Лихо від таблетки

Лихо від таблетки

Навесні, коли організм виснажений нестачею вітамінів, сонця і тепла, грип стає особливо «кусючим». Зазвичай ті, хто підчепив інфекцію в березні, ризикують отримати на тлi грипу різні ускладнення. Особливо якщо хворий вирішить «накачатися» швидкодіючими жарознижувальними засобами — різними таблетками, сиропами та порошками на основі аспірину, ібупрофену тощо, які представлені широким асортиментом у кожній аптеці. Виявляється, ці ліки негативно впливають на нирки, пригнічують імунну систему та гальмують процес вироблення в організмі інтерферону — унікальної речовини, яка ефективно нищить усіх «непроханих гостей». Більше того, якщо випити ударну дозу таких препаратів, через деякий час можна захворіти на бронхіоліт, пневмонію чи взагалі потрапити до реанімації з дихальною недостатністю. Про ці та інші факти журналістка «УМ» дізналася від завідувача відділу фітотерапії, системних методів профілактики та реабілітації НВК ЮСТАС Бориса Скачка. А також з’ясувала, чим корисні бактерії–сапрофіти, як нестача води може псувати легені та які «сліди» залишають після себе кожна пневмонія та бронхіт.

Вихід із темряви

Вихід із темряви

Ще кілька років тому допомогти діткам із діагнозом «ретинопатія недоношених» у різних регіонах було дуже складно — не вистачало сучасних апаратів для діагностики та ефективного лікування патології. Повний комплект необхідного обладнання був хіба що в столиці. Тому малят, у яких виявляли цю хворобу, направляли на лікування до Києва. І то у випадку, якщо був шанс зберегти зір, якщо ураження очей ще не набуло незворотного характеру. На щастя, ситуація повільно, але змінюється на краще. Так, два роки тому черкаські медики зробили великий крок уперед у лікуванні недоношених малюків — фахівці рятують від сліпоти дітлахів, що народилися передчасно. Відтоді як у відділенні новонароджених та недоношених дітей Черкаської обласної лікарні з’явився непрямий бінокулярний офтальмоскоп, лікарі виявляють кожен випадок специфічної хвороби очей у новонароджених. І в разi потреби роблять операцію, яка рятує зір.

...І послали рак «у нокаут»!

У Всесвітній день онкохворих дітей група веселих, бадьорих хлопців та дівчат піднімалася на один із високих курганів неподалік Музею запорізького козацтва. Сторонньому спостерігачеві було б важко повірити, що не так давно життя кожної дитини, юнака і юнки з цієї групи висіло на волосині. Усі вони були постійними пацієнтами онкодиспансерів і тривалий час боролися з такими важкими недугами, як лейкоз, пухлина мозку, нирки, саркома, лімфогранулематоз, меланома...

Фактор ризику

Фактор ризику

Для того щоб футбольний чемпіонат Євро–2012 пройшов на справді європейському рівні, наша країна мусить подбати не лише про модерні стадіони, пристойні готелі для вболівальників, туалети на вулицях та людські дороги. Лікарні, поліклініки, амбулаторії та інші медичні заклади також мають бути готові до зустрічі «футбольних» пацієнтів. Щоб порозумітися з пацієнтом, лікарям треба вивчити англійську мову. Щоб не довести до істерики гостей, які звикли до стерильної чистоти в лікарнях, треба бодай прибрати плісняву в коридорах та відремонтувати палати. Але найголовніше — лікарні слід забезпечити життєво необхідним обладнанням, препаратами та витратними матеріалами, які не є проблемою в будь–якій клініці європейського рівня. А з цим у нас великi проблеми.

Діти злякалися уколів

Діти злякалися уколів

Днями в деяких вітчизняних ЗМІ з’явилася інформація, нібито в Україні заборонили проводити дітям туберкулінову пробу (пробу Манту) через випадок у Криму. Групі школярок стало зле після введення препарату, тому по території всієї країни до з’ясування обставин цей тест нікому не проводять. Учора цю «суперновину» вже розтиражували російські інтернет­видання. Але, як з’ясувала «УМ», насправді МОЗ не скасувало проведення туберкулінодіагностики, її роблять по всій країні. А тимчасове призупинення поширювалося лише на одну серію препарату — ту, що кололи семикласницям у Сімеїзі. Та й то після розслідування комісії МОЗ це тимчасове обмеження зняли, бо причина була зовсім не в препараті...

