Розтягнуте «свято» реверсу

Щодо переможного повідомлення про те, що сировина від російсько-британської компанії ТНК-БП вже побігла в реверсному напрямку, то в нього варто внести уточнення. Комерційне прокачування нафти розпочнуть не раніше жовтня цього року. Зараз по «Одесі — Броди» качають технологічну нафту, призначення якої — витіснити звідти консервант.

Бензиновий час «ікс»

Станом на 2 серпня ціна вересневих ф'ючерсних контрактів на нафту марки WTI в електронній системі нью-йоркської товарної біржі сягнула історичного максимуму з 1983 року, відколи там почалися торги, — 43,92 долара за барель. Ціна російської нафти Urals становила 38,06 долара за барель. З огляду на це український споживач мав би радіти, що керівники нафтових компаній не будуть піднімати ціни на нафтопродукти з 1 серпня. Принаймні так повідомила прес-служба першого віце-прем'єр-міністра Миколи Азарова, який минулої п'ятниці зустрівся з нафтовиками і домовився подовжити період меморандуму. Утім ця домовленість діятиме тільки до того часу, доки умови меморандуму корелюватимуть з рентабельністю бізнесу нафтовиків, зазначають експерти. Цілком імовірно, що цей час «ікс» настане вже незабаром — експерти прогнозують підвищення цін на нафтопродукти у третьому кварталі 2004 року через збільшення Росією експортного мита до 69,9 долара за тонну з серпня.

Україну — на ярмарок?

«На відкритих торгах 30 вересня буде вирішено долю 42,86-відсоткового пакета акцій національного оператора «Укртелеком», — повідомив голова ФДМУ Михайло Чечетов. За словами Михайла Чечетова, стартова ціна пакета становить понад 500 мільйонів доларів, а інвестор отримає в управління держпакет акцій компанії у розмірі 25 відсотків. Головний приватизатор сподівається на велику конкуренцію серед іноземних інвесторів за право придбати пакет акцій Укртелекому.

Влада у напівтемряві

Позавчорашня прес-конференція першого віце-прем'єра, міністра фінансів Миколи Азарова мала заспокоїти недовірливих громадян і засвідчити, що з виконанням бюджету все о'кей. За офіційними даними, до загального фонду державного бюджету за січень-червень цього року надійшли 21 мільярд 857 мільйонів 800 тисяч гривень. Виконання доходної частини загального фонду становить 102 відсотки плану на цей період. Завдяки приватизації державного майна бюджет за підсумками першого півріччя поповнився 5 мільярдами 261 мільйоном 700 тисячами гривень, або 518, 6 відсотка запланованого.

Це їхня криза

З кожним роком вплив Росії на Україну зменшується, стверджує виконуючий обов'язки голови Нацбанку України Арсеній Яценюк. Коментуючи під час учорашньої прес-конференції ситуацію у банківському секторі Росії, він зазначив, що НБУ не вбачає жодних підстав для макроекономічної кризи в цій країні. Її може викликати тільки значне падіння цін на нафту. Найближчим часом такого не очікують. Тому питання лежить у площині тимчасової кризи банківського сектору, наголосив пан Яценюк. Це пов'язано з кризою довіри до банків, кризою ліквідності і певними адміністративими заходами, які мали вплив на ситуацію у банківському секторі, зокрема події навколо нафтової компанії «Юкос».

МінНС Чорнобиль не хвилює?

Скоро Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи позбавиться щонайменше одного головного болю. Займатися питаннями чорнобильців буде окрема структура. Принаймні указ про реорганізацію міністерства на МінНС та Державний комітет України з питань подолання наслідків чорнобильської катастрофи днями підписав Президент України Леонід Кучма. Фактично це означає, що на плечах міненесників» залишиться лише зобов'язання рятувати українців та запобігати катастрофам, всю соціалку «подарують» новому комітетові.

