Національною мистецькою Шевченківською премією до 211-ї річниці з дня народження одного з найвизначніших українських діячів нагороджено достойників у семи номінаціях.
Переможцями, за вибором 19 членів комітету Шевченківської премії, який затверджує президент країни, стали «Декоративно-прикладне мистецтво» — майстри петриківського розпису Валентина Карпець-Єрмолаєва, Андрій Пікуш, Марія Пікуш та Наталія Рибак за мистецький проєкт «Петриківський розпис: на захисті ідентичності»; «Кіномистецтво» — творці фільму «Довбуш»: режисер Олександр Санін, оператор-військовослужбовець ЗСУ Сергій Михальчук і композиторка Алла Загайкевич; «Музичне мистецтво» — скрипалька, гендиректорка Національного ансамблю солістів «Київська камерата» Богдана Півненко за створення концертних програм 2019—2024 років та композитор Олександр Шимко за сакральну містерію «Вирій»; «Театральне мистецтво» — Василь Вовкун за лібрето до опери «Лис Микита», балету «Тіні забутих предків», модерн-балету «Пізнай себе!» та театралізованої кантати «Псальми війни!» у Львівській національній опері, яку очолює вісім років; «Література» — книга поезій «Колекція» Юрія Іздрика; «Публіцистика, журналістика» — із 2022 року військовослужбовець ЗСУ Павло Казарін за проєкт «Публіцистика воєнного часу на «Українській правді».
Другий рік поспіль не визначено переможців у важливій високоінтелектуальній номінації «Літературознавство і мистецтвознавство». І це може означати, що у членів комітету не вистачає багажу знань оцінити такі роботи.
Можливо, додається й інша причина. Два роки поспіль у третій тур у номінації виходила книга Ігоря Набитовича «Сага мистецької родини: Алєксандер Фредро, Софія Шептицька, митрополит Андрей Шептицький».
Представила її ГО «Організація українських націоналістів». Однак знову унікальне для України, а також Польщі дослідження не стало переможцем.
Варто ще додати, що у третьому турі в інших номінаціях були з промовистими назвами і змістовні книга зі спогадами й архівними документами «Як українці зруйнували імперію зла» Олександра Зінченка та збірка поезій «Вишийте, мамо, бронежилет» Богдана Томенчука.
Василь Вовкун на церемонії нагородження Шевченківською премією в Києві 9 березня оголосив, що свою грошову частину передасть на закупівлю безпілотників для 24-ї окремої механізованої бригади ЗСУ імені короля Данила. Йдеться про винагороду в кожній номінації — 484 тис. 480 грн.
«Якщо ти віриш у свою справу, якщо вона комусь потрібна, до тебе приєднаються люди, ти збудуєш своє військо і повернеш свою фортецю!» — каже один із героїв фільму-переможця «Довбуш».