Не всяк вояк підніметься на «Говерлу»

Не всяк вояк підніметься на «Говерлу»

З-поміж санаторно-курортних закладів Моршина «Говерла» є закладом особливим. Адже тут лікуються (і спілкуються) поборники української самостійності з багатьох регіонів України. Після катувань у сталінських таборах ГУЛАГу додому учасники національно-визвольного руху зазвичай поверталися каліками. «З історії хвороб наших пацієнтів можна писати історію удосконалення «роботи» з людьми в катівнях радянської імперії, — акцентує головний лікар оздоровниці Іван Николишин. — З якими лише деформаціями і переломами кісток, розладами шлунково-кишкового тракту не прибувають ветерани УПА для реабілітації!».

Як гартувалися малюки

Як гартувалися малюки

У групі інтенсивного загартування черкаського дитячого садочка №2, що діє тут уже 14 років, нині приємна новина: усіх малюків прийняли у свої ряди члени клубу моржів. Таке визнання малеча заслужила своєю сміливістю та наполегливістю. Адже навіть дорослому не так просто вийти на вулицю й облити своє тіло крижаною водою. Однак дитсадківська група інтенсивного загартування у «Сонечку» проводить такі процедури на подвір'ї щодня рівно о 12-й годині, якраз перед денним сном.

Отрута з аптеки

Отрута з аптеки

За прогнозами фахівців Українського центру грипу, через декілька тижнів більшість наших міст може «накрити» хвилею грипу та гострих респіраторних захворювань. Причому левову частку людей, яких звалять з ніг вірусні інфекції, традиційно становитиме найвразливіша до повітряно-крапельної «зарази» категорія – діти. Втім медики бояться не лише ускладнень, які може спровокувати грип чи застуда, а й смертельних результатів неправильного лікування, «прописаного» дитині сусідкою, батьком чи мамою. Історія з трьома американськими немовлятами, які померли через передозування звичайнісіньких крапель у ніс, може повторитися у будь-якому куточку України. З тією лише різницею, що світова спільнота може про це й не дізнатися...
Відомо, що грип супроводжується значним підвищенням температури тіла. Як правильно при цьому дібрати жарознижувальні препарати для дитини? Чим лікувати нежить у двомісячного малюка? Які побічні ефекти можуть викликати у «грудничків» «дорослі» препарати від застуди й кашлю? На ці та інші запитання «УМ» відповідає головний дитячий інфекціоніст МОЗ України, завідувач кафедри дитячих інфекційних хвороб Національного медичного університету імені Богомольця, доктор медичних наук, професор Сергій Крамарєв.

Божевілля сильних тілом

Божевілля сильних тілом

Iмпровізовані змагання найвитриваліших «любителів гарячої пари», напевне, влаштовували з давніх-давен. Але офіційно цей дивний вид спорту був зареєстрований наприкінці ХХ століття у фінському містечку Хейнола. Згодом почали проводити міжнародні змагання і навіть чемпіонати світу з саунного спорту.

З холодного краю

З холодного краю

Купання у крижаній воді... Декому від самої думки про цю процедуру стає зимно. А є ж люди, які демонструють просто фантастичну витривалість до холоду. Як, наприклад, чеський військовий льотчик Ян Новак, котрий років двадцять тому був учасником багатьох міжнародних семінарів із моржування. Новак занурювався у крижану воду з головою, не з'являвся на поверхні по кілька десятків секунд, а вийшовши на берег, замість того щоб одягати кожух, падав на сніг, наче на пісок Маямі-Біч. В Україні також є «специ» з моржування. З одним із них кореспондент «УМ» познайомився напередодні Водохреща — адже саме на це свято в нас прийнято приймати «бойове хрещення» в ополонках.

Закарпатські «святі криниці»

Закарпатські «святі криниці»

Як і будь-якому хроніку-гастритнику, мені щонайменше двічі на рік — на початку весни та в середині осені — допікають сезонні загострення «улюбленої» хвороби, пов'язаної із підвищеною секреторністю шлунка. А це значить, що протягом місяця (двох, трьох — це вже у кого як складеться) треба сидіти на несмачній дієті, пити спеціальні пігулки і, наскiльки це можливо, якомога менше нервувати. Iнакше шлунок «вiддячить» гострою больовою атакою. Добре, якщо у цей момент під руку потрапляє пляшка лужної води: «Сваляви», «Лужанської-7», «Боржомі», «Поляни Квасової» чи «Поляни Купель». Особливо ж люблю останню — ця гідрокарбонатно-натрієва борна вода не лише нейтралізує зайву кислоту в шлунку, заспокоює запалені стінки слизової та зрештою вгамовує біль у животі. Заразом вона виводить токсини з організму, покращує ферментативні процеси, підсилює приплив крові до шлунка й печінки, стимулює виділення печінковими клітинами жовчі та ліквідовує печію. А побувавши в селищі Поляна Свалявського району біля джерела, з якого витікає ця лікувальна водичка, я дізналася про інші, не менш цінні її властивості.

Дзьобата аптечка

Дзьобата аптечка

Понад десять років тому шотландські вчені прославили ім'я рідного інституту Рослін, створивши першого в світі генетично модифікованого ссавця. Сьогодні «батьки» вівці Доллі, які стали справжніми метрами у галузі клонування, всерйоз узялися за вирощування генетично модифікованих... курей! Звісно ж, проблеми прокращення яйценосності чубатурок чи збільшення ваги бройлерів учених не цікавили. Як, власне, й клонування домашніх птахів, яких легше виростити з яйця. У чому ж полягає досягнення шотландців, завдяки якому про них знову заговорив увесь учений світ? Як повідомляє журнал «Наукові записки Національної Академії Наук» ( http://www. pnas.org), науковці доклали значних зусиль, аби змусити лабораторних птахів нести «не прості, а золоті» яйця — джерело протипухлинних протеїнів.

Політ над прірвою

Політ над прірвою

Коли вони приходять до шкіл, проводять бесіди у класах, то відразу бачать, хто — «їхній контингент». «Свiй свояка впiзнає здалека», — сумно жартує Сергій Гавриленко. Його наркостаж — сім років. На щастя, вже у минулому. Сьогодні він очолює громадську організацію «Твоя перемога» — об'єднання людей, які змогли подолати наркотичну залежність. Один, два, п'ять років вони перебувають у стані ремісії, живуть повноцінним життям і діляться з іншими власним гірким досвідом, аби нікому не схотілося його повторити. На Сумщині «Твоя перемога» працює півтора року. Вона допомагає вийти зі стану залежності тим, хто вже спробував «наркотичного щастя», а головне — веде профілактичну роботу серед учнів. Аудиторією «Твоєї перемоги» стали вже близько чотирьох тисяч дітей області...

Пухлино, прощавай!

Пухлино, прощавай!

Онкологи-практики давно знають про дивовижну здатність пекучого перцю вбивати ракові пухлини. Втім, як це часто буває, самі механізми убивчої дії довго залишалися для науковців таємницею, і питання «як він це робить?» донедавна залишалося відкритим. Розкласти все по полицях вдалося лише англійським ученим. Як передає «Медпорал», дослідники із Ноттiнгемського університету виявили, що масову загибель злоякісних кліток спричиняє капсаїцин — речовина, відповідальна за гострий смак і подразнюючу дію пекучого перцю.

З миру по нитці...

З миру по нитці...

Гості благодійної вечірки «Ніч після Різдва», яка відбулася минулого тижня у Києві, не лише ворожили у Святвечір, слухали виступи співаків, щедрували й брали участь у театралізованому дійстві.