Відвойовані у смерті

Відвойовані у смерті

Дивлячись на фотографії немовлят із такою важкою вадою розвитку, важко навіть уявити, що лікарі здатні якимось дивом виправити ситуацію. І не просто зберегти життя щойно народженій дитині, чиї внутрішні органи випали з черева, а зробити так, щоб малюк виріс абсолютно здоровим, без жодного натяку на інвалідність, і міг працювати та займатися спортом, скільки душа забажає. І це — не банальне враження непідготовленої людини. Сумніви стосовно життєспроможності дітей із діагнозом «гастрошизис» виникали і в лікарів. Та що казати, якихось 10—15 років тому смертність при цій ваді розвиту в Україні становила майже 100%... Незважаючи на складність патології, київські ескулапи змогли зменшити смертність таких немовлят до 11%! Спеціалісти з Інституту педіатрії, акушерства і гінекології розробили та запровадили в практику власну, унікальну методику допомоги таким дітям. «УМ» з’ясувала, у чому полягає унікальність операцій, які не роблять більш ніде у світі, крім Києва. А також дізналася, з яких причин у дитини може розвинутися така вада, і яку небезпеку для вагітної може становити аспірин, вжитий під час застуди.

Ідіть ви в амбулаторію!

У селищі Цибулів Монастирищенського району, що на Черкащині, вирішено реорганізувати дільничну лікарню в амбулаторію. Така новина шокувала й обурила тамтешній люд. Селяни переконані, що після такого кроку влади вони залишаться без необхідної та доступної медичної допомоги, сам на сам зі своїми хворобами.

Тхне, як попільничка

Тхне, як попільничка

Упродовж останніх двох місяців — грудня 2010–го та січня 2011–го — волонтери проекту «Київ без тютюнового диму» активно моніторили столичні бари, кав’ярні та ресторани. Добровольці мали з’ясувати, як у цих місцях дотримуються законодавства щодо права людини на чисте повітря, не забруднене тютюновим димом. Перш ніж вийти «в поле», чоловіки та жінки різного віку прослухали лекцію від юриста (які норми містять закони щодо обмеження тютюнокуріння у громадських місцях, на що слід звертати увагу в приміщеннях, як треба поводитися у різних ситуаціях тощо). Для моніторингу випадковим чином обрали 100 закладів, у яких дозволено курити: кафе, бари, паби, ресторани (окрім «фастфудів») — як у центрі, так і в інших районах Києва. Результати моніторингу були вражаючими навіть для найбільш песимістично налаштованих учасників. Порушення «антитютюнового» законодавства були виявлені аж у 79% випадків!

Мамолог на колесах

Мамолог на колесах

Коли до рідного села Галини Ткаченко в Монастирищенському районі Черкаської області прибув мобільний мамограф, вона спочатку відмовилася йти на обстеження. Жінка пригадує, що її вмовила тільки рідна сестра, яка живе у цьому ж селі. Згодом пані Галина була вдячна долі, що так усе сталося, тому що апарат допоміг виявити на ранній стадії рак молочної залози, а успішна операція привела до повного одужання. Колишня пацієнтка онкодиспансеру каже: добре, що той «мамолог на колесах» дістався і до нашого віддаленого села. А черкаські онкологи зазначають: без дороговартісного мамографічного комплексу їм не вдалося б досягти таких гарних результатів з ранньої діагностики раку, особливо в сільських районах. Саме Черкаський обласний онкодиспансер ще п’ять років тому першим в Україні одержав незвичайний автомобіль. Це відбулось у рамках програми «Разом проти раку грудей», організаторами та партнерами якої є благодійний фонд «Здоров’я жінки та планування сім’ї» та міжнародна косметична компанія AVON.

Токсини геть!

Завдяки технічному прогресу науковці та медики можуть користуватися найдосконалішим обладнанням для діагностики та лікування різних видів пухлин. Утім проблема раку досить важко вирішується, тому що науковцям досі не вдається встановити першопричину цього захворювання. На сьогодні існують десятки теорій, але однозначно й безапеляційно сказати, що працює та чи інша, неможливо. Про це під час «круглого столу» журналістам розповів директор Інституту експериментальної патології, онкології і радіобіології імені Р.Є. Кавецького НАН України, академік Василь Чехун.