були одноманітними. Я жив тим самим життям, просто значну частину часу довелося витратити на боротьбу з самим собою. «Майн кампф» пройшла успішно — сьогодні виповнюється рік, два місяці й чотири тижні без цигарок.

Нутром чую...

Нутром чую...

Звідки у людей беруться хвороби? Чому одні з нас щасливо доживають до старості, не випивши жодної таблетки, а інші регулярно навідуються до аптеки? Чому патогенні віруси когось обминають п’ятою дорогою, а по комусь б’ють без упину? Ці питання непокоїли людей завжди. Первісні люди вбачали у своїх недугах волю богів, давні греки пов’язували захворювання з особливостями темпераменту, а сучасна медицина вважала головними чинниками хвороб спадковість, погані звички, забрудненість довкілля і недосконалу систему медичної допомоги. Утім багаторічні спостереження, ініційовані Всесвітньою організацією охорони здоров’я, засвідчують: наше здоров’я безпосередньо залежить від психологічної атмосфери, яка панує в сім’ї. Якщо любові немає, будуть хвороби...

Сажа породжує тромби

Те, що багато українських міст потерпають від забрудненого повітря, — факт загальновідомий. Нещодавно ж з’явилася інформація про те, що, вдихаючи повітря, «збагачене» мікроскопічними частками сажі, людина збільшує ризик венозного тромбозу. Як повідомляє сайт «Медновини», такого висновку дійшли американські вчені — за результатами дослідження, в якому брали участь дві тисячі жителів італійської Ломбардії.

Колотись чи не колотись?

Колотись чи не колотись?

У ситуації, яка склалася навколо щеплень проти кору і краснухи (які ще називають «какою» — від скорочення КК), пересічним українцям розібратися дуже не просто. Те, що МОЗ призупинив масову вакцинацію, ще не означає повну відмову від грандіозного задуму. Цілком можливо, що через місяць–другий, коли скандал ущухне, «недоколотих» молодих людей запросять до медкабінетів, щоб ввести у перепліччя індійський препарат. Чи буде це безпечним для здоров’я українців?

Прокинувся паралізованим...

Прокинувся паралізованим...

Експерти б’ють на сполох — в Україні мільйони підлітків вживають ліки не за призначенням і цим вкорочують собі віку. У першу чергу йдеться про сумнозвісний трамадол та інші препарати, які зазвичай виписують важкохворим для зняття больового синдрому. Окрім того, сучасні хлопці й дівчата видобувають «ширку» з ліків, які виписують без рецепта. Молоді добре відомий специфічний ефект окремих мікстур від кашлю (випив три пляшечки — і колотися не треба) та пігулок від застуди (додав нехитрих реактивів — і маєш «кайфовий» розчин для ін’єкції). Про те, чому заборонені ліки вільно розповсюджуються серед молоді, чим закінчується для підлітків зловживання такими препаратами і як можна виправити ситуацію, журналістам розповідали представники МОЗ, МВС та служби в справах неповнолітніх, благодійних та громадських організацій.

Щоб рак не свиснув

Щоб рак не свиснув

Після 1983 року, коли у слизовій шлунка було виявлено інфекцію Хелікобактер пілорі, у світовій медицині принципово змінилися підходи до причин виникнення і методів лікування захворювань органів травлення. Західні учені дійшли висновку, що Хелікобактер пілорі — канцероген, який може спричиняти не лише астральний гастрит, виразку шлунка і 12–палої кишки, а й рак. Проте вивчення ролі цієї інфекції в організмі постійно триває. І досі немає однозначної відповіді на запитання: що саме є головною причиною раку шлунка? Лікарі переконані, що, окрім інфекції, є безліч інших факторів ризику виникнення цієї хвороби. І наголошують, що у профілактиці таких онкозахворювань, як пухлини органів травлення, дуже важливою є роль самої людини. В Україні щороку від раку шлунка помирає майже 6 тисяч людей. І ще стільки ж — від раку кишечника і стравоходу. Головна причина такого високого рівня смертності — пізня діагностика онкопухлин і надзвичайно низький рівень виявлення первинного раку. Інакше кажучи, більшість із померлих від раку могли б жити і сьогодні, якби вчасно прийшли до лікаря. «Для лікарів це величезна проблема. Тому що переважна більшість людей приходять настільки пізно, що хірурги уже не можуть їх врятувати», — наголошує головний науковий співробітник відділу абдомінальної онкології доктор медичних наук професор В’ячеслав Чорний.

Біотерапія проти раку

Біотерапія проти раку

На сьогодні захворюваність на рак в Україні становить 315 випадків на 100 тисяч населення, смертність — 200 чоловік на кожні 100 тисяч. 35 відсотків тих, хто захворів на рак, — це люди працездатного віку. Кожну годину в Україні реєструється 20 нових випадків раку і 12 людей щогодини помирають від цієї хвороби. Загалом у державі на обліку стоїть понад 700 тисяч онкохворих. Кожен 4–й чоловік і кожна 6–та жінка ризикують захворіти на рак.