Ольга Богомолець: Ми започаткували моду на здоров’я

Ольга Богомолець: Ми започаткували моду на здоров’я

Завтра, 17 травня, в Україні відбудеться п’ятий, уже традиційний, День меланоми. Лікарі–дерматологи проведуть безплатні огляди для тих, хто через скрутну економічну ситуацію не може собі дозволити платну консультацію фахівця. Ініціатор і натхненник заходу, директор Інституту дерматології і косметології професор Ольга Богомолець переконана: успіх цього проекту, завдяки якому врятовано тисячі життів, залежить від свідомої підтримки громадськості, сумління лікарів і... невтручання держави.

Знати і не боятися

Знати і не боятися

Кожен уважний до свого здоров’я киянин або гість столиці має цими днями можливість безплатно пройти скринінг за допомогою сучасного методу діагностики — дерматоскопа. Як розповіла «УМ» заступник головного лікаря Шкірно–венерологічного диспансеру №2 Деснянського району Києва Наталія Лага, захід, ініційований цьогоріч Міністерством охорони здоров’я, відбудеться в цьому медичному закладі втретє. «Лікарі, які проводять діагностику ракових захворювань шкіри, мають досвід у виявленні таких недуг, — наголошує Наталія Петрівна. — Мої колеги готуються до заходу заздалегідь: здобувають спеціальну кваліфікацію на курсах у Національній медичній академії післядипломної освіти ім. П. Шупика, в Інституті дерматології і косметології під керівництвом Ольги Богомолець. Завдання ­скринінгу — виявляти рак на ранніх стадіях, коли недуга лікується одномоментно».

Стрес? Час «зміцнити тил»

Стрес? Час «зміцнити тил»

Погода чудова, як на замовлення, а ти маєш сидіти в офісі, вирішуючи купу невідкладних справ. До омріяної відпустки ще далеко, а накопичена за довгі місяці втома вже дає про себе знати. Кепський настрій, дратівливість, безсоння — так організм сигналізує про стрес. Ігнорувати ці «дзвіночки» небезпечно, наголошують лікарі. Інакше все завершиться тривалою депресією, вийти з якої навіть омріяна відпустка не допоможе.

Черства паска — організму ласка

Черства паска — організму ласка

Завершився Великий піст і православні святкують одне з найбільших релігійних свят — Великдень. Лікарі–дієтологи наголошують: тривале обмеження в їжі тваринного походження необхідно правильно завершити, аби різкі зміни в раціоні не позначилися на здоров’ї. Найголовніше правило виходу з посту — поступовість. Продукти, яких довго не було в раціоні, слід «повертати» потроху, «крок за кроком».

Кашляйте заради... життя

Кашляйте заради... життя

Нерідко стається так, що серцевий напад підкрадається до людини тоді, коли вона повністю самотня і немає нікого, хто б міг допомогти в цей критичний момент. Британські кардіологи вважають, що всі жертви серцевого нападу могли б допомогти собі самі. Якщо ви відчули, що серце почало битися «неправильно» і ви ось–ось знепритомнієте, у вас є 10 секунд — але вони мають стати рятівними.

Свято, яке поки що з вами

Батьків увесь час переслідує страх: а раптом із дитиною щось трапиться — вона поранить себе чи покалічиться. На думку психологів, такі думки створюють негативні варіанти розвитку подій, які можуть відбутися в житті. Тож краще думати в позитивному ключі, і нехай реалізовуються саме такі варіанти. Януш Корчак, відомий польський педагог і лікар, вважав доброзичливість основною запорукою гармонійних стосунків батьків і дітей. І радив шукати ключ до серця малюка насамперед через повагу до «я» маленької людини. Його «10 заповідей для батьків» сьогодні актуальні, як і півстоліття тому. Ось що радив мудрий добросердний пан Януш:

Цей лихий «грибний сезон»

Цей лихий «грибний сезон»

Вони з’являються несподівано і завдають великих прикрощів, а коли надворі тепліє, стають активнішими і ще більш надокучливими. Грибкові захворювання (мікози), як з’ясували лікарі, вражають майже кожного п’ятого жителя Землі. Наразитися на небезпеку найлегше у місцях загального користування — лазнях, саунах, на пляжах. Отже, «сезон полювання» триває, і пильність нікому не завадить.

Вище... ноги!

Вище... ноги!

Дістала з антресолі весняні черевики, а вони — затісні, нарікає знайома. А перед цим цілу зиму щовечора помічала «візерунок» від шкарпетки — на місці манжети. Можливо, тому, що весь цей час мало рухалася і забагато пила рідини? Але набряки, як пояснив Наталі дільничний лікар–терапевт, аж ніяк не пов’язані з любов’ю до напоїв, натомість гіподинамія — одна з причин такої прикрості. Але не основна.

Набряклі ноги, на думку лікарів, дуже часто сигналізують про слабкий кровообіг. А він безпосередньо залежить від роботи серця і стану судин. Якщо з цим усе гаразд — варто звернути увагу на нирки. Коли вони функціонують без збоїв, і лікар після детального обстеження це підтвердив, — тоді слід «копати» далі. Щоб з’ясувати причину і позбутися проблеми, доведеться відвідати не тільки терапевта, а й кардіолога, й фахівця із судинних проблем. Скажімо, «важкі» ноги наприкінці дня можуть попереджати про наближення варикозу. Особливо промовисто натякає на цю проблему набряк, що з’являється лише на одній нозі. А серцева недостатність, каже столичний кардіолог Валентина Щербанюк, переважно проявляє себе набряклими кісточками і гомілками симетрично — на обох ногах. Якщо ж збільшена в розмірі нога ще й почервоніла, і аж «горить», а дотик до набряклої вени викликає біль, — варто негайно перевіритися щодо можливого тромбофлебіту.

Попередити, а не лікувати

Медична статистика приголомшує: 64% смертей в Україні спричиняють серцево–судинні захворювання. Основна причина такої ситуації, на думку лікарів, — брак елементарних знань і культури профілактики недуг. За даними волонтерського руху «Академія здорових сердець», дві третини українців практично нічого не знають про ризики захворювань серця і судин та їх попередження. Відтак iз року в рік серед українців зростає кількість хворих на гіпертонію, стенокардію, інфаркт, почастішали випадки підвищення рівня глюкози і ліпідів у крові, звідси — ожиріння, цукровий діабет. Тому сьогодні лікарі закликають робити акцент не так на лікуванні, як на профілактиці недуг. Разом iз пропагандою здорового способу життя велику роль тут має відігравати якісна діагностика.

«Кришталева» мрія

«Кришталева» мрія

В Україні таких дітей — понад 600. Їх називають «кришталевими»: будь–яка травма чи кровотеча може стати для цих малюків фатальною. Спорт і розваги ровесників для хворих на гемофілію практично недосяжні. У багатьох з них найяскравіший спогад з дитинства — хтось у дворі ганяє з м’ячем, а вони спостерігають за цим із вікна... Але якщо такі дітки вчасно отримають якісне профілактичне лікування, то зможуть рости, відвідувати школу і розважатися так само, як і їхні ровесники.