Штраф для бацили

В Україні продовжують перевіряти санаторії та дитячі табори. Перевірка розпочалася 8 липня, згідно з розпорядженням уряду, після того, як у санаторіях Закарпаття та Львівщини масово потруїлися діти. Уряд виділив на перевірку тиждень. Утім «рейд на бацилу» чомусь затягнувся.

Ефективність таких перевірок сьогодні ставиться під сумнів. Адже головною каральною санкцією для санаторіїв та будинків відпочинку, де виявляють суттєві порушення у приготуванні чи зберіганні продуктів харчування, є звичайний штраф, точніше «адміністративне стягнення».

Експерти кажуть — санепідеміологи занадто м’які щодо порушників. Самі ж перевіряльники стверджують, що просто не фіксують «суттєвих порушень». Хоча, як проаналізувала «УМ», уникнути серії отруєнь в окремих санаторіях цього літа вдалось лише завдяки вимушеним перевіркам санітарних лікарів.

Тротил від «Родіни»?

Жертвою кривавої драми ледь не стала головний лікар одеського санаторію імені Горького Тетяна Малихіна. Вранці перед входом до свого помешкання вона запримітила підозрілий предмет, обмотаний ізоляційною стрічкою та дротом. «Після дзвінка в міліцію, — розповіла «УМ» пані Малихіна, — прибули міліцейські спеціалісти зі знешкодження вибухівки, які підтвердили: встановлений зловмисниками вибуховий пристрій, начинений тротилом, справді загрожував життю мешканців будинку».

«Табу» на чіпси

На Буковині у шкільних їдальнях заборонили продавати продукти зі штучними барвниками й ароматизаторами. Таку постанову видав головний санітарний лікар Чернівецької області Олександр Світличний. Згідно з цим документом, у буковинських школах із 1 вересня накладено «табу» на сухарики, чіпси, молочно–шоколадні батончики, солоні горішки та деякі газовані напої. Зі шкільних буфетів має також зникнути натуральна кава.

Обережно, скалки!

Американські травматологи дійшли висновку, що слизькі підлоги у ванних кімнатах є місцем, особливо небезпечним для дітей. При цьому абсолютно не важливо, чи наглядає за малюком дорослий. Як повідомляють «Медновини», практика свідчить, що присутність батька чи мами не сприяє зниженню травматизму. Під пильним оком родичів дитина падає й набиває синці так же часто, як і вовтузячись біля раковини абсолютно безконтрольно.

Лютий мутант

Лютий мутант

Не так давно дослідники Центру з контролю і п­рофілактики захворювань США та Массачусетсь­кого технологічного інституту запевняли, що новий штам вірусу H1N1 (у народі його називають «свинячим грипом») не може поширюватися дуже швидко, тому його вважають менш небезпечним порівняно зі збудниками сезонних епідемій грипу. Вчені пояснили «гальмівні» властивості нового вірусу особливостями його будови. Поверхневий білок цього різновиду збудника грипу не вміє зв’язуватися з рецепторами клітин епітелію дихальних шляхів так же легко, як звичайний людський грип.

Апетитне море

Апетитне море

Відпочиваючи на морі, можна не тільки гарно засмагнути, зміцнити мускули та покращити настрій. Як попереджає Роберт Мурр з університету Північної Кароліни, нерідко після пляжної відпустки у чоловіків та жінок звідкілясь «наростають» зайві кілограми. Причому в людей, які активно стрибають через хвилі та влаштовують запливи «за буйки», «до коси» і «до посиніння», тіло чомусь важчає не менше, ніж у любителів ліниво повалятися під парасолею та почитати книжку. Як думаєте, чому?

Убивчий офіс

Убивчий офіс

Україна — парадоксальний простір. Усі нібито й хочуть, щоб статистика з раку, інфарктів та інсультів не була такою моторошною, щоб наші діти не опинялися в лікаря по два рази на місяць і щоб країна загалом не вимирала такими скаженими темпами. Але при цьому мало хто погоджується зробити свій внесок в оздоровлення нації. Ба, більше — корисні нововведення, здатні зменшити рівень смертності в усіх регіонах, нерідко знаходять опір із боку громадян. Не встиг Президент України підписати зміни до антитютюнового закону і тим самим посилити боротьбу з курінням, як курці почали обурено волати про «дискримінацію» їхніх прав. Причому серед найголосистіших «ображених» законом опинився не якийсь там дід Панас із села Покотилівка (якому якраз можна вибачити незнання тонкощів людської фізіології й механізмів впливу тютюну на живий організм), а депутат Тарас Чорновіл — законодавець, який свого часу навіть намагався вчитися на біологічному факультеті Львівського університету. Запеклий курець на всю країну заявив, що не збирається відмовлятися від шкідливої звички. І додав, що на це рішення не вплинуть жодні законодавчі зміни. Лікарі називають таку позицію, м’яко кажучи, нерозумною. І пояснюють, чому саме.

Рятівна мелодія

У відділенні новонароджених і недоношених дітей Черкаської обласної лікарні до традиційного лікування додали ще й свої напрацювання — запровадили для малюків музикотерапію. Віднедавна тамтешні лікарі включають крихітним пацієнтам магнітофон, з якого линуть звуки рідної природи: шелестить ліс, чується подих теплого вітру, співають пташки, дзюрчить струмок, грає хвилями море... Музику природи для малечі у відділенні включають, як правило, після маніпуляцій. Під час таких сеансів діти й ручки піднімають, і позіхають. Видно, таке лікування їм до вподоби.

Швидка хірургічна допомога з Італії

Швидка хірургічна допомога з Італії

Система охорони здоров’я в Україні не досконала. Труднощі виникають і на рівні лікаря «швидкої», який може відмовити у наданні допомоги, бо немає бензину, і при записі до світил медицини. Одне зі свідчень цього — численні оголошення про допомогу хворим (переважно дітям), які потребують операції за кордоном. Чому не вдома? «Не вистачає кваліфікованих спеціалістів і нової апаратури», — кажуть експерти. Тому те, що не може дати українська медицина, виправляє закордонна. Днями «УМ» зустрілася з представниками Італійської лабораторії співпраці заради розвитку Licos onlus, які разом із Фондом «Україна 3000» займаються порятунком «важких» пацієнтів. Журналістка дізналася, звідки беруться витоки такої співпраці, що думають італійці про нашу медицину і як почувається шестирічний хлопчик із 70% опіків шкіри обличчя, шиї, грудей і рук, прооперований італійськими лікарями.

Геройство тут не до речі

Геройство тут не до речі

У майбутньої мами — особливо якщо вона збирається народжувати вперше — обов’язково виникає низка запитань, пов’язаних із вагітністю, пологами і доглядом за дитиною після народження. Минулого разу ми говорили про те, як правильно вибирати лікарню і скільки грошей треба готувати на «гонорари» медикам у столиці та за її межами. Сьогодні ми розберемося, що жінка має побачити в пологовій залі, у якій позі найлегше народжувати і чому сучасні медики недолюблюють так зване ліжко Рахманова. Якщо ви чекаєте на поповнення родини, можете скористатися цими фактами для вдалого вибору пологового будинку.