«Найчистіші продукти сьогодні — цукор і сіль»

«Найчистіші продукти сьогодні — цукор і сіль»

Після розмови з професором Любомиром Хомічаком, заступником директора з наукової роботи Інституту продовольчих ресурсів Національної академії аграрних наук України, мені, чесно зізнаюся, навіть стало трохи сумно. Адже таких продуктів, які ми їли ще років двадцять тому, як констатує фахівець, у магазинах практично не залишилося. Смак нашого дитинства сьогодні суттєво здобрений замінниками, консервантами, барвниками, пальмовою олією і ще бозна–чим. А натуральні органічні продукти на полицях магазинів сьогодні стали якоюсь екзотикою. Проте не все так трагічно, заспокоює пан Любомир. Адже не тільки ми нині в такій ситуації — напівсинтетичну їжу їсть практично весь світ. При цьому в цивілізованих країнах тривалість життя навіть зростає. Головне — створити чіткі правила гри для виробників харчів, а споживачеві — дати вибір.

Світити яскраво і довго

Аби ми звернули увагу на нову продукцію, у нас має бути мотивація. Звичні електролампочки переважна більшість споживачів купує десятиліттями. З міркувань, що саме зараз грошей має вистачити на все, це навіть здається дешевше. Але вже близько десятка років ті, хто оснащує оселі новим електроосвітленням, усе впевненіше віддають перевагу енергозберігаючим лампочкам. Дехто це робить навіть з тієї причини, що у люстрах, бра і настільних лампах виробництва Туреччини чи Китаю, коли вкручувати звичайні «лампочки Ілліча», трохи не відразу плавляться і виходять з ладу патрони.

Розібратися у перевагах і недоліках енергозберігаючих лампочок допоможе дослідження цього виду продукції, яке провели спеціалісти Центру незалежних споживчих експертиз «Тест».

Незадекларовані консерванти

У більшості господинь на кухні є соєвий соус. Приправа не першої необхідності, але вона суттєво урізноманітнює можливості приготування різних салатів, гарнірів, м’яса і риби. І хоча соєвого соусу багато у страви не додаси, знати про те, з чого він складається, варто. Щоправда, інколи про повний склад інгредієнтів можна дізнатися лише після проведення лабораторних досліджень.

Пуд солі з йодом

Сіль — дрібничка, без якої дискомфортно і прісно. Втім, якщо постійно їсти дуже солоні страви, ця кухонна приправа може спричинити стрімке підвищення кров’яного тиску і серйозні проблеми з роботою серця та нирок. Взагалі, вважається: якщо якийсь «екстремал» одномоментно з’їсть по 3 г на кожен кілограм своєї ваги — може померти. Але саме з допомогою помірного щоденного вживання йодованої солі міжнародні медичні організації закликають боротися з йододефіцитом.

Кому, скільки і якої саме йодованої солі варто споживати? На ці запитання допоможе відповісти дослі­дження Центру незалежних споживчих експертиз «Тест».

І солодко, і майже корисно

Про шкоду надмірного вживання солодкого активно говорять дієтологи і стоматологи. Утiм усе, що створила природа (ну й трохи трансформувала людина), у невеликих дозах, скажімо, одна цукерочка з натуральних какао–порошку і слив, — тільки на користь. Бо небагато шоколаду сприяє гарному настрою і роботі мозку, а сливи багаті на калій, який необхідний для безперебійної роботи серця. Прихильники аюрведи взагалі вважають, що прозаїчна у сприйнятті багатьох слива, як і її різновид — чорнослив, здатні дати людині спокій, доброту і ніжність. Вірите ви традиційній науці чи екзотичним віруванням, лишається правильним висновок про те, що цукерки з чорносливом у помірних дозах — це, швидше, корисно, аніж навпаки. Але які з них вибрати? На полицях магазинів сьогодні їхніх різновидів — точно не один і не два. Найкращі — за смаком, ціною і складом — допоможе знайти дослідження Центру незалежних споживчих експертиз «Тест» семи зразків такої продукції.

