Воля завмерла в Базарі

Воля завмерла в Базарі

Їх убили за рішенням «Надзвичайної п'ятірки з ліквідації групи Юрка Тютюнника» 22 листопада 1921 року. Під містечком Базар на Житомирщині. Історики відзначають, що Другий зимовий похід війська УНР, учасниками якого були ці вояки, став останньою спробою періоду Української революції визволити Україну від більшовиків силою зброї. Спроби вшанування Героїв Базару в 1941-му й 1990 роках відзначені печаттю безсилля. У 1941-му мітинг-реквієм на пошану загиблих розстріляли гітлерівці. У 1990-му розігнали стусанами «радянські правоохоронці». Лише після «рубікону волі», у листопаді 1991-го 70-річчя трагедії вшановане несполоханим велелюддям. Страчених під Базаром за поданням СБУ реабілітовано за висновком Генеральної прокуратури. А в 2000 році могилу загиблих позначили меморіальним знаком роботи житомирського скульптора Олександра Бориса.

Президент без музею

Президент без музею

Грушевського називають «українським Вашингтоном», фундатором сучасної України, засновником системи демократичних виборів в Україні, творцем національної біографії українців. Цей мислитель, політик, культуролог, народознавець залишив нащадкам неперевершені праці: 10-томну «Історію України-Руси», «Історію української літератури», понад 2000 публікацій з історії, літератури, етнології, фольклористики, а також поезію, оповідання і сценарій кінофільму «Запорожці». Він був першим головою першого українського парламенту — Центральної Ради.

Міст через Яр

Міст через Яр

Сьогодні делегації з різних країн, що прибули на Міжнародний форум, приурочений до 65-ї річниці трагедії у Бабиному Яру, вшанують у Києві пам'ять жертв нацизму. Загальновизнана дата щорічних вшанувань - 29 вересня, саме цього дня 1941 року нацисти змусили київських євреїв зібратися з речами до урочища на Сирці.

Спас Преображений

Спас Преображений

19 серпня — день Преображення Господнього. Це одне з найбільших свят християнства свідчить про те, яким буде царство Боже, як людина зможе преобразитися у божественному світлі, ставши досконалою. Воно відзначається з ІV століття на спомин про велику подію у житті Ісуса Христа, про яку розповідається у Євангеліях від Луки та від Матфія.

Ідеолог християнської держави

Після демократичної лютневої революції 1917 року Україна відроджувалась разом із церквою. Новонароджену державу українців тоді раз-по-раз вихоплювали одне в одного різні «політичні няньки» — Центральна Рада, Гетьманат, Директорія. Однак ідея духовного проводу залишалася однією — українське православ'я. У період правління Директорії, коли прем'єр-міністром УНР став Володимир Чехiвський — унікальна, різнобічно-суперечлива постать, цю ідею було втілено. Був виданий Закон «Про вищий уряд Української Автокефальної Православної Церкви», Український церковний Синод, стала виходити друком українська релігійна література, священики переходили на зрозумілу народові мову. Поверталася просвіта, люди знову навчалися вірити не сліпо й забобонно, а розуміючи зміст Святого Письма. Володимир Чехівський організовує два Всеукраїнські церковні собори, а також пастирські курси для навчання священиків.

13-те — число щасливе

Святі праведники навчали, що людина повинна постійно зростати в молитві. Зупинитися в духовному житті — означає впасти. Тому, на продовження духовних здобутків Майдану, в травні минулого року створився молитовний мирянський рух «Схід і Захід в єдності під Покровом Пресвятої Богородиці». Щомісяця до Києва приїжджають прочани з різних міст України, щоб під стінами собору Святої Софії разом помолитися за єдність і мир. Сьогодні — один із таких днів, адже така молитва відбувається на Софійському майдані 13-го числа кожного місяця, о 19.00. 13 липня спільна молитва християн різних конфесій, одночасна з київською, відбудеться також у Луцьку, Львові й Івано-Франківську.

Знак Предтечі в Україні

Святого Івана Предтечу називають безкомпромісним свідком правди, він безбоязно вказував на пороки суспільства. Це останній зі старозавітних пророків, він, на думку богословів, — ніби місток між двома заповітами. Послухати цього пророка приходили тисячі людей — простих і поважних. Він називав себе лампою, світлом якої є Христос.

Єрусалимський Хрест на Київських горах

Єрусалимський Хрест на Київських горах

Позавчора до Києва прибула одна з найсвященніших для християн річ — частка Господнього Хреста. Її привезли з Єрусалима з благословення патріарха Єрусалимського Теофіла III за сприяння предстоятеля УПЦ (МП) митрополита Володимира (Сабодана). Святиня виставлена для поклоніння у Хрестовоздвиженському храмі Києво-Печерської лаври (Ближні Печери). Віруючі до 15 липня зможуть вклонитися Хрестові, що символізує спасенну Божу силу і перемогу світла над темрявою, життя над смертю.

Після Гарду - потоп

Після Гарду - потоп

Урочище Бузький Гард на Миколаївщині (в районі Південноукраїнська) затопили всупереч забороні Мінекології та активним протестам громадськості, що тривали впродовж 20 (!) років. Під водою залишилися повільно вмирати рідкісні види рослин, записані до Червоної книги. Зникли з лиця землі фантастичні краєвиди, козацькі могили, останні в Україні та Європі гранітні пороги - мальовнича частина ландшафтного парку «Гранітно-степове Побужжя», створеного у 1994 році.

Небо в серці

Небо в серці

Свято Вознесіння, згідно з дослідженнями православних істориків, відзначається з глибокої давнини. А пророцтва про вознесіння Ісуса Христа на Небо були ще в Старому Заповіті. Іван Златоуст називає це свято великим, бо піднесення Боголюдини на небо означає примирення людства з Богом, колись порушене гріхопадінням Адама. Вознесіння Господнє символізує поєднання земного й небесного. Апостольські Постанови приписують здійснювати святкування в 40-й день після Пасхи, цей день завжди припадає на четвер. У IV ст. цариця Олена поставила храм на честь цього свята на місці Христового Вознесіння.