«Обезголовлена» Варшава

У Польщі цілком несподівано, «на рівному місці», постала виборча інтрига року. Під новообраним мером Варшави від «Громадянської платформи» Ганною Гронкевич-Вальц захиталося крісло. Виявилось, що пані Вальц своєчасно не подала декларацію про діяльність та доходи свого чоловіка. Крім пані Вальц, проштрафилось ще чимало щасливих обранців народу. Зокрема, прострочили терміни подання власних декларацій 177 мерів і війтів, з них 144 не склали довідок про економічне життя своїх «половинок». Загальне ж число порушників-депутатів місцевого рівня — 293. Якщо безкомпромісно слідувати закону, можливі перевибори на місцевому рівні по всій країні.

Арешт соратника Валенси

Арешт соратника Валенси

Нещодавно співробітники польських спецслужб арештували екс-шефа канцелярії Леха Валенси — Мечислава Ваховського. Того ж дня провели і перший допит цього екс-міністра та екс-держсекретаря, звинуваченого у спробі ошуканства та приховування секретних документів. Не виключено, йдеться про політичний компромат державної ваги, який могли збирати за часів президентства Валенси (1990—1995 рр.) підвладнi йому служби безпеки на діючих політичних соратників.

Суд над sms-кою

Днями у Варшаві суд виніс безпрецедентний вирок — фірму було оштрафовано за вторгнення у приватне життя... небажаними есемесками. Практика безпардонного розсилання незліченних «мобільних повідомлень» дуже популярна в Польщі, і часом цинічні маркетологи явно перегинають патик, розкидаючи абонентам «тонни» спаму. І от уперше в історії Польщі знайшовся сміливець, що кинув виклик цинічній махині нав'язливої реклами. І переміг. Щоправда, це навряд чи зможе бути застосованим повсюдно, але...

Американські «кольчуги» вступають у Варшавський договір

США прагнуть розпочати переговори з Польщею про можливість розташування на її території частини своєї протиракетної оборони (ПРО). Інформація, яку позавчора оприлюднив представник американської амбасади у Варшаві, поповнилася аналогічною новиною про переговори з Чехією. Подібні розмови точилися й раніше, проте уряди центральноєвропейських країн не давали ствердної відповіді на пропозиції Вашингтона.

Лаври Тарасюка дiлять i в Польщi

Днями у Польщі розгорілася сварка, дещо подібна до суперечки за повноваження українського міністра закордонних справ. Керівника найпотужнішої опозиційної партії Дональда Туска було звинувачено чи не у спробі «підторгувати» польськими державними інтересами. Подібність iз Україною — у дискусії стосовно конституційного розподілу повноважень, згідно з яким главою польської держави є президент, котрий спільно з урядом формує зовнішню політику. Щоправда, конституційну більшість у Польщі складають партії пропрезидентського характеру, що значно зменшує можливість неконституційних маневрів. Подібності додає і те, що визначати зовнішню політику Польщі заповзялися парламентарі, а не МЗС. Фігурує у справі навіть зовнішній , так би мовити, «стратегічний союзник», щоправда у польському варіанті це не Росія, а Німеччина.

Автор «шокової терапії» — у відставці

Автор «шокової терапії» — у відставці

Учора добігла кінця ціла епоха польської економіки — з посади голови Національного банку пішов легендарний політик-реформатор і економіст Лешек Бальцерович. Саме з цією людиною більшість фахівців пов'язують швидкий і безкомпромісний перехід Польщі у капіталістичний формат, адже саме Бальцерович узяв на себе повну відповідальність і чималий психологічний тягар за «шокову терапію» початку 90-х, яка дозволила вивести країну з кризи у перехідний період.

«Стукіт» архієпископа

«Стукіт» архієпископа

Днями завершився один з найпотужніших релігійних скандалів у Польщі. Оновлена версія польської люстрації принесла свої плоди: під тиском громадськості був змушений піти у відставку новоспечений митрополит Варшави архієпископ Станіслав Вельгус, екс-ректор легендарного Люблінського католицького університету, якого звинувачено у співпраці з комуністичним «гебе».

Новорічний «підрахуй»:

Новорічний «підрахуй»:

Різдвяні свята для мешканців Польщі є періодом підбиття підсумків, і попри певну схильність до нарікання, більшість наших співрозмовників відзначають те, що «Батьківщина таки розвивається». Поляки почуваються цілком незле. Зрештою, як і їхні «нові» побратими з Європейського Союзу. «Молода Європа» стрімко нарощує розвиткові темпи, котрі й не снилися Росії в усіх її «єепнутих» мареннях.

Януш Куртика, президент польського Інституту національної пам'яті:

Януш Куртика, президент польського Інституту національної пам'яті:

Польський інститут національної пам'яті (ІНП) досі лишається недосягненним взірцем для України. У нас створено формальну інституцію з подібним лейблом, але з порожнім змістом — є директор, Ігор Юхновський, але звикло бракує найважливішого — фахівців та грошей, немає навіть відповідного приміщення. Знову українська гора породила мишу. А боротьба між групами просовєтських і націоналістичних істориків за важелі впливу виглядає кумедною порівняно з опором «старих» структур, спрямованих винятково на відмивання бюджетних «цвинтарних» коштів.
Польща вже кілька років тому передала всі архіви комуністичних спецслужб до ІНП та ухвалила закон, який дозволяє безперешкодно оприлюднювати інформацію на всіх державних чиновників, якщо вони «стукали» «по молодості». Ось уже рік, як ІНП має нового президента — Януша Куртику, котрий заповзявся реформувати цю структуру і прискорити процеси оприлюднення «секретів», нагромаджених комуністичними спецслужбами. Януш Куртика в інтерв'ю «УМ» роз'яснив особливості нової ситуації у цiй царинi.