«Азил» замість екстрадиції

«Азил» замість екстрадиції

Ще не минуло й року, відколи Віктор Янукович прийшов до влади в Україні, а один із представників опозиції став політичним біженцем. Першим офіційним «утікачем» від нинішнього режиму став Богдан Данилишин — міністр економіки в уряді Юлії Тимошенко, якого ще восени затримали в Чехії за міжнародним ордером. До минулих вихідних Данилишина утримували під арештом у празькому ізоляторі. Проте міністерство внутрішніх справ Чехії, зваживши на активність українських правоохоронців у розслідуванні кримінальних справ щодо опозиціонерів, вирішило надати Данилишину політичний притулок. Чеська поліція вважає, що справа проти Данилишина має ознаки політичної. Тепер екс–міністр вийшов на волю й шукає у Чехії роботу.

Вік живи — з «Вікі» вчись

Вік живи — з «Вікі» вчись

Коли ми чуємо слово «енциклопедія», то уявляємо книжкову шафу, на якій том за томом розставлені товсті книги. Найповніша у світі друкована енциклопедія — «Британіка» — складається з 32 томів, налічує 120 тисяч статей і є окрасою будь–якої бібліотеки. Але навіть вона давно вибула з конкуренції й не може позмагатися в популярності та обсягах інформації з іншою енциклопедією, продуктом просунутих комп’ютерних технологій, — «Вікіпедією». Рано чи пізно людство мусило вигадати «Вікіпедію» — базу даних, яка вбирала б інформацію про все і вся у світі, могла б оперативно поновлюватись кожним охочим у прудкому вирі життя.

А все починалося десять років тому, 15 січня 2001–го, коли в інтернеті було зареєстровано сайт wikipedia.com. Наступного дня Джиммі Уейлс, один із засновників «Вікіпедії», вніс перший запис на нову сторінку: «Привіт, світ!» З тих пір цей інтернет–проект розрісся до гігантських масштабів: нині «Вікіпедія» налічує 18 мільйонів статей і доступна 278 мовами. 255 тисяч статей — українською мовою.

Виклик із кислою міною

Учора у Верховній Раді шукали міну. Близько 14:00 всіх журналістів попросили покинути будівлю парламенту, спершу не пояснюючи підстав. Слідчо–оперативна група МВС завершила перевірку о четвертій — ще до початку вечірнього засідання. Вибухівку не знайшли, провели перевірку всіх приміщень парламенту.

А сьогодні у Верховній Раді чекатимуть Генерального прокурора. Від Віктора Пшонки сподіваються почути детальну розповідь про кримінальні справи, порушені щодо відомих політиків та посадовців уряду Юлії Тимошенко. Вчора до обіду парламент проголосував за те, щоб представники з Різницької надали інформацію про розслідування скандальних справ. Проте невідомо, чи звітувати прийде саме Генпрокурор, як того вимагає опозиція. Адже депутатам із більшості вдалося прописати у постанові обтічне формулювання про те, що у ВР слухатиметься «інформація Генпрокуратури».

У новий рік — із новими протестами

У новий рік — із новими протестами

Наступного понеділка під стінами адміністрації Президента відбудеться маніфестація на захист активістів «Майдану–2». Організатори й учасники осінньо–зимового виступу підприємців — ще одна мішень репресій силовиків Януковича. Правоохоронці закидають «майданівцям» пошкодження державного майна (під час встановлення наметів буцімто побили гранітні плити) та незаконне перекриття вулиць.

Що Януковичу успіх, те Україні — поразка

Головною подією 2010 року в Україні названо підписання харківських угод щодо Чорноморського флоту та ціни на газ. Цю подію відзначив 31 експерт, який узяв участь в опитуваннi фонду «Демократичні ініціативи» (загалом опитано 45 фахівців). Другою за значимістю подією є скасування політичної реформи — 26 голосiв. Переважна більшість експертів назвали ці події негативними для України (угодами невдоволені 28 аналiтикiв–полiтологiв, журналiстiв, скасуванням реформи — 25). У першій трійці є лише одна позитивна подія — маніфестації проти Податкового кодексу — 19 респондентів назвали її позитивною подією, а ще двоє згадали в негативному контексті. Про підсумки експертного опитування вчора повідомила на прес–конференції директор фонду «Демократичні ініціативі» ім. Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна.

