По свистку — до банку

Уся бухгалтерська спільнота країни переживає потрясіння. Починаючи з 1 квітня, працівники рахівниці чи то калькулятора мали вишикуватися у чергу до банків — відкривати ПДВ-рахунки. Так велить указ Президента. Щоправда, як кажуть, указ нелегітимний, тому що сферу оподаткування регулюють закони, а не укази. Але, мабуть, дуже вже розсердився глава держави на податківців, які втягнули країну в тривалі розборки навколо повернення цього податку. Розсердився — і видав цей указ. Сталося це місяць тому. Отже відтепер буде запроваджено новий порядок адміністрування ПДВ. Порядок затверджено спільною постановою Кабінету Міністрів України і Національного банку «Деякі питання, пов'язані зі справлянням податку на додану вартість». Згідно з постановою, розрахунки з ПДВ з 1 квітня 2004 року здійснюють винятково через ПДВ-рахунки. Проте 30 березня Президент, порадившись з Миколою Азаровим, перенiс термiн введення в дiю рахункiв з ПДВ на 1 травня цього року.

Парадокс «упереджувальної» позики МВФ

29 березня Рада директорів Міжнародного валютного фонду одностайно затвердила нову програму «упереджувальний stand-by» для України терміном 12 місяців. У рамках програми зарезервовано кредит на суму 411,6 мільйона спеціальних прав запозичень (Special Drawing Right — SDR). За повідомленням прес-служби Міністерства фінансів, ця програма спрямована на забезпечення тривалої макроекономічної стабільності та підтримку сталого економічного зростання, а її центральним елементом є проведення виваженої фіскальної та монетарної політики, запровадження структурних реформ. Виносячи таке рішення, зазначається далі, рада директорів МВФ урахувала, що позиція платіжного балансу нашої країни значно поліпшилася за період з 1999 року, а також те, що зараз Україна не має наміру здійснювати запозичення в рамках згаданої угоди.

Альтернатива Сухіна

Альтернатива Сухіна

Він обіцяє через три-п'ять років зробити Україну енергетично незалежною державою. Він вірить у те, що мала енергетика порятує країну.
Такі люди незручні. Декому, можливо, просто неприємно чути про можливі енергетичні кризи, зношеність обладнання теплоелектростанцій і обтяжливість витрат на російський газ. На доповідні записки цього автора у вищих інстанціях вже не реагують. А втім цей чоловік оголосив про створення відкритого акціонерного товариства, яке має на меті акумулювати кредитні кошти під його винахід і побудувати в країні мережу теплових електростанцій.

Митнику — частіше мити руки,

Державна митна служба України заходилася викорінювати у своїх лавах корупцію. Принаймні такий висновок можна було зробити з повідомлення прес-служби цього відомства про тему чергового брифінгу. Проте і самі учасники брифінгу, і прес-реліз частіше послуговувалися іншим, скромнішим формулюванням — про службові зловживання. У боротьбі з цим злом Держмитслужба у минулому році притягнула до дисциплінарної відповідальності понад півтори тисячі митників, з них 66 звільнили з роботи. А далі, обіцяють, чинитимуть ще суворіше.

Голос із Кремля для Києва гучніший?

Днями Кабінет Міністрів ліквідував міжвідомчу робочу групу з розробки концепції міжнародного консорціуму з управління та розвитку газотранспортної системи. Що це означає для самих учасників робочої групи, зрозуміло: їхня думка щодо консорціуму стала непотрібною урядові. Нагадаємо, що до складу групи від Верховної Ради входили Олександр Гудима, Микола Рудьковський та Станіслав Косінов. Утім ніякої концепції консорціуму робоча група так і не схвалила. Не отримала вона і жодного економічного обгрунтування функціонування консорціуму.

Скіпетр для Януковича

Скіпетр для Януковича

Відучора уряд під керівництвом Віктора Януковича став «послідовним, ефективним і відповідальним». Це не чорний жарт і не фрагмент з фантастичного оповідання. «Послідовність. Ефективність. Відповідальність», - це назва чергової програми Кабміну, яку 16 березня 239 голосами затвердила Верховна Рада. Щоправда, одне «очко» із «заліку», складеного Януковичем, можна відняти - Павло Ігнатенко, єдиний «наш українець», котрий проголосував «за», одразу ж заявив, що його участь у голосуванні - «стовідсоткова випадковість», і пообіцяв відкликати свій голос. Таким чином, за схвалення суто декларативної й радше політичної, ніж економічної програми, яку голова СПУ Олександр Мороз назвав «схожою на програму кандидата у Президенти», не голосували всі фракції опозиційної екс-«четвірки»: «Наша Україна», БЮТі, Соцпартія та КПУ.

