Не пий — занедужаєш

Не пий — занедужаєш

Хоч літо виявилося й не таким спекотним, як прогнозували синоптики, коли стовпчик термометра піднімається вище +20 — пити хочеться нестерпно. І немало людей надають перевагу солодким магазинним напоям, які апріорі не здатні повноцінно втамовувати спрагу. Особливо полюбляють пити щось солоденьке і кольорове діти. Під натиском безперервного «хочу» дорослі часто поступаються забаганкам Марійок, Ганнусь, Денисків та Сергійків. А даремно. Бо разом, скажімо, з виразно зеленим тархуном у дитячий організм потрапляє фарбник тартразин — один із шести, які можуть негативно впливати на активність та увагу дітей.

Прихисток на нiч

Прихисток на нiч

Літня пора кличе в дорогу і заможних подорожуючих, і бідних студентів. Звичайно, бага­тьох ваблять Канари, Сейшели, Париж і Лондон. Утiм гарні місця і достойні уваги пам’ятки можна знайти у Києві, Львові й інших містах України. А за невелику платню розміститися на нічліг у хостелі.

Прохолода — з молока чи олії?

Морозиво у спеку люблять усі, а особливо діти. Логічно, що батьки з цього приводу мали б радіти, оскільки йдеться про молочний продукт. Утім недавні часи навчили споживачів не надто довіряти назвам. Бо, використовуючи найпопулярніші, виробники нерідко підсовували (а дехто й донині продовжує підсовувати) не дуже якісний продукт. Є різне й морозиво: з молочними жирами і рослинними. Як розібратися у багатому асортименті — що корисне, що не дуже? Допоможе дослідження 8 різновидів пломбіру, яке нещодавно провели спеціалісти Центру незалежних споживчих експертиз «Тест».

Шоколадом можна отруїти песика і кошеня

Теобромін — це один із двох найважливіших алкалоїдів, який міститься у какао–бобах, що переходить у шоколад. Другий — усім відомий кофеїн. Експериментальні дослідження показали, що теобромін, за хімічним складом дуже близький до кофеїну, аналогічно діє на організм людини: його терапевтичні дози змушують серце частіше битися, а також подразнюють нирковий епітелій — і від цього збільшується в сечовому міху­рі рідина, після чого частіше хочеться відвідувати «одне місце». Хоча у порівнянні з кофеїном теобромін має менш збудливу дію.

Чаюємо не «соломою»

Чаюємо не «соломою»

Незважаючи на спеку, чимало людей втамовують спрагу чаєм. Щоправда, влітку гарячим і холодним п’ють здебільшого зелений різновид напою. Тому доречними будуть результати нещодавно проведеного дослідження Центру незалежних споживчих експертиз «Тест» 7 зразків зеленого чаю в пакетиках, які продають на полицях багатьох магазинів.

Асфальтний провокатор діє влітку

Асфальтний провокатор  діє влітку

Хімія часто відлякує своїми довжелезними назвами, які надовго не затримуються у голові. Втім дещо треба пам’ятати, щоб зайве не наражатися на небезпеку, яка може спричинити фатальні наслідки. Поліциклічний ароматичний вуглеводень бензопiрен учені відкрили ще 1933 року. Вже через два роки були проведені дослі­дження, які підтверджували його канцерогенні властивості, тобто здатність продукувати в організмі людини злоякісні пухлини. Найвідоміший — 3,4–бензопiрен, який ідентифікували від початку як канцерогенний компонент сажі і смоли. Саме за вмістом цього елемента визначають загальний рівень забрудненості продуктів харчування різними поліциклічними ароматичними вуглеводнями (ПАВ) та їхню онкогенну небезпеку для людини.

«У нас є навіть своє віскі й устриці»

«У нас є навіть своє віскі й устриці»

Вона знає, як смакує українське віскі та де в нашій країні вирощують устриць; італійські сукні та чобітки розпродує, натомість поповнює гардероб одягом і взуттям вітчизняних марок. Знайомтесь: Юлія Савостіна. В середині лютого вона розпочала експеримент «У пошуках зробленого в Україні», що триватиме рік. Тобто впродовж року вона їстиме лише вітчизняні харчі, носитиме тільки наш одяг, купуватиме суто українську техніку і косметику. Про перші підсумки експерименту Юлія розповіла «УМ».

Глюкоза, фруктоза й інші родичі цукру

Глюкоза, фруктоза й інші родичі цукру

Цукор — продукт, титул якого «біле золото» за століття змінився на «білу смерть». Спочатку його виробляли з цукрової тростини і використовували як лікарський засіб. Батьківщиною речовини гранульованої форми (так перекладається назва) вважають Індію. Новому Світові вишуканий делікатес представив Христофор Колумб під час своєї другої подорожі в 1493 році. Обсяги нарощування тростинного цукру і цукру з цукрових буряків та бажання більшості людей щоденно жити солодко впродовж останніх десятиріч перетворило солодку добавку на один із злісних ворогів людського здоров’я. Але замість обмежувати себе, люди намагаються вживати різні замінники цукру. Також на них «присаджують» виробники солодощів, які щедро додають різні види «хімічного цукру» в цукерки, желе, жуйки і солодкі напої. Чи рівноцінна така заміна? І чи не шкідлива? Йдеться про різні солодкі Е–добавки.

Яйця без антибіотиків

Продукт–виручалочка для багатьох — звичайнісінькі яйця: поживні; як правило, за помірну ціну; ще й дають можливість, у комбінації з іншими, мати щоразу оновлене меню. Най–найнатуральніші яйця, звичайно, від власних курей рідної бабусі із села. Але багатьом доводиться купувати продукцію птахофабрик. Тоді мучать запитання на зразок: чи не містять ці яйця антибіотиків, якими можуть лікувати курей? Розібратися допоможе нещодавно проведене дослідження Центру незалежних споживчих експертиз «Тест».

Антиоксиданти на нашому столі

Так, як українці шанують свої сало і горілочку, так жителі Середземномор’я поважають рідні олію і вино. Але користь для здоров’я від останніх, і це науково доведено, значно більша. Населення шістнадцяти країн, що називають себе народами Середземномор’я, на 60 відсотків менше має серцево–судинних недугів, ніж решта жителів планети. Оливкова олія, яку вони щоденно споживають, містить корисні й «правильні» жири, необхідні для нашого організму, у тому числі природні речовини, що за своїми властивостями близькі до материнського молока. Ця олія багата антиоксидантами, і її споживання знижує ризик захворювання деякими видами раку. Така олія — по суті, фруктовий сік, і тому вона має абсолютно інші біологічні властивості, ніж олія, вичавлена з насіння. А ще середземноморці більше за інших п’ють сухе вино. Користь від червоного та білого навіть стала підставою для створення нової науки — нутрацевтики. Це напрям, що вивчає фармакологічні властивості поживних речовин. У червоному міститься багато расвератролу, що сприяє руйнуванню холестиринових бляшок, попереджує втрату слуху, не шкодить діабетикам, а біле — корисне як противірусний засіб, вважає італійський фахівець Жерардо Антельмо, представник консорціума Еxtra Virgin Lametia DOP, який приїждав з колегами в Україну на запрошення культурно–ділового центру Casa Italiana.