А вона все ж таки крутиться

А вона все ж таки крутиться

У Харківському планетарії тепер можна на власні очі пересвідчитися у тому, що Земля таки обертається навколо своєї осі. Копію маятника знаменитого французького фізика Жана Фуко, який ще у 1851 році довів цю незаперечну істину, виготовив і подарував астрономічному закладу начальник інструментального виробництва заводу «Комунар» Валентин Пальчик. І хоча для України цей прилад — не новинка (аналоги вже є у двох вітчизняних вузах), саме тут його відтепер зможе побачити кожен бажаючий. До речі, така традиція давно прижилася у паризькому Пантеоні, де знаходиться найвідоміший прилад Фуко.

Тільки народився і вже заробив

Cільський голова Сков’ятина Борщівського району Петро Попик за кожного новонародженого виплачує допомогу в розмірі п’яти тисяч гривень. Таку ідею Петро Степанович запровадив два роки тому, щоб покращити демографічну ситуацію в селі. Слід зауважити, що до Сков’ятинської сільської ради належить і сусіднє село Шишківці, разом це — 680 мешканців.

Пишайтеся новою Сумщиною, а то!..

Творчі роботи на тему «Я пишаюся новою Сумщиною» активно виконували сумські школярі минулого тижня. Як першим повідомив сумський сайт «Панорама», старшокласники писали твори–роздуми на задану тему, а учні п’ятих–восьмих класів — детальний переказ. Останнє завдання рекомендували доповнити оцінкою діяльності влади Сумської області, проілюструвавши цю оцінку самостійно дібраними прикладами.

Високий лет Орлика

Високий лет Орлика

У жовтні виповнюється 340 років із дня народження видатного борця за волю України, гетьмана козацької держави у вигнанні, творця першої у світі демократичної Конституції Пилипа Орлика. З тієї нагоди обласна організація Товариства українських офіцерів влаштувала у Полтаві наукову конференцію. На ній учені–історики, краєзнавці, активісти цієї та інших громадських організацій згадували життєвий шлях подвижника української справи, аналізували написані ним документи, наголошували на непересічному значенні останніх не лише для осягнення минувшини.

Машка знайшлася

Машка знайшлася

Студентка–інвалід iз Москви тиждень шукала в українській «глибинці» свою собаку–помічницю. І диво сталося: голодна, але щаслива Машка повернулася до своєї господині! Добровільними помічниками Світлани Циганкової стали волонтери з Одеси, Миколаєва та Дніпропетровська.

Краса з-під молота

Краса з-під молота

Упродовж двох років мініатюрна й тендітна 28–річна Лідія Грабик із села Петриків Тернопільського району гартує залізо, вона — коваль. Такої чоловічої професії жінка навчилася від свого чоловіка. Вдома вони облаштували кузню, де зранку до ночі працюють над замовленнями. Ліда зізнається, що ковальство — доволі важка професія, однак їй безмежно подобається, і тепер вона просто не уявляє себе інакше.

Неначе вишивка село

Історію 32 населених пунктів Надвірнянського району вишили місцеві майстрині, створивши унікальну за колоритом і розмірами (97х100 сантиметрів) книгу, яка важить майже 90 кілограмів. Кожна її сторінка обрамлена витонченими найстарішими орнаментами та символами, характерними лише для конкретного села чи селища, короткий літопис про яке подається на звороті.

Намолене місце

Під час археологічних робіт у центрі Львова фахівці виявили справжні фундаменти Великої міської синагоги, зруйнованої у часи Другої світової війни. Фундаменти не збіглися з трасуванням (позначенням), що було на поверхні землі до розкопок. Також було знайдено кілька монет XVIII—XIX століття і дещо з кераміки.

Тут жив редактор

У Могилевi–Подiльському, що на Вiнниччинi, на вулицi Київськiй, 24, відкрили меморіальну дошку–горельєф на честь редактора–фронтовика Івана Васильовича Гуменюка. Ім’я цієї людини тiсно пов’язане з могилiв–подiльською мiськрайонною газетою «Надднiстрянська правда», яку він очолював упродовж тридцяти рокiв (1953—1983) й де пiдготував плеяду прекрасних журналiстiв, дехто з них став ще й письменником. На навчання у столичний Нацiональний унiверситет iменi Т. Г. Шевченка Іван Гуменюк рекомендував багато талановитих випускникiв шкiл, якi потiм працювали в «Надднiстрянськiй правдi».

Коли не знав ще ні Дніпра, ні Довженка...

Коли не знав ще ні Дніпра, ні Довженка...

Первомайській загальноосвітній школі №17, що на Миколаївщині, присвоєно ім’я її випускника — видатного українського письменника–шістдесятника, кінорежисера, громадського діяча, лауреата Шевченківської премії Миколи Вінграновського.