Ну й зараза!

Ну й зараза!

Незважаючи на світовий ажіотаж навколо пандемічного грипу, для більшості українців грип і застуда залишаються несерйозними болячками, які можна «вилікувати» горілкою з перцем. Як стверджують наші лікарі, пацієнти дуже часто нехтують терапевтичними рекомендаціями: переносять інфекцію «на ногах» (щоб не пропускати роботу, навчання), самостійно змінюють схему прийому медикаментів (уранці забув про таблетку — увечері замість однієї випив дві), лінуються здійснювати регулярні процедури (полоскати горло треба через кожні дві години, а не раз на два дні) або й зовсім не звертаються до спеціаліста, чекаючи, поки хвороба «сама мине». А такий підхід — прямий шлях не до бажаного одужання, а до зустрічі з низкою ускладнень. Які, на відміну від грипу, неможливо вилікувати за тиждень.

Дію скасовано

До нових ліків треба підходити з обережністю — подумали американські вчені й знайшли підстраховку для «просунутих» медиків. Дослідники виявили антидот до препаратів, які тільки починають застосовувати у клінічній практиці, повідомляє агенція «Медлінкс.ру». Найбільше специфічна речовина знадобиться тим пацієнтам, у яких при лікуванні новітніми препаратами проявлятимуться побічні ефекти.

Може, кави?

Може, кави?

Що можна порекомендувати лікареві, який працює так багато, що починає клювати носом на робочому місці? Мабуть, переглянути свій графік і більше відпочивати. Тоді спеціаліст і своє здоров’я не гробитиме, і пацієнтів на небезпеку не наражатиме. Утім логіка австралійських чиновників дуже відрізняється від логіки нормальної людини. Тому рекомендації заокеанських урядовців щодо штучного підтримання бадьорого стану надзвичайно обурили тамтешніх лікарів.

Печінкова криза

Печінкова криза

Лікарі недарма називають гепатит С «ласкавим убивцею». У більшості з нас гепатит асоціюється з жовтяницею. Але насправді ця хитра інфекція може впродовж тривалого часу руйнувати печінку, практично нічим не виявляючи свою присутність у людському організмі. Хвороба вдало маскується під звичайну перевтому, застуду, банальний розлад шлунка та інші стани, які не викликають у хворого особливого занепокоєння. Людина роками може не здогадуватися про свою біду й потрапити до лікаря на пізній стадії — із важким ураженням печінки та цілим «букетом» супутніх патологій. Утім буває, що людина дізнається про хворобу вчасно, але все одно не лікується. Не тому, що халатно ставиться до власного здоров’я. А тому, що не має грошей на противірусні препарати. Як вижити в такій ситуації?

«У світі таких випадків ще не було»

«У світі таких випадків ще не було»

«У вас злоякісна пухлина, треба терміново різати», — тільки за сьогоднішній день такі слова почули від своїх лікарів більше 15 українців. А це — тисячі й тисячі пацієнтів на рік. Для більшості звістка про операцію стає шоком, оскільки, за світовими стандартами, видалення пухлини найчастіше передбачає повне видалення ушкодженого органу. Позбувшись страшного захворювання, людина нерідко залишається жити, але вже без молочної залози, сечового міхура, матки з придатками, прямої кишки чи нирки. І мусить долати низку проблем, які виникають у зв’язку з інвалідністю. Утім для багатьох пацієнтів Національного інституту раку доля приготувала інший, значно привабливіший, варіант. Завдяки новому, «понадстандартному» підходу фахівці інституту змогли не тільки зберегти кінцівки хворим на саркому кістки і дати шанс на материнство жінкам із раком шийки матки. Саме українські онкохірурги вперше у світі виконали складну операцію з аутотрансплантації нирки — жінці із майже восьмикілограмовою пухлиною зачеревного простору. Про це і не тільки журналістка «УМ» дізналася під час розмови з головним онкологом МОЗ України, директором Національного інституту раку, професором Ігорем Щепотіним.

Учителі «здоров’язнавства»

Учителі «здоров’язнавства»

В Україні стає дедалі більше сімейних лікарів та медсестер, які надають первинну медичну допомогу всім верствам населення, незалежно від віку чи статі. Спеціалісти кажуть, що завдяки такому переходу на засади сімейної медицини (відповідно до указу Президента) уже сьогодні в багатьох регіонах значно зменшилася кількість важких станів та смертей унаслідок захворювань. А все тому, що всебічний підхід сімейного лікаря до пацієнта (з урахуванням абсолютно всіх факторів — починаючи від наявності у хворого дідуся–алкоголіка і закінчуючи перенесеним у дитинстві гепатитом) дозволяє виявити серйозні патології на ранніх етапах, коли вони ще не загрожують життю людини. А найголовніше — сімейний лікар, спостерігаючи за кількома поколіннями в підопічних родинах, може точніше за будь–якого «вузького» спеціаліста попередити розвиток різних хвороб. Про це і не тільки «УМ» дізналася в головного спеціаліста з розвитку сімейної медицини ГУОЗ Львівсьої облдержадміністрації, головного лікаря 5–ї міської клінічної поліклініки, заслуженого лікаря України Бориса Лемішка.

Рожева миля

Рожева миля

...Ларисі було 33 роки, коли під час чергового обстеження в лікаря вона почула страшний діагноз — рак молочної залози. «Операція пройшла невдало, мені занесли стафілокок, — згадує жінка. — Півроку у мене замість груді була відкрита рана завбільшки з шкільний зошит. Оперували в грудні, а в травні родичі відвезли мене на дачу і думали, що звідти я вже не повернуся. Я ледве ходила, схудла до сорока кілограмів. Лікарі лише розводили руками...»

Кадрів малувато!

Малюкам, які живуть у столиці, набагато легше отримати фахову медичну допомогу, ніж дітлахам із далеких сіл та невеличких містечок. Адже наразі по всій Україні не вистачає 3500 педіатрів, і найбільше вакансій утворилося не в хлібосольному Києві, а в регіонах. Як розповіла «УМ» заступник директора Департаменту материнства, дитинства та санаторного забезпечення МОЗ України Валентина Педан, причин багато. Одна з них — низька зарплата на тлі великої відповідальності. Тому спеціалісти неохоче йдуть працювати на село, та й у містах бувають вакансії дитячого лікаря.

І «бухати» не треба...

Вдихання тютюнового диму людьми, які не курять, може стати причиною хронічного запалення печінки та накопичення в ній жиру, повідомляє сайт медлінкс.ру. Такі результати американські лікарі отримали після річного експерименту на лабораторних пацюках. За результатами дослідження, тварини, які вдихали тютюновий дим, нарощували жир у клітинах печінки. А це первинна ознака неалкогольної жирової хвороби, яка врешті–решт призводить до неправильної роботи органа.

Нащо нам та голка?

Медики Черкаської міської поліклініки №5 перші в області відмовилися від голки: віднедавна тут працює новий прилад, за допомогою якого можна зробити аналіз крові, не роблячи жодного проколу на тілі пацієнта. Ця новинка не тільки для тих, хто панічно боїться «колючих» процедур. Вона й для тих черкащан, які вважають за краще витрачати гроші не на лікування хвороб, а на їхнє попередження.