Бюджет для обраних

Учора парламент затвердив проект бюджету на наступний рік. Народні депутати надзвичайно поспішали, адже перед ними стоїть місія ухвалити фінансовий кошторис до Нового року. За графіками, проект мали зареєструвати у Верховній Раді ще 15 вересня, проте бюджет з’явився у стінах парламенту із суттєвим запізненням — наприкінці минулого тижня. Урядовці постійно відкладали проект «на потім», бо економічні показники стрибали вгору–вниз і ускладнювали роботу прогнозистам. Чимало часу забрала робота над Податковим кодексом, від якого залежали статті надходжень до бюджету–2011. Через «повстання підприємців» урядовці мусили правити і кодекс, і проект фінплану. Зрештою, навіть зараз проект бюджету — сирий. Приміром, документ передбачає фінансування тих міністерств, які були ліквідовані Президентом у рамках так званої адміністративної реформи.

Михайло Свистович: Підприємці відродили моду на вуличні акції

Михайло Свистович: Підприємці відродили моду на вуличні акції

У Михайла Свистовича, який сьогодні просуває громадянську мережу «Відсіч», добре розвинуте чуття на революцію. Він брав участь у студентській «Революції на граніті» двадцять років тому. У 2000–му був одним із тих активістів, у кого зародилася ідея акції «Україна без Кучми». У 2004 році, перед президентськими виборами, вирішив створити кампанію «Пора». Пізніше його ідею перехопив Владислав Каськів і створив «жовту» «Пору», а Свистович вів «чорну». Восени 2010–го Михайло — знову на барикадах: на маніфестаціях підприємців проти нвоого Податкового кодексу.

Для того, щоб займатися громадською діяльністю, 42–річний Михайло знову — як і в 2000–му — звільнився з роботи. Тоді — з банку, тепер — із видавництва. У розмові з «УМ» Свистович зізнався, що акція підприємців не могла перерости в нову революцію. Організатори вже почали обговорювати, коли можна припинити діяльність містечка, але влада спростила їм завдання, продемонструвавши свій авторитаризм. Утім Свистович має велике й благодатне поле для підготовки наступних протестів.

«Я леді, хай не Гага, — з ефіру «прогага»

«Я леді, хай не Гага, — з ефіру «прогага»

На українському телебаченні знову трапився прикрий інцидент, пов’язаний із сатирою на політиків. Програма «Велика різниця» на каналі ICTV позавчора ввечері вийшла без пародії на Юлію Тимошенко. Монтажери вирізали епізод із гумористичною піснею опозиціонерки, залишивши жарти над новим мером Москви Сергієм Собяніним, президентами Білорусії Олександром Лукашенком та Росії — Дмитром Медведєвим. Можливо, помилка, була б непоміченою, але того ж дня на російському «Першому каналі» вийшла та сама програма із тією самою веселою пісенькою, але — повний варіант, зі згадкою про лідерку БЮТ.

Росла собі ялиночка, і кодекс з нею ріс

Росла собі ялиночка, і кодекс з нею ріс

У ніч на п’ятницю працівники комунальних служб під прикриттям сотень і сотень міліціонерів демонтували наметовий табір у центрі Києва. Кількість правоохоронців, які брали участь в операції, — і звичайних міліціянтів, і «Беркутів» в обладунку, і в «цивільному» пiд бутафорськими жилетами комунальних працiвникiв — у багато разів перевищувала число людей, що морозної ночі залишилися на майдані Незалежності. Міністерство внутрішніх справ вирішило провести акцію з «помпою», граючи м’язами перед власним народом і, мабуть, вихваляючись перед керівництвом.

Президенту Віктору Януковичу, який тиждень тому сам відвідував намет на Майдані (і, виходить, теж порушував заборону суду на проведення акції), сподобалась операція міліціянтів: він назвав її «демократичною». Хоча в роки, коли Янукович і його Партія регіонів перебували в опозиції, «сині» табори по півроку стояли в центрі Києва — і ніхто їх не розганяв: оце справді було демократично.

Тепер влада пояснила свої дії «підготовкою до новорічних свят». Учора в центрі Києва, неподалік від місця, де стояв табір, почали монтувати новорічну ялинку.