Спочатку буде саміт. А слово — потім

Спочатку буде саміт. А слово — потім

Європейський парламент знову вирішив відкласти розгляд резолюції щодо ситуації в Україні. Відповідне рішення ухвалили позавчора ввечері на засіданні ЄП. Резолюцію, в якій, зокрема, ітиметься про українські місцеві вибори, тепер розглянуть на сесії 22—25 листопада.

Ольга Айвазовська: Ці вибори — попередження політикам

Ольга Айвазовська: Ці вибори — попередження політикам

Сьогодні у виборчому процесі знаковий день — виборчі комісії мають підбити підсумки виборів і оголосити переможців.

Громадянська мережа «Опора», яка зареєструвала на вибори найбільшу кількість спостерігачів, виявила низку порушень при підрахунку голосів: відсутність охорони бюлетенів, неналежне поводження з виборчими бланками, переписування даних, сумнівні використання печаток... Голова правління «Опори» Ольга Айвазовська каже, що вибори пройшли зі значними порушеннями. За її словами, проблеми почалися ще кілька місяців тому, коли в парламенті було ухвалено закон про місцеві вибори.

Цікаво, що Президент України визнав: проблеми на виборах були пов’язані з недосконалим законодавством. Але чому ж тоді Партія регіонів так захищала свій закон, який критикували і в Україні, й у світі?..

Він вибрав Віктора

Президент України звільнив Олександра Медведька з посади Генерального прокурора. Олександр Іванович пішов із посади у зв’язку із завершенням терміну повноважень — сьогодні минає п’ять років його прокурорства. Учора ж глава держави вніс до парламенту письмове подання на призначення нового начальника Різницької — Віктора Пшонки.

Зараз — або... до Сірка!

Учора на засіданні Верховної Ради стався інцидент. Журналісти спробували вивісити на гостьовій ложі парламенту плакат із написом: «Доступ до інформації: зараз або ніколи». Цей банер мав висіти навпроти президії ВР і нагадувати керівникам законодавчого органу про обіцянки та зобов’язання, які вони брали на себе, зокрема, перед світовою спільнотою. Адже йдеться не лише про дотримання свого слова, а й про рішучий крок у напрямi демократизації країни, якого, очевидно, бояться на Печерських пагорбах.

Журналісти спільно з опозиційними депутатами вимагали ухвалити закон про доступ до публічної інформації. За планами, це питання мали розглянути вчора. Але знову почали тягнути гуму...

Подайте, будь ласка, рахунок!

Учора по всій країні продовжувала кипіти виборча робота. Основні процеси перемістилися до територіальних виборчих комісій. Утім, треба відзначити, підрахунок досі триває й на деяких дільницях!

Голова громадської мережі «Опора» Ольга Айвазовська зазначила в коментарі «УМ», що проблема з підрахунком голосів справді існує. Половина випадків — це здебільшого «технічні» проблеми: процедурні тонкощі, плутанина з бюлетенями, низька компетентність членів комісій. Ще половина — це клопоти, пов’язані з нестачею кадрів. «Людина не може витримати стільки роботи! — каже пані Ольга. — Тому були випадки, коли люди не витримували темпу і йшли з комісій».

«УМ» детальніше приглядається до причин затягування, наводить дані з виборчого процесу в кількох областях, подає висновки спостерігачів.

Місце для вибору

Місце для вибору

Завтра в Україні відбудуться другі за цей рік вибори — до місцевих органів влади. Кампанія тривала два місяці. Короткий часовий проміжок додав цим виборам хаосу. Але, якщо бути справедливим, то перегони від початку були нервовими. Дату виборів скасовували і переносили кілька разів. Закон міняли кілька разів, але навіть після правок він є недосконалим і змушує констатувати, що нормативноправова база писалася під правлячі партії.

Увечері перед Хелловіном усе завершиться. Люди зроблять вибір бюлетенями, а члени комісій конвертують волевиявлення у цифри, укладуть протоколи, встановлять переможців. Подекуди під завісу темряви чинитимуться фальсифікації — без них, очевидно, нікуди не дітися. А поза тим хочеться сподіватися, що Україна, заслуживши за останні кілька років репутацію демократичної країни, в якій проводять чесні вибори, підтвердить своє реноме. Це перше виборче випробування для Віктора Януковича та його команди. Чи для них і далі працюватиме правило, відоме з часів Кучми: «Ми по мажоритарці хоч і орангутанга проведемо». До речі, це Леоніду Даниловичу свого часу обіцяв Віктор Федорович, ще як підлеглий...

Залишились без нагляду?

Залишились без нагляду?

Учора Центральна виборча комісія зареєструвала перших офіційних спостерігачів від громадських організацій, які стежитимуть за місцевими виборами. «Дебютні» 15 спостерігачів представляють Комітет виборців України. Найближчим часом КВУ планує зареєструвати ще близько сотні наглядачів — у масштабах усієї країни. Вони здійснюватимуть як короткостроковий, так і довгостроковий моніторинг за виборами.

Михайло Чечетов: Янукович стягне Україну, як бочку

Михайло Чечетов: Янукович стягне Україну, як бочку

Ніщо так не впливає на точку зору політика, як місце, на якому він сидить. Із подачі Партії регіонів в Україну повернулася Конституція–1996. Якщо п’ять років тому «регіонали» завзято голосували за політреформу, то після перемоги Віктора Януковича на виборах вирішили повернути Президентові сильні повноваження.

У 2007 році, коли ідея оскаржити реформу в Конституційному Суді визрівала в «помаранчевому» середовищі, народний депутат від ПР Михайло Чечетов казав: «Принципова позиція Партії регіонів полягає в тому, що не треба щоразу міняти під себе Конституцію. Наші проблеми — не від того, що Конституція погана, що політреформа погана». Але тепер політики помінялися місцями — змінилася й позиція «Регіонів». Тепер Чечетов, перший заступник голови фракції ПР, який у сесійній залі диригує голосуваннями, виправдовується: так, ми були за реформу, але за п’ять років пересвідчилися, що вона погана.

Послужливість поспіхом

Парламент приступив до «шліфовки» законодавства під оновлену (тобто стару) Конституцію — не минуло й тижня після вердикту КС. Першим у черзі на переписування був проект про Кабінет Міністрів. Уряд Миколи Азарова хутко підготував зміни і вніс його до Верховної Ради. Вона має стійку «синю» більшість і теж вирішила не баритися. Слухняні «більшовики» вчора ухвалили закон — тобто відмовилися від значних повноважень парламенту — без обговорення поправок і відразу в остаточній редакції.

Дядько Ельбрус

Дядько Ельбрус

Краще за Володимира Висоцького про гори можуть сказати лише самі гори. Звісно ж, кожного туриста ваблять вершини, «на яких іще не бував», хочеться випробувати нові маршрути й побачити нові краї. Тихе бажання помандрувати Кавказом з’явилося в автора цих рядків іще під час перших вилазок у рідні Карпати. Спочатку ця думка з’являлася з певною обережністю, а потім стала поглинаючою мрією. Хотілося на Кавказ, причому — апетит же неабиякий! — відразу на Ельбрус, на найвищу точку Європи (висота сплячого вулкана — 5642 метри).

Влітку вдалося домовитися про поїздку — із турклубом із Гадяча. Туристи з Полтавщини вже не раз їздили на Кавказ і мають чималий досвід гірських походів. Цього року, крім сходження на Ельбрус, вони запланували відвідини нарзанних джерел, мінеральних потоків, термального озера. Отож разом із зимовими рукавицями й пуховою курткою довелося брати плавки.