Розлучення. Як запобігти “викраденню дитини”?

14:31, 31.05.2019

Сімейні справи за правовою природою не є складними. Утім, вони надзвичайно життєво складні - через свою емоційність.

 

Тому хочу ще раз повернутися до розмови про позови та судові справи щодо зустрічей з дитиною одного з батьків, що не проживає з нею. Останні десятиріччя у більшості випадків практика така, що окремо проживає батько, хоча зараз ця тенденція змінюється. Отже, як краще вирішувати такі справи?


По-перше, батькам варто поважати дитину і дозволяти їй зустрічатися з ними обома. Адже зазвичай батьків, які легко приймають таке рішення, дуже небагато. Бо надавати можливість зустрічатися заважають емоції.

 

Я не психолог, а юрист. Але бачу в цих справах підсвідоме намагання батьків виказати свій негатив на іншу сторону через дитину. Це буває непомітно для самого себе, але зі сторони це дуже видно. Навіть докори дитині у вигляді фраз: “Ось бачиш, твоя мати чи твій батько”, - містить чітко проговорений негатив на адресу іншого з батьків через дитину.

 

Моя щире прохання до учасників розлучного процесу - помічати це і не використовувати дитину у своїх юридичних війнах. Адже найбільша шкода від цього саме для дитини. Хоча кожна зі сторін, на жаль, думає в цьому випадку лише про себе.

 

По-друге, не варто побоюватися “викрадення дитини” одним з батьків. Адже об'єктивно, нічого не заважає батькові “викрасти свою дитину” просто так. Таке правове поняття відсутнє в правовому інституті практичного права. А що значить “викрадення” в ситуації, коли немає чітко визначеного і прописаного місця проживання дитини?

 

Дитина має право проживати з обома батьками. Якщо один з батьків забере дитину і залишить її жити з собою, то інший потім зможе тільки судитися. Тому, не накручуйте себе. Не створюйте надуманих перешкод для зустрічей, а краще вирішуйте все в правовому полі, де вказано, що кожен з батьків має рівні права на зустрічі з дитиною.По-третє, пам'ятайте, що в Україні судові рішення дуже важко виконують. Особливо - в особистих спорах. Наприклад, є зобов'язання не чинити опору у зустрічах з дитиною і державний виконавець прийде і скаже - я зобов’язую не чинити перешкод.

 

Але державний виконавець не візьме силою дитину, щоб віддати батькові чи матері. Вже на етапі формування спору батьки мають усвідомлювати це і поважати, в першу чергу, дитину. А також домовлятися про все відразу якомога чіткіше.

 

 

 

Сергій Крижов, старший юрист компанії Hillmont Partners, фахівець із сімейного права

 

Читайте також: Розлучення. З чого варто почати?, Розлучення. Найскладніше - почати домовлятися та Розлучення. Закріплюємо право дитини спілкуватися з обома батьками, Розлучення, як знизити градус образи - поради Сергія Крижова тим, хто тільки починає цю непросту справу. 

 • Турбота про сиріт загиблих героїв —

  Доброго дня, рідні мої молодоукраїнці. Мої однодумці, як усе-таки чудово, що ви залишаєтеся для нас, читачів, завжди молодими, з жагучими серцями, незламними в боротьбі за українськість! >>

 • «Не ридать, а здобувать!»

  1917 року на Фінляндському вокзалі в Петербурзі-Петрограді-Ленінграді-Санкт-Петербурзі проплачений більшовиками натовп зустрічав Леніна, якого невдовзі буде проголошено «вождем світового пролетаріату». >>

 • Треба поговорити...

  Неодмінно треба, мій ровеснику з Росії, бо наші батьки і старші брати віддали своє життя у Другій світовій війні заради кращого життя для своїх нащадків. >>

 • Страшне в Одесі

  Страшне в Одесі. Загинуло 8 людей (за попередніми даними) в готелі Токіо Стар. Згоріли в пожежі >>

 • Ще не вмерла Україна

  Я чую знову і знову, що тому чи іншому моєму співгромадянинові не подобається наш національний гімн. А ви знаєте, що "кумір міліонов" таки поміняє і гімн, і прапор. Поміняє не з великої любові до прапору і гімну, а тому щоб продемонструвати всьму світові, що в Україні немає святинь, немає констант >>

 • Звільнення Безсмертного - це тактика малих поступок агресору

  Звільнення Романа Безсмертного відбулося через подачу ним об’єктивної актуальної ситуації на Донбасі. Вирішальною підставою для відставки, на мою думку, стала його заява про те, що після загибелі поблизу Маріуполя чотирьох морських піхотинців, Україні слід призупинити участь у мінському форматі >>