Від нашого фонду — до вашого фонду

Днями Фонд державного майна оголосив ім'я переможця конкурсу з продажу 92,11 відсотка вуглевидобувної компанії «Павлоградвугілля», що на Дніпропетровщині. Ним став Авдіївський коксохімічний завод (Донецька область), який запропонував за пакет акцій 1401,1 мільйона гривень при стартовій ціні 893,9 мільйона. «Завершився конкурс з Павлоградвугілля — ФДМУ підставив своє могутнє плече під державний бюджет», — радо повідомив головний «приватизатор» Михайло Чечетов. При цьому варто нагадати, що Фонд здійснив цей продаж лише після того, як знизив ціну пакета на 30 відсотків. Новими власниками Павлоградвугілля стали дві донецькі компанії — System Capital Management (президент компанії — Рінат Ахметов), яка має 57,93 відсотка акцій Авдіївського КХЗ, та «АРС» (15,16 відсотка).

«Одеса—Броди»: як не реверс, то транзит

Термінологічна еквілібристика навколо «Одеси—Бродів», схоже, була визначальною особливістю переговорів, що відбулися наприкінці минулого тижня у Москві, між українським і російським прем'єрами. «Україна й Росія обговорюють спільне використання нафтопроводу «Одеса—Броди», — заявив голова уряду РФ Михайло Фрадков, повідомивши, що сторони домовилися про експлуатацію цієї нафтомагістралі, аж до обсягів завантажування, і залишилося «утрясти» лише деякі технічні деталі на рівні операторів. У результаті переговорів так і не було підписано довгострокову угоду про транзит російської нафти територією України. Спостерігачі вважають, що справжня причина чергового непідписання цієї угоди криється не «в деталях», а в принципах: сторони так і не досягли спільного бачення майбутнього «Одеси—Бродів». Ідеться про питання прямого або реверсного використання нафтомагістралі. Нагадаємо, що в минулому році угоду про транзит, яку було розраховано на п'ятнадцять років, так само не підписали через невизначеність напрямку «труби». Про це нагадали й пану Фрадкову під час прес-конференції. Однак він негативно відповів на запитання про пов'язування російською стороною підписання довгострокової угоди з вирішенням питання про реверс.

Дванадцять відсотків — і по руках?

Дванадцять відсотків — і по руках?

Сьогодні у Москві має засідати українсько-російська міжурядова робоча група, яка розглядатиме скасування ПДВ на експорт російської нафти в Україну. Прем'єр Віктор Янукович заявив, що в разі прийняття такого рішення ціна на нафтопродукти може знизитися на 12 відсотків.Три дні тому глава уряду домовився з президентом російської компанії «ЛУКОЙЛ» Вагітом Алекперовим про непідвищення компанією цін на нафтопродукти, які реалізуються в Україні. Опозиція пов'язує можливе скасування ПДВ на експорт російської нафти з іншою «довгограючою» темою — реверсуванням нафтопроводу «Одеса-Броди».

Віктор Пинзеник: З кишені лікаря чи пенсіонера грiх вкрасти бодай копійку

Віктор Пинзеник: З кишені лікаря чи пенсіонера грiх вкрасти бодай копійку

«Нашоукраїнці» стверджують, що, окрім «знайдених» урядом 7, 4 мільярда гривень, є ще деякі джерела поповнення бюджету, які приховано. Тому опозиція вважає полеміку з нинішніми кабмінівськими верховодами незавершеною. Останнi серйозно не розглядають проблему пенсіонерів — можновладці закрили на неї очі. Нічого доброго не обіцяє політика нарощування боргів. Збурено бюджетних працівників, які, попри галасливу піар-кампанію, не бачать реального поліпшення свого добробуту. Підприємці, у свою чергу, не у захваті від податкового тягаря. Зовнішньоекономічна політика також дає тріщини. Чому так відбувається, — при тому, що не вщухають бравурні звіти урядовців, — розповідає лідер партії «Реформи і порядок», народний депутат України Віктор ПИНЗЕНИК.