Чи «живий» сирний десерт

Слова «нешкідливо» і «корисно» — не ідентичні за значенням. Особливо слід про це пам’ятати, коли йдеться про їжу, якою люблять ласувати діти. Бо організмам, які ростуть, потрібні корисні для здоров’я продукти. До списку небагатьох з тих, які більшість хлопчиків та дівчаток визнають їстівними, входять, зокрема, сирні десерти. Але чи все те, назва чого милує слух мам, корисне? У цьому допоможе розібратися тестування семи сирних десертів зі смаком полуниці, яке провели спеціалісти Центру незалежних споживчих експертиз.

Червоне — то здоров’я

Червоне — то здоров’я

Трохи не у кожного час від часу виникає питання: чим пристойним поповнити свій домашній бар? У багатьох серед пріоритетів для душевних святкових посиденьок — натуральне сухе червоне вино, яке у невеликих дозах має навіть лікувальний ефект. Немало й тих, хто віддає перевагу напою з терпкуватим смаком із винограду сорту Каберне. Тому цікавими будуть результати тестування 7 марок вина такого сорту вітчизняного виробництва, яке нещодавно провели спеціалісти Центру незалежних споживчих експертиз «Тест».

Сир не для мишоловки

У список обов’язкових покупок навіть найощадливіша господиня зі скромним сімейним бюджетом намагається включити твердий сир. Цей, в ідеалі — своєрідний, концентрат корисних речовин молока урізноманітнює раціон і робить страви смачнішими і ситнішими: просто шматок хліба, відварені рис чи картоплю, салат або суп.

ПороШОК з фосфатами

ПороШОК з фосфатами

Напевно, кожна господиня хоч краєм вуха чула про шкоду синтетичних пральних порошків із фосфатами. Але постійна заклопотаність: робота, дім, діти заважають розібратися детально, у чому річ. Та й усталена заангажованість про те, що будь–яка альтернатива обов’язково дорожча, не сприяє пошуку достовірної інформації про буденний побутовий процес. І даремно. Бо йдеться про серйозний вплив залишків фосфатів на випраних речах на здоров’я людей. Ці невидимі речовини на візуально чистих простирадлі, наволочці, сорочках, футболках і сукнях можуть спричиняти у того, хто ними постійно користується, високий рівень холестерину або цукру у крові, захворювання легенів, розлади нервової системи, алергії. За кордоном, у країнах Європейського Союзу, обмеження фосфатних мийних засобів, як і зниження викидів небезпечних хімічних сполук у навколишнє середовище, регулюються на законодавчому рівні. До речі, поінформовані іноземці, приїжджаючи у Київ, Одесу чи Львів, віддають перевагу ще не чисельним готелям, які гарантують наявність постільної білизни і рушників, випраних безфосфатними порошками.

Отруйна змія і лялька

Отруйна змія і лялька

Коли дорослі на день народження, свято чи просто так дитині дарують іграшку, — упевнені, що приносять радість. Насправді у багатьох випадках, презентуючи омріяну ляльку доньці чи диво–пістолет синочку, ви підсовуєте їм вибухівку сповільненої дії, начинену шкідливими для здоров’я малюків хімічними елементами: свинцем, миш’яком й іншою гидотою. За оцінками спеціалістів, на вітчизняному ринку — не менше 60 відсотків дитячих іграшок неналежної якості або без сертифікатів. І те, що ви купили забавку у магазині, на жаль, не є гарантією її якості. Серед фотографій іграшок, небезпечних для здоров’я дітей, вивішених на сайті громадської організації «Мама–86», я знайшла білосніжний ляльковий чайний сервіз із кумедними ведмедиками — один в один такий, як я купувала дитині у дитячому супермаркеті у Києві, а мережа цих магазинів охоплює Одесу, Ужгород і ще багато міст і містечок.