Коли хліб стає отрутою
Нашим предкам і в кошмарних снах не могло наснитися, що рум’янобокий символ ситості й благополуччя, який традиційно займав почесне місце на обідньому столі, здатний нагородити своїх шанувальників безпліддям, крихкістю кісток, м’язовими судомами, недокрів’ям і навіть раком кишечнику. Натомість сьогодні в Україні вистачає людей, чий організм сприймає за отруту і пшеничний хліб, і вівсяне печиво, і будьякий інший продукт, виготовлений зі злаків.
Відмови не почує ніхто
В областях із найбільшими темпами поширення ВІЛ–інфекції до початку наступного року з’являться стоматологічні кабінети, дружні до дітей з ВІЛ. Там маленькі пацієнти з великим вірусним навантаженням зможуть безкоштовно полікувати зуби у найкращих спеціалістів, на дорогому обладнанні та з використанням якісних матеріалів, призначених саме для дітей.
Гість із «Соломонових островів»
Класична застуда щодня змушує йти на лікарняний 200—300 харків’ян. За даними санепідеміологів області, сезонний ріст захворюваності на гострі респіраторно–вірусні інфекції триватиме і далі. Але поки що це не грип. Появу найлютішої зимової болячки в Україні фахівці прогнозують на середину січня. Цього року буде актуальним штам вірусу «Соломонові острови», який науковці нещодавно виявили в південній частині планети.
Звільнення від болю
Щороку до страшного онкологічного кола потрапляють понад 16 тисяч українок, у яких діагностується рак молочної залози. При цьому, як говорить лікар–онколог, голова правління МБФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї» Галина Майструк, наших жінок чекає не найкраща доля. У країнах Євросоюзу п’ятирічне виживання пацієнток після операції й курсу хіміотерапії складає 80 відсотків, у Бельгії — 92 відсотки, в Україні ж — не більше 58 відсотків. Проблема, як стверджують фахівці, полягає не лише у пізній діагностиці раку й дороговизні більшості препаратів для боротьби з цією недугою, а й у відсутності державної системи реабілітації таких пацієнток. «УМ» вирішила з’ясувати, які питання найбільше турбують жінок після мастектомії (операції з видалення молочної залози), як українки долають медичні та психологічні проблеми і звідки отримують необхідну допомогу.
Школа без цукру
Завтра відзначається Всесвітній день діабету. Напередодні цієї дати варто згадати, що в нашій країні живе понад мільйон людей з цукровим діабетом (два відсотки мешканців). Упродовж останніх п’яти років рівень захворюваності на цю недугу в Україні зріс у півтора раза. Долучившись до спільноти діабетиків у дорослому віці, людина може доволі швидко навчитися не допускати різкого погіршення свого стану, контролюючи раціон, емоції та фізичне навантаження. А от дітям набагато важче дотримуватися спеціального режиму, особливо коли всі у класі ласують цукерками або ж на цілий день вирушають на екскурсію. Змінити ситуацію на краще можуть школи діабету, які почали з’являтися в Україні останніми роками. На сьогодні їх налічується близько двохсот.
Без хліба і води
Англійські дослідники з Інституту дитячого здоров’я у Лондоні виявили, що висококалорійне харчування в перші дні життя дитини підвищує ризик розвитку багатьох захворювань, і в першу чергу — цукрового діабету. Про це повідомляють «Медновини». Практика свідчить: багато молодих матерів, які мешкають у Туманному Альбіоні, вважають, що грудного молока недостатньо для нормального розвитку дитини.
Втеча з «крематорію»
«УМ» вирішила з’ясувати, мешканцям яких міст (або районів) пощастило заселити екологічно найчистішу та найсприятливішу для оздоровлення територію нашої країни. Озброївшись спеціальними картами, екологічними паспортами регіонів та висновками експертів, журналісти знайшли тільки вісім по–справжньому «екологічних» клаптиків землі. Натомість у категоріях «забруднена», «дуже забруднена» і «надзвичайно забруднена» відзначилася майже половина України.
Кров’яний пшик
У теорії, українці можуть «напроситися» на тонометрію (вимірювання артеріального тиску) у будь–якому медичному закладі нашої держави. У першу чергу — у звичайній міській поліклініці. Для цього слід завітати до спеціального кабінету, розташованого, як правило, на першому поверсі будівлі. Причому рутинна процедура, як запевняє офіційний МОЗ, мусить бути абсолютно безкоштовною. Людина, яка раптово відчула себе погано на вулиці, може попросити про допомогу працівника найближчої аптеки. Фармацевт візьме спеціально відкладений для таких випадків тонометр і зніме показники. Зауважте, що, відповідно до наказу Головного управління охорони здоров’я та медзабезпечення Києва, у будь–якій міській аптеці вимірювання тиску також має проводитися безкоштовно. «УМ» вирішила з’ясувати, чи відповідає дійсності заявлена «шара» для народу, і вирушила в похід столичними медзакладами.
Ртутне світло — в утиль
Програму утилізації люмінесцентних ламп, шкідливих для здоров’я дітей, підготували екологи Черкас. Фахівці кажуть, що чимало таких ламп, кожна з яких містить 0,2 грама рідкої ртуті, накопичилося в підвалах шкіл та дитячих садочків міста. Такі прилади треба утилізувати в першу чергу.