Кінець «славянского єдінства»

У ніч із 7 на 8 січня були припинені поставки російської нафти трубопроводом «Дружба» з Росії до Польщі й далі до Німеччини. Потому російський оператор нафтових трубопроводів — «Транснєфть» — визнав, що припинив експорт нафти до Білорусі після того, як Мінськ призупинив поставки зі своєї території.

Боротьба за виставкове право

19 грудня у паризькому Конгресовому палаці відбулася презентація трьох міст-кандидатів, що борються за право проводити EXPO-2012, — Вроцлав (Польща), Йосу (Південна Корея) і Танжер (Марокко). Найбільше оплесків отримав Вроцлав. Мабуть, тому, що його презентація не обмежилася демонстрацією рекламних роликів і виступами офіційних осіб. Вроцлав, який є культурною столицею цього європейського регіону, темою виставки обрав «Культура дозвілля у світовій економіці». Тож група молодих поляків представила міні-спектакль про те, як можна розумно використати вільний час. У спектаклі, ілюстрованому фотографіями і фільмами, взяли участь також міністр культури Польщі Казімєж Уяздовскі й президент міста Вроцлава Рафал Дуткєвіч.

Тромби в «Дружбі» народів

Тромби в «Дружбі» народів

Перекритий на російсько-білоруському кордоні нафтовий кран, якщо уважно подивитись на карту, теоретично дає шанс Україні «перекинути» частину транзитних потоків на свою територію. А це, якщо врахувати, що через Білорусь в Європу торік було перекачано понад 100 мільйонів тонн нафти, могло б принести чималі прибутки. Спробуємо порахувати, скільки.

Боротьба біля мавзолею Туркменбаші

Боротьба біля мавзолею Туркменбаші

Смерть Ніязова поклала початок запеклій боротьбі за владу в Туркменії і, що важливіше, новому етапу боротьби між Росією, Китаєм, ЄС та іншими зацікавленими сторонами за туркменський газ. Відхід Туркменбаші ставить під удар досягенуті угоди між Ашгабадом та «Газпромом».

Міжфракційна дипломатія

Міжфракційна дипломатія

Польсько-українська Парламентська асамблея після року «паперового» існування отримала українського співголову — ним став «нашоукраїнець» Сергій Бичков. Нарешті політес було витримано, і приурочено його було до візиту в Київ цього тижня віце-спікера Сейму, польського співголови означеної асамблеї Броніслава Коморовського. Пан Коморовський — представник демократичної опозиції, партії «Громадянська платформа». «ГП» вирішила обрати своїм партнером в Україні «Нашу Україну». Наша розмова з віце-спікером Коморовським відбулася у Варшаві напередодні його київського візиту.

Постріл iз Вальтера

Спеціально для Володимира Путіна. У вечір перед робочим візитом президента РФ у Києві з коротким візитом побував інший росіянин — батько отруєного, як підозрюють, саме агентами ФСБ Олександра Литвиненка. Вальтер Литвиненко впевнений: його сина вбили саме «люди Путіна». «У мого хлопчика влучили маленькою атомною бомбою», — приказував згорьований батько біля смертного одра свого сина.

«Приречений на співпрацю» роздвоюється

Спершу все було звичним для зустрічі в Запоріжжі українських та російських авіабудівельників: взаємні компліменти, обіцянки-аванси, обмін сувенірами і тостами. Міністр промполітики України Анатолій Головко, недавній заступник запорізького «губернатора», запевнив, що наступного року на розвиток вітчизняного авіапрому буде виділено у п'ять разів більше коштів. Вельми скептично оцінив прогноз міністра генеральний конструктор КБ «Прогрес» Федір Муравченко: «Протягом останніх шести років в Україні про пріоритет авіації тільки й говорять. А він в державі має бути на ділі».

Монпансьє для Путіна

Монпансьє для Путіна

Одноденний візит Володимира Путіна до Києва може пройти «коротко, сильно і страшно». Саме зараз для України — найгірший час для того, щоб приймати такого президента такої Росії. Україна слабка, тому що розхристана внутрішніми конфліктами і невизначеностями між центрами влади. Ще один чинник для її кволості — ритуальне «членовредительство», свідома маргіналізація міністра Бориса Тарасюка як чиновника-символа європрагнень України. Тарасюка один раз уже знімали з посади глави зовнішньополітичного відомства на догоду Москві — у вересні 2000 року. Не хотілося б аж надто демонізувати позавчорашню штовханину депутатів-«регіоналів» біля тіла шефа МЗС на підступах до зали урядових засідань, проте факт підказує, що навряд чи за два дні, обтрусивши пошарпаний піджак і надівши