Передвиборчий синдром

21.10.2009
Передвиборчий синдром

Депутати з радістю знімають імунітет.

Що ближчі вибори, то жорсткішим стає змагання популізму — політики зі шкіри пнуться, аби довести народові свою турботу про нього. Але внаслідок полювання політиків за електоральними головами найбільше страждає сам електорат. Учорашній сесійний день у Верховній Раді перетворився на суцільний популістський симулякр: законодавці нібито зняли з себе недоторканність, але це рішення набуде чинності в кращому разі через рік. Нібито підвищили людям зарплати й пенсії, але це загрожує космічною інфляцією і знеціненням навіть тих виплат, які вони мають уже зараз. Нібито зупинили зростання цін на імпортні ліки, але поставили під загрозу здоров’я і життя тих хворих, що не можуть обійтися без препаратів, виробництво яких налагоджене тільки за кордоном...

 

Якщо «торкатися», то всіх

Розпочали, традиційно, з перерви. Цього разу на вимогу фракцій Блоку Тимошенко і «Нашої України — Народної самооборони». Головуючий за відсутності Володимира Литвина (він у Лондоні) перший віце–спікер Олександр Лавринович оголосив, що коаліційні фракції пішли «радитися з кадрових питань». Однак ні про які кадри не йшлося: напередодні на погоджувальній раді БЮТівці погодилися відкласти заповнення вакансій в уряді на потім, аби не дати Партії регіонів приводу заблокувати президію.

Як пояснив «УМ» представник проурядової фракції Сергій Міщенко, насправді причиною для оголошення перер­ви було обурення БЮТ тим фактом, що питання включення до порядку денного законопроектів про скасування депутатської недоторканності стояло в розкладі останнім. «Ми вимагаємо, аби його перенесли до «прохідної» частини — хай не першим, але щоб сьогодні встигнули розглянути», — наголосив Міщенко.

Потім, щоправда, заступник голови фракції БЮТ Андрій Кожем’якін промовився, що «тимошенківці» наполягали таки на пріоритетному розгляді відповідних законопроектів. Їх було два: один, за авторством «регіоналів» на чолі з Віктором Януковичем, передбачав зняття недоторканності не лише з народних депутатів, а й з Президента. Причому «доторканними» вони стають дещо обмежено: порушити кримінальну справу проти парламентарія чи глави держави можна, але арештувати без згоди Верховної Ради — ні, принаймні доти, доки суд не винесе проти нього обвинувальний вирок.

В іншому проекті змін до Конституції, внесеному на розгляд ВР двома Кириленками — БЮТівським Іваном та В’ячеславом із «НУНС», ішлося про скасування недоторканності лише для парламентаріїв. Зате цим актом їх повністю прирівнювали до «пересічних громадян»: і затримати нардепа, і порушити проти нього кримінальну справу чи заарештувати правоохоронці могли б так само, як і кожного з нас. Якби проект ухвалили.

Скасували «на перспективу»

Законопроект Кириленків мав ту перевагу, що, на відміну від «регіонального», його вже схвалив Конституційний Суд. Нагадаємо, процедура внесення змін у Конституцію непроста: спершу парламент має ухвалити проект 226 голосами, потім спрямувати до КС, отримати позитивний висновок, тоді знову ухвалити більшістю, і лише на наступній сесії затвердити остаточно — вже щонайменше 301 «за».

Утім було очевидно, що реальне зняття депутатської недоторканності не потрібне ні Партії регіонів, ні БЮТ, який у контексті «артеківського» скандалу нібито на цьому наполягав. «Регіонали» вимагали ухвалити саме їхній законопроект, знаючи, що перед набуттям чинності йому належить пройти тривалу процедуру. І звинувачували «тимошенківців» у тому, що вони навмисне порушили цю «небезпечну» тему, аби змусити ПР заблокувати трибуну, адже раніше «синя» фракція наполягала на пріоритетному розгляді в другому читанні закону про підвищення соціальних стандартів. «Але ми добровільно погодилися спершу говорити про недоторканність, аби тільки Верховна Рада працювала», — хвалився поміркованістю «Регіонів» один із керівників ПР Олександр Єфремов. В опозиції натякали, що БЮТ понад усе прагне не допустити голосування за підвищення соціальних виплат, бо розуміють: голосів набирається достатньо, а гроші уряд виділяти «не хоче».

Зрештою законопроект, який уже пройшов розгляд у КС і був ближчим до реального скасування недоторканності, набрав лише 206 голосів. БЮТ голосував у повному складі, як і пропрезидентська та «балогівська» частини «НУНС», і до 226 не вистачило лише голосів «коаліційних» «нашоукраїнців». «Хитро зроблено, — констатували «заукраїнці». — БЮТ знову «білий і пухнастий» — зробив справу «підконтрольними» руками».

А «регіональний» закон вирушив у довгу путь: лише в Конституційному Суді він може залежатися на кілька місяців. А далі — вибори, переформатування парламенту і ще бозна–які причини відтягти скасування недоторканності. Щодо зняття імунітету з Президента, то це, за словами В’ячеслава Кириленка, абсурд, незалежно від прізвища глави держави, який стане залежним від рішення будь–якого купленого районного суду...

Уряд перед вибором: увімкнути верстат або вивернути кишені

Далі справа пішла як по маслу. Депутати так захопилися роботою, що навіть позбавили себе планової перерви й ухвалили в цілому закон про підвищення соціальних стандартів. Цього разу утрималися від голосування тільки БЮТівці й підконтрольні їм «НУНСівці», і 254 голосами «за» прожитковий мінімум та мінімальну зарплату підвищили.

БЮТ і уряд у шоці: для підвищення соціальних виплат у бюджеті немає коштів, і закликають Президента не підписувати цей закон. «На його реалізацію з бюджету наступного року буде потрібно додатково 72 мільярди гривень! — жахався «тимошенківець» Олег Ляшко. — Хай Партія регіонів покаже, де взяти такі кошти! Немає іншого варіанта, окрім як увімкнути друкарський верстат, а це означатиме шалену інфляцію. Але я певен, що ні Нацбанк, ні уряд цього не робитимуть. Тому в результаті ми прийдемо до ситуації, коли людям узагалі не виплачуватимуть зарплат і пенсій (через нестачу коштів у бюджеті)».

Партія регіонів вустами Олександра Пеклушенка показала: «Хай уряд не бреше — ресурси для підвищення соціальних стандартів є! Кабмін отримав 10 мільярдів кредиту від МВФ, тому не грошей бракує, а відповідальної влади!». Опоненти Тимошенко і Ко переконані, що ресурси є, просто треба спрямовувати їх не на виборчу кампанію «Вони», а на благо соціально незахищених.

Саме в той час Прем’єрка мала зустріч із делегацією МВФ. «Уявіть, як вона їм скаже: ми кредити, які ви виділите, витратимо на виплату зарплат і пенсій. Та нам після цього вже ніхто ніколи кредиту не дасть!» — обурювався Ляшко.

Ліки не дорожчатимуть. Бо зникнуть?

Так чи інакше, рішення ухвалене, і уряду доведеться шукати кошти на його втілення в життя, адже Президент іще раніше заявляв, що підпише закон про підвищення мінімальних соцвиплат.

Натомість, хочеться вірити, Ющенко не підпише інший популістський закон, ухвалений 242 голосами з ініціативи комуністів: мораторій на підвищення цін на лікарські препарати. Цей, на перший погляд, «народний» акт загрожує зникненням з аптек усіх імпортних препаратів, та й асортимент вітчизняних, які далеко не завжди здатні замінити зарубіжні аналоги, може значно скоротитися.

 

СКАНДАЛ ТРИВАЄ

На вечір парламентарії запланували «десерт»: інформацію правоохоронців щодо справи про розбещення дітей. «На килим» викликали міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, Генпрокурора Олександра Медведька та Уповноваженого ВР із прав людини Ніну Карпачову. Медведько у своєму виступі попросив МВС провести службову перевірку і притягнути до відповідальності посадовців, які недбало ставилися до розслідування справи про розбещення. Завтра на оперативній нараді розглядатимуть питання щодо можливої передачі цієї кримінальної справи в ГПУ.

«Під шумок» «Регіони» вирішили витягти на світ Божий постанову про звільнення Луценка з посади голови МВС. Однак БЮТівці поставилися до цієї ініціативи скептично — мовляв, якщо вже на погоджувальній раді домовилися не розглядати кадрові питання, то до відставки міністра навряд чи дійде.

Учора на засіданні парламенту був присутній БЮТівець Сергій Терьохін — один із «фігурантів» скандальної «справи педофілів». Відомий політик випромінював оптимізм і раз по раз реготав; колеги тиснули йому руку.

А от інший «фігурант»–БЮТівець, Віктор Уколов, «під куполом» помічений не був, натомість напередодні сходив на допит у МВС у присутності прокурора. «Це дуже гидко», — прозвітував він на блозі в «Українській правді».

Перед цим, у понеділок, БЮТівець Сергій Соболєв виступив із вимогою перевірити дані про те, що свого часу Віктор Янукович у Єнакієвому «організував групу злочинців, які жорстоко побили та зґвалтували жінку».