Три пункти для України

На шляху до підписання угоди про асоціацію з Європейським Союзом стали три пункти, за якими Україна з ЄС поки не змогла досягнути згоди. Та в Єврокомісії однаково вважають: упродовж цього року переговори щодо угоди можна завершити. Це, звісно, не ті терміни, про які не втомлювалися раніше повідомляти суспільству деякі українські керманичі, і в 2008–му, і в 2009–му запевняючи, що «угоду буде підписано до кінця поточного року». Але ж обізнаним дипломатам і тоді було очевидно, що ні за рік, ні за два чи навіть три узгодити всі елементи договору ми не встигнемо.

Хто старе пом’яне

Хто старе пом’яне

Росія з нами дружитиме. Газ не подешевшав. Але переговори на цю тему, можливо, триватимуть. Такими є результати поїздки Миколи Азарова до Москви, якими Прем’єр–міністр цілком задоволений. Як заявив після завершення московського вояжу глава Кабміну, голов­не — що Росія дала згоду на початок переговорів щодо зниження ціни на газ. Але «було б дуже наївним вважати, що одна зустріч вирішила весь комплекс питань після п’яти років такої абсолютно абсурдної політики відносно РФ».

Непершоквітневий «розіграш»

Непершоквітневий «розіграш»

«У результаті спрямованого проти нього теракту в Цхінвалі загинув очільник Південної Осетії Едуард Кокойти. Російські війська у відповідь вторглися в Грузію. Аеропорти і морські порти бомбардують російські ВПС, населення прикордонних районів у паніці залишає свої оселі. Уряд евакуйовано, президента Михаїла Саакашвілі вбито, на чолі держави став Народний уряд на чолі з Ніно Бурджанадзе»...

Переглянувши в суботу ввечері такий «спецрепортаж» на одному з центральних каналів країни, грузинські телеглядачі в паніці хапалися хто за валідол, хто — за дітей–документи–речі, щоб тікати із «зони ймовірних авіаударів». Щоправда, майже одразу з’ясувалося: страшний сюжет — це не справжній репортаж, а лише інсценізація можливого розвитку подій у Грузії внаслідок російської інтервенції. Про це телекомпанія «Імеді», якій належить авторство скандального «спецвипуску новин», повідомила через півгодини після його початку. Проте спростування помітили не всі, і щонайменше до ранку в країні панували панічні настрої.

Пішов у жито...

Пішов у жито...

Його вже давно ніхто не бачив, він категорично відмовлявся зустрічатися з журналістами й наказував агентам пильно стежити за тим, щоб жодна його цитата випадково не проскочила у пресу. Але він був, він завжди існував десь там — таємничий аксакал у своїй ретельно прихованій від чужих очей цитаделі. Коли в четвер увечері інформаційні стрічки вибухнули повідомленнями про смерть Джерома Селінджера, в літературному ефірі утворився вакуум, який не затягнеться вже ніколи. В цю чорну діру провалилася ціла епоха — епоха Того–хто–ловив–дітей–у–житі. Тепер бігати над прірвою стане значно небезпечніше...

«Бліда» копія Майдану

«Бліда» копія Майдану

«Юля побачила в Ахметова «Донбас–Арену» й захотіла собі таке саме. Бачили, яку на майдані Незалежності «Майдан–Арену» зводить?» — розповідали журналістам «УМ» знайомі, вражені розмахом підготовки до «з’їзду з всенародного висунення Юлії Тимошенко у президенти». Сцена на майдані, звідки колишня «богиня революції» збиралася штурмувати президентське крісло, і справді вражала розмахом. На тлі цієї білої величі скромні підмостки справді народного Майдану зразка 2004 року, бренд якого на цьогорічних виборах «приватизувала» Тимошенко, виглядали б оранжевою цяткою. Розмірами й кольоровою гамою відмінності не вичерпувалися: якщо п’ять років тому сцена стояла з боку Головпоштамту, то тепер — під монументом Незалежності, там, де у 2005–му інавгурувався Віктор Ющенко. Як наголошували БЮТівські організатори дійства, «тоді за сценою був «Макдональдз», а тепер — «Україна». Таки вдало перейменували колишній готель «Москва».

Коаліція на «помаранчевій» волосині

Коаліція на «помаранчевій» волосині

У розворушеній виборами Верховній Раді назрівають великі зміни. Ні мало ні багато — зміна коаліції. Фракція блоку «Наша Україна — Народна самооборона», завдяки розколу якої свого часу й утворилася нинішня парламентська номінальна більшість, збунтувалася і збирається скинути своє керівництво, тісно пов’язане з Блоком Тимошенко. Станом на вчора «нашоукраїнці» вже зібрали 38 підписів — на один більше, ніж потрібно для ухвалення рішення — за відставку Миколи Мартиненка і повернення у крісло голови фракції В’ячеслава Кириленка.

Передвиборчий синдром

Передвиборчий синдром

Що ближчі вибори, то жорсткішим стає змагання популізму — політики зі шкіри пнуться, аби довести народові свою турботу про нього. Але внаслідок полювання політиків за електоральними головами найбільше страждає сам електорат. Учорашній сесійний день у Верховній Раді перетворився на суцільний популістський симулякр: законодавці нібито зняли з себе недоторканність, але це рішення набуде чинності в кращому разі через рік. Нібито підвищили людям зарплати й пенсії, але це загрожує космічною інфляцією і знеціненням навіть тих виплат, які вони мають уже зараз. Нібито зупинили зростання цін на імпортні ліки, але поставили під загрозу здоров’я і життя тих хворих, що не можуть обійтися без препаратів, виробництво яких налагоджене тільки за кордоном...

Не так стали, як гадали

Не так стали, як гадали

Отримавши вчора зранку порядок денний на четвер, рядові депутати чухали потилиці. Замість постанов про звільнення і призначення членів Кабміну, як домовилися напередодні на погоджувальній раді, першим у списку стояв розгляд проекту Держбюджету на 2010 рік. Обурені БЮТівці, які наполягали на першочерговому призначенні міністрів, щоб заповнити вакантні місця в уряді, лаяли опозицію і пророкували, що та знову блокуватиме трибуну. «Регіонали» ж займати «блокадні» місця не поспішали, але наголошували, що кадри — питання вторинне, адже «народ чекає насамперед бюджету й підвищення соціальних стандартів».

Безголові оказії

Замість одразу заблокувати парламентську трибуну, Партія регіонів учора зробила хід конем: перший заступник Голови Верховної Ради Олександр Лавринович ліг на лікарняний. Оскільки самого спікера не було — Володимир Литвин заздалегідь попередив ініціаторів позачергового засідання ВР, що в цей день із плановою поїздкою відвідуватиме Кіровоградську область, — а другий віце–спікер Микола Томенко перебував у відрядженні в Криму, засідання відкрити було нікому. «Бачте, яка недолуга й безпорадна наша влада», — «сумно» розводили руками в кулуарах «регіонали». Мовляв, скликав Блок Тимошенко засідання, а про забезпечення його роботи й не потурбувався.

Як «двієчники» в школу

Як «двієчники» в школу

У всіх, хто пам’ятає шкільні роки, перше вересня викликає змішані емоції. З одного боку — закінчилися канікули й літо, і знову доведеться засісти за навчання, слухати настанови вчителів, хапати «двійки» та марудитися з домашнім завданням, замість побігти на вулицю (або засісти за комп’ютерні ігри) з друзями. З іншого — канікули вже трохи й набридли, хочеться похвалитися однокласникам тим, як за літо виріс і змінився, й оцінити, як змінилися вони, поділитися враженнями, погортати нові підручники… От якби так: прийшов на Свято першого дзвоника, дізнався всі шкільні новини і — знову на канікули, хоч на тиждень! Акліматизовуватися і звикати до думки про майбутні будні.

Школярі про таку «халяву» можуть тільки мріяти. Інша річ — народні депутати. Цим нічого не варто продовжити собі літо з усіма його перевагами, від курортів до можливості не ходити на законодавчу роботу. Тому завтра, «відзначившись» на урочистому відкритті сесії, парламентарії розійдуться знову — щонайменше до п’ятниці.