Степан Хмара: Це не еліта, а політикани й дрібні люди

Степан Хмара: Це не еліта, а політикани й дрібні люди

Степана Хмару можна вважати першим політичним в’язнем незалежної України. Опозиційного народного депутата запроторили за ґрати в листопаді 1990 році за те, що він побив міліцейського офіцера–провокатора. Навіть колишній Генпрокурор Михайло Потебенько визнав: «Арешт Хмари був помилкою». А на волю Степана Ільковича разом із кількома іншими патріотами випустили 25 серпня 1991–го — наступного дня після проголошення Незалежності.

Спершу це інтерв’ю з Хмарою замислювалось як роздуми про Незалежність. Та, зважаючи на останні події, додалися нові питання: сутички 24 серпня, масові допити опозиційних активістів, «беркутівські» полчища в центрі Києва... Степан Ількович — звично категоричний і різкий — критикує владу за «дурість». Водночас 73–річний аксакал не шкодує критики і для Юлії Тимошенко — колишньої соратниці, від якої пішов одразу після Помаранчевої революції.

Що таке осінь–2011?

Що таке осінь–2011?

Початок осені — це відлік нового політичного сезону. Наступного вівторка відкриється нова сесія Верховної Ради, і мурашник знову заживе повноцінним життям після незначного літнього затишшя. Цієї осені очікується багато важливих подій — від судового вироку Юлії Тимошенко до земельної реформи та укладання угоди з Євросоюзом. Предостатньо, аби підтримувати високу напругу протистояння, блокування тощо. Додайте, що на все це лягає тінь парламентських виборів, які відбудуться восени 2012 року, але «запускаються» вже тепер.

«УМ» звернулася до політологів — керівника Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимира Фесенка та президента Аналітичного центру «Відкрита політика» Ігоря Жданова — з проханням прокоментувати найбільш значимі події цього політичного сезону.

Дні міліцейської залежності

Дні міліцейської залежності

Міністерство внутрішніх справ почало масові допити осіб, причетних до участі в опозиційній акції 24 серпня та її рганізації. Відповідно до повідомлень різних політичних сил, на допити кликали Олександра Турчинова, В’ячеслава Кириленка, Олеся Донія, Андрія Павловського, Левка Лук’яненка, активістів ВО «Свобода» тощо. Їх опитують у рамках кримінальної справи, порушеної за фактом сутичок між правоохоронцями та «представниками ряду політичних партій, об’єднань та організацій». Опозиціонерам закидають те, що вони влаштували похід по Києву всупереч судовій забороні (хоча насправді по вулиці Володимирській, де відбулося зіткнення, суд ходити не забороняв). За масштабами допитів ця кампанія нагадує масові виклики в міліцію учасників Податкового майдану.

Свято з кулаками

Свято з кулаками

Віктор Янукович вирішив зекономити гроші на військовому параді до Дня Незалежності — зате влаштував у центрі столиці повноцінний «парад» із демонстрацією потуги міліції. Київ давно не бачив такого засилля правоохоронців. Кашкети, берети, шапки–балаклави і «космічні» шоломи виднілися на всіх центральних вулицях столиці. Їх носії отримали вказівку не пропустити опозиційну маніфестацію на Хрещатик і майдан Незалежності, де мали відбуватися офіційні святкові заходи. Проходячи повз один із міліцейських автобусів, кореспондент «УМ» почув: «Якщо піде команда — тоді все, даємо на повну!»

Михайло Ратушний: Якби Янукович почув критику діаспори — нічого страшного не було б

Михайло Ратушний: Якби Янукович почув критику діаспори — нічого страшного не було б

Минулого тижня Михайла Ратушного обрали головою Української всесвітньої координаційної ради. Та на дверях його кабінету досі висить табличка попереднього керівника: «Павличко Дмитро Васильович». «Якщо чесно, я й не звернув уваги на цей напис. Якось змінимо», — каже Ратушний, колишній заступник Павличка по УВКР.

Анонсуючи свій відхід із посади, Дмитро Павличко висловив побажання, щоб головою став саме Ратушний. Але на V Всесвітньому форумі українців Ратушному довелося почути на свою адресу й чимало критики. Один із ключових закидів — те, що кандидатуру пана Михайла начебто було схвалено на Банковій, і надалі він проводитиме в організації, що координує та невеликою копійкою підтримує діяльність діаспори, політику Януковича. Ратушний відкидає ці звинувачення. Зокрема, він був на опозиційному мітингу 24 серпня, хоч і не виступав із трибуни. При цьому голова УВКР наголошує: щоб вирішити проблему — із владою треба працювати.

«Сильний» здався «синьому»

«Сильний» здався «синьому»

Партія регіонів та «Сильна Україна» почали переговори про злиття в одну політичну силу. Про це на вчорашній прес–конференції повідомили лідери двох структур — Прем’єр–міністр Микола Азаров і віце–прем’єр Сергій Тігіпко. «Ми домовилися виступити з Сергієм Леонідовичем з iнiцiативою об’єднання наших партій, приєднання «Сильної України» до Партії регіонів», — заявив Азаров.

Сміється той, хто сам не домовлявся

Є одна істина, яку мусить запам’ятати український політикум, — ніколи не смійся з того, хто їде в Росію на переговори про газ. У найсвіжішій історії України нема жодного політика, який привіз би з–за східного кордону вигідні паливні тарифи. Не допомагають ані рівень дипломатичних навиків, ні ораторські здібності, ні клятви у вірності «старшому братові», ні тим більше звабливі посмішки та високі підбори.

Як тільки з’являлися нові угоди — їх нещадно критикували. А потім бумеранг критики обов’язково розвертався й дошкульно лупив по лобі того, «хто засміявся першим». Запитайте у Юлії Тимошенко або Віктора Януковича — вони теж «скуштували»...

Із Морозом — тепліше

Олександр Мороз переміг Миколу Рудьковського в боротьбі за партійний трон. Кандидатуру Сан Санича позавчора на з’їзді Соціалістичної партії підтримало 175 делегатів, тоді як за першого секретаря проголосували 160 партійців. Гандикапу в 15 голосів було достатньо, аби вгамувати амбітного й скандального Рудьковського. Нагадаємо, на першому етапі з’їзду жоден із конкурентів не зміг отримати більшості голосів делегатів.

Блиск і невбогість

За місяць у Верховній Раді стартує нова сесія. Народні обранці прийдуть на роботу в охайний зал, який буде блищати від нового покриття: найближчим часом там проводитиметься ремонт меблів. Як повідомляє видання «Наші гроші», 3 серпня управління адміністративними будинками Управління справами апарату Верховної Ради уклало угоду із ПП «Програма будівництва» про поточний ремонт бібліотеки ВР, а також сесійної зали. Загальна вартість угоди — 2,05 мільйона гривень.

Сила є, а «третьої» — немає

Чемпіон світу з боксу за версією WBC, а також депутат Київради й голова партії «УДАР» Віталій Кличко призупинив підготовку до свого вересневого боксерського поєдинку з Томашем Адамеком, аби приїхати в Київ і... анонсувати появу «третьої сили» в українському політикумі.