Радість спрощення

Радість спрощення

Невдовзі українцям стане трохи легше виїздити до країн Європейського Союзу. Позавчора, за підсумками засідання Ради з питань співробітництва Україна—ЄС, що проходило в Люксембурзі, було укладено угоду про спрощення візового режиму для українських громадян. Політичні оглядачі відразу зробили висновок, що цим кроком ЄС продемонстрував схвалення позачергових виборів, а відповідно, задоволення тим, що внутріукраїнська криза нарешті скінчилася.

У полоні чужої війни

Півтори сотні громадян України, які попросили свою державу витягнути їх з гарячої точки палестинської громадянської війни, досі залишаються в Ізраїлі. Військові готові до евакуації, спеціально виділений літак прогріває двигуни, однак Міністерство закордонних справ все ще не дає «добро» починати. Вже декілька днів МЗС веде переговори, про суть яких пояснити відмовляється.

Протиракетний щит

Протиракетний щит

Учора відбулися головні переговори, зустрічі та дискусії лідерів семи найбільш промислово розвинених країн світу та Росії. Оголошена тема цьогорічного саміту «вісімки», який відбувається в німецькому Гайлігендаммі, — глобальне потепління та боротьба з ним. Але, звісно, лідери «Вісімки» також розмовляли про проблеми глобалізації, вільну торгівлю, допомогу бідним країнам Африки, ситуацію на Близькому Сході, ядерні програми Ірану, майбутнє Косова, боротьбу з талібами в Афганістані та загрозу міжнародного тероризму. Фактично йшлося про всі головні «болячки» сучасного світу, рецепти лікування яких від лідерів «Вісімки» ніхто і не очікує.

Джеймс Шерр: Енергетика перетворюється на політичну проблему у стосунках Заходу з Росією

Джеймс Шерр: Енергетика перетворюється на політичну проблему у стосунках Заходу з Росією

Політичне «жонглювання» енергоресурсами стало надпотужним інструментом впливу Кремля на пострадянському просторі. Найбільше потерпає обділена власними джерелами енергії Грузія, але й Україна опинилася у вкрай незручній ситуації, ходячи по зачарованому енергетичному колу. З одного боку, українська економіка є однією з найенергоємніших в Європі, дорівнюючи за споживанням економіці Німеччини, а з іншого — коефіцієнт корисної дії її замалий, аби самостійно провести грунтовну модернізацію «пожирачів кілокалорій» — потужних металургійних підприємств. Кремль же проводить не лишень жорстку торговельну політику щодо власних енергоресурсів, як з'ясувалося після краківського саміту, головною метою якого було знайти поставників нафти для трубопроводу «Одеса—Броди—Гданськ». Здійснивши в день саміту візит до Астани й Ашгабада і «вибивши» таким чином із краківських учасників президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва, Володимир Путін продемонстрував, що Москва не проти побавитися і в енергетичний експансіонізм та блокування чужих проектів, боронячи монопольне становище на паливному ринку та контролюючи «обхідні шляхи».
Розставити «енергетичні наголоси» «УМ» попросила Джеймса Шерра, політолога, провідного експерта з питань взаємостосунків між Сходом і Заходом Міністерства оборони Великої Британії.

Прощання з ВВФ

Прощання з ВВФ

Сьогодні в Сеймі (парламенті) Латвії відбудеться перший тур президентських виборів. У бюлетені для голосування внесено два прізвища — Валдіса Затлерса та Айварса Ендзіньша. Для перемоги в першому турі достатньо набрати 51 зі 101 голоса депутатів. Якщо жодному з претендентів це не вдасться, то відбудеться другий тур. Якщо і тоді жоден із кандидатів не набере 51 голос, то з президентських виборів вибуває той кандидат, який набрав менше голосів, і проводиться третій тур уже з одним претендентом. Якщо він не заручиться підтримкою щонайменше 51 депутата, то проводяться повторні вибори з висуванням нових кандидатів.

Приїхали, наслухалися...

Делегація Європейського парламенту на чолі з румуном Адріаном Северином, яка прибула до Києва з метою «зібрати факти і вивчити розвиток політичної ситуації», отримала учора багатющий матеріал для цього. Так, усі найвищі заплановані зустрічі відбулися (окрім як з Прем’єром Януковичем, принаймні на час, коли версталося це число «УМ», такої зустрічі ще не було), а до того ж в якому антуражі!

Гроші в руках порядної людини

Гроші в руках порядної людини

Президент США Джордж Буш визначився з кандидатурою наступника Пола Вулфовіца на посаді директора Світового Банку. Вулфовіц 30 червня йде у відставку у зв'язку зі скандалом з приводу невиправдано високого підвищення зарплатні своїй пасії. Новим директором Світового Банку має стати Роберт Зелік.

Щоб налякати чи атакувати?

Щоб налякати чи атакувати?

Дев'ять військових кораблів США з 17 тисячами вояків на борту вночі пройшли через вузьку Ормузьку протоку і вчора на світанку увійшли в Перську затоку, повідомляє агенція «Рейтер». Це найбільша демонстрація сили США біля берегів Ірану з 2003 року, коли Вашингтон готувався до інтервенції в Ірак. Нині Іран не був попереджений про проходження ескадри США, до складу якої входять два великі авіаносці, через міжнародні води Ормузької протоки — головної світової артерії руху нафтових танкерів. Командувач групою кораблів США адмірал Кевін Квінн повідомив учора під час імпровізованої пресової конференції на борту авіаносця «Джон С. Стенніс», що мета — провести давно заплановані навчання, щоб переконати союзників США у районі Перської затоки: цей регіон перебуває в безпеці.