Розлучення. Закріплюємо право дитини спілкуватися з обома батьками

13:52, 26.04.2019

В українській практиці після розлучення у 90% випадків дитина залишається проживати з матір'ю. Утім, батько також має право на зустрічі з дитиною. Більш того, сама дитина має право на спілкування з обома батьками. Тому, під час розлучення важливо визначити порядок участі іншого з батьків у вихованні дитини. Зазвичай ми це називаємо зустрічі з дитиною.

 

На жаль дуже часто цей предмет залишається у зоні спору. Адже під час розірвання шлюбу, його не розглядають, бо мати не була проти того, щоб батько зустрічався з дитиною - він або дуже часто це робив, або навпаки дуже мало і це матір влаштовувало. Згодом, коли це стає спором, в українських судах це дуже складно вирішувати. І навіть якщо це вдається, виникають проблеми з виконанням судових рішень.

 

Про це знає вже весь світ, бо Європейський суд з прав людини вже не раз вказував Україні, що рішення українських судів не виконуються. Насамперед, проблеми з виконанням саме у сімейних, психологічно важких справах. Тому поки є мінімальна можливість домовлятися, поки батьки подають і виграють позов, укладають мирову угоду, договір, необхідно прописати порядок визначення зустріч з батьком. 

 

Окрім юридичної складової, в цьому буде і велика психологічна підтримка для кожної зі сторін. Бо ми домовилися. Є санкції, є наслідки.

 

У такому договорі потрібно обумовити конкретні дні (наприклад, кожні вихідні місяця, в такий-то день) для зустрічі. Важливо все прописати чітко, логічно і однозначно, щоб не було двозначних трактувань і можливостей для маніпуляцій: “я давала, а він не прийшов”. В суді, до речі, зазвичай виписують все не настільки ретельно, як можна зробити в договорі.

 

Також важливо не забути про відпустки й канікули, адже кожен з батьків має право на свій час з дитиною. У судовій практиці про це часто забувається. А в договорі можна прописати наприклад канікули - з такої дати до такої - і тоді буде чітко зрозуміло порушені умови договору чи ні, відомі наслідки і способи захисту.

 

 

 


Сергій Крижов, старший юрист компанії Hillmont Partners, фахівець із сімейного права

 

Читайте також: Розлучення. З чого варто почати? та Розлучення. Найскладніше - почати домовлятися - поради Сергія Крижова тим, хто тільки починає цю непросту справу.