Перший президент України Леонід Кравчук вважає, що розглядаючи розмову президентів двох країн, треба брати до уваги два фактори.
Про це Кравчук заявив у коментарі hromadske.
«Перший: з президентом якої країни спілкується президент України. Якщо це Польща чи Болгарія, чи якась інша країна, розміром така як Україна — це одна справа. Інша річ, якщо це США — перша в світі країна за потенціалом, за впливом на світові процеси — це інша справа. Треба мати на увазі різні вагові категорії країн», — заявив перший президент України.
Водночас, він підкреслив, що президенти рівні за своїми можливостями, але «вага країни має силу і тисне на президента України».
«Другий: Хто розпочинав розмову? В даному випадку це президент Трамп. Той, хто розпочинає розмову, звичайно складає контекст та тему розмови і розставляє акценти. Тому президент України не може перебивати президента іншої країни і сказати йому, наприклад, це мене не стосується. Це буде не дипломатично», — зауважив Кравчук.
За його словами президент України має вислухати те, що каже президент іншої країни. «В даному випадку президент США. Як я зрозумів, прочитавши стенограму, президент України вислухав уважно, не перебиваючи ті питання, які поставив президент Трамп», — додав Кравчук.
За словами першого президента України, Трамп мав прохання до Зеленського.
«В даному випадку це, щоб розслідували діяльність сина Байдена (ексвіце-президента США Джо Байдена — ред.) в Україні. Якби він сказав: «я хочу щоб ви попросили прокурора, щоб він був або більш м'який, або більш жорсткий», це було б неправильно. Це був би прямий тиск на президента України», — пояснив Кравчук.
Він також підкреслив, що в такому разі виходило б, що Трамп рекомендує Зеленському, як діяти в конкретній ситуації, що було б неприпустимим.
«Такого не було. Він просто сказав, що хотів би, щоб було об’єктивне розслідування. тому що йдеться про серйозну справу. Що багато людей у США хотіли б знати правду. Це не можна трактувати як якесь доручення. Він же не каже: «сфальшуйте» або «зробіть якісь зауваження прокурору», щоб дійти висновку на його користь, а не на користь Байдена», — наголосив Кравчук.
На думку першого президента України, в цій розмові не варто давати оцінку діяльності генерального прокурора Віктора Шокіна.
«Я би вважав за потрібне, щоб президент України одним реченням сказав: «питання Шокіна пов'язане з президентом Януковичем і це проблема українського суспільства, яка обговорювалась і є зараз дуже і дуже гострою». Таке речення мало б бути. Тому що я думаю, що у президента Трампа неправильна думка, щодо Шокіна», — наголосив Кравчук.
Він також висловив думку, що Зеленський не може оцінювати інших лідерів, зокрема, канцлерку Німеччини чи президента Трампа.
«Мовляв, ЄС, Франція і Німеччина мало допомагають Україні. Я думаю, що тут треба було якось зреагувати. Хоча, коли йде пряма розмова по телефону, то не все врахуєш. Тексту, заздалегідь написаного не маєш і не знаєш, які питання будуть обговорюватись», — сказав перший президент України.
У цій ситуації, на думку Кравчука, Зеленський мав сказати щось на штиб: «ми — центральна країна Європи. Звичайно, що наші відносини з європейськими країнами для нас є дуже важливими і позиція європейських країн, щодо агресії Росії та інших питань чітко визначена. Санкції все ж таки є, хоч можливо і не такого розміру як США». Як зауважив Кравчук, обійти це питання або промовчати — означатиме, що президент України погоджується з думкою президента США.
«А якщо завтра президент України буде спілкуватися з канцлером чи президентом Франції, вони зададуть йому питання, чому він не дав відповіді на негативну оцінку президента США щодо допомоги Україні. І як тоді бути? Одним словом, складно. Я сподіваюсь, вони дипломатично це питання обійдуть, але для навчання кожного з нас, у спілкуванні з іноземцями це питання дуже делікатне», — підкреслив Кравчук.
Крім того, він заявив, що обговорювати чи давати оцінку послу США Марі Йованович — це право американського президента.
«Я думаю, що ця розмова — це підручник для навчання. Не тільки президентів України та США, але й для нас з вами. В цілому ж, враховуючи всю ситуацію, яка була на момент цієї розмови, президент України виглядав непогано», — резюмував Кравчук.
Як повідомляла УМ, 25 вересня Білий дім оприлюднив текст телефонної розмови між президентом США Дональдом Трампом і президентом України Володимиром Зеленським, в якій останній каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною» і займеться справою Байдена.
Коментуючи опубліковану стенограму, Трамп заявив, шо не чинив тиску на Зеленського.
Нагадаємо, в
США розгорівся скандал через донос американського розвідника стосовно розмови президента Дональда Трампа та іноземного лідера. У ній, за словами розвідника, Трамп дав певну "тривожну обіцянку", про яку він вирішив одразу повідомити інспектора розвідки.
Видання The Washington Post також повідомило, що Трамп нібито намагається змусити Зеленського втрутитися в президентські вибори в США в 2020 році. За повідомленням ЗМІ, йдеться про відкриття справи щодо сина колишнього віце-президента США Джо Байдена та його ролі в українській газовій компанії.
Коментуючи опубліковану стенограму, Трамп заявив, шо не чинив тиску на Зеленського.