Церемонія нагородження лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка 2022-2023 років відбулася біля розстріляного пам’ятника Кобзарю у селищі Бородянка Бучанського району на Київщині у неділю, 20 серпня.
Президент України Володимир Зеленський оголосив про присудження Шевченківської премії 2023 року, приурочену до Дня української державності, хоча традиційно ця премія вручалася до дня народження Тараса Шевченка. Указ також передбачав затвердження нового складу Шевченківського комітету.
Мережею почало ширитися символічне фото, де зображений боєць ЗСУ на тлі обстріляної бібліотеки у звільненому Благодатному, у якій вціліла чи не єдина річ – портрет українського пророка Тараса Шевченка.
Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка вирішив відмовитися від скандальної нової номінації «За внесок у перемогу», яку пропонували на рівні Офісу президента.
Новопризначений голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка, колишній міністр культури Євген Нищук обіцяє оновити склад майже на 100%, запросивши авторитетних фахівців.
Головою комітету з Національної премії імені Тараса Шевченка Президент Володимир Зеленський призначив ексміністра культури Євгена Нищука, звільнивши від виконання обов’язків голови комітету Юрія Макарова.
У Болгарії в центрі Софії вандали сплюндрували пам’ятник Шевченку. Посольство України засудило акт вандалізму і звернулося до компетентних органів країни з проханням провести розслідування та притягнути до відповідальності замовників та виконавців.
Михайло Грушевський у своїй ювілейній статті про Великого Кобзаря наголосив, що ми вступаємо в добу «Шевченківських століть». Йшлося про період від 1914 до 1961 року, коли українці мали започатковувати столітні відзначення основних віх його життя й творчості.
Юрій Макаров, Голова Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка, пішов з посади. Цьогоріч навколо премії розгорівся скандал — уперше за багато років премію не вручили 9 березня, у день народження поета.