Мільярди-«безбатченки»

Доктор економічних наук, перший заступник голови парламентської фракції «Наша Україна» Віктор Пинзеник позавчора направив листа Президенту України, наполягаючи на перегляді бюджету 2004 року. Народний депутат вважає, що підставою для такого перегляду є заниження доходів, які мають надійти до зведеного бюджету, мінімум — на шість, максимум — на дев'ять мільярдів гривень. Віктор Пинзеник у листі просить Президента Кучму доручити уряду підготовку змін до Закону «Про Державний бюджет України на 2004 рік». У цих змінах, на думку лідера партії «Реформи і порядок», повинно бути враховано, зокрема, новий розмір заробітної плати у 240 гривень з одночасним відновленням міжпосадових співвідношень в оплаті праці у бюджетній сфері, а також розширенням діапазону тарифних сіток. Крім того, у змінах до бюджету має бути враховано підвищення розміру пенсій та належні компенсації місцевим бюджетам втрат, пов'язаних із виконанням рішень судів за статтею 57 Закону України «Про освіту».

Євро поступиться гривні?

Євро поступиться гривні?

Про те, що наші банки потребують капіталізації, говорили давно і на всіх рівнях. Днями над утаємниченим планом капіталізації банківської системи було піднято завісу. Голова Нацбанку Сергій Тигіпко на позавчорашній прес-конференції повідомив представникам ЗМІ, що разом із президентом Асоціації українських банків Олександром Сугоняко розробляє відповідний план. Це буде низка кроків, які дозволять здійснити якісний ривок у розвитку банківської системи. Для цих амбітних планів створено непогане тло, насамперед — вигідна позиція експортерів, завдяки якій на міжбанківському ринку є можливість придбати вільно конвертовану валюту у великих обсягах (НБУ протягом січня-лютого купив 567 мільйонів доларів США). Національний банк України очікує, що спрощення процедури капіталізації банків дозволить їм збільшити свій капітал цього року на 40—50 відсотків.

Конверт окремо, зарплату окремо

Міністерство фінансів вбачає прямий зв'язок між пенсійною і податковою реформами. І справа зовсім не в тому, що державні фінансисти підозрюють людей похилого віку в значних тіньових доходах і ухиленні від оподаткування. Йдеться якраз про осіб цілком працездатного віку, яким далеко до пенсії. Тобто про осіб, яких треба загітувати «детінізувати» свої доходи. Насамперед зарплату. Міністерство попереджає: якщо в умовах дії 13-відсоткової ставки податку на доходи громадянин отримуватиме й надалі зарплату в конверті, то це означає, що він годуватиме «тіньовиків», а сам залишиться без достойних соціальних гарантій. Ясна річ, людей, які живуть на зарплату, багато, «тіньовиків» набагато менше. Думки про майбутню пенсію частіше непокоять перших. Та й доступитися до них простіше.

Нафтовий присмак вугілля

Нафтовий присмак вугілля

Учора Президент підписав указ про звільнення Сергія Єрмілова з посади міністра палива та енергетики. По обіді новину підтвердили «УМ» в Адміністрації глави держави. Обережність у цьому разі була не зайвою: Єрмілова вже кілька разів «звільняли» засоби масової інформації, після чого він цю інформацію спростовував.
До речі, учора ж уранці спікер парламенту оприлюднив депутатський запит представника фракції БЮТі Григорія Омельченка, в якому той пропонував провести розслідування фактів нецільового витрачання коштів у Мінпаливенерго. Як відомо, наприкінці лютого у пропрезидентських ЗМІ червоною ниткою пройшла тема зловживань у цьому міністерстві. Називали «круті» дані, підготовлені Головним контрольно-ревізійним управлінням та Рахунковою палатою України. Щоправда, як згодом уточнила для «УМ» прес-служба ГоловКРУ, дані, оприлюднені з посиланням на це відомство, були сильно перекручені і всіх собак навішали на міністра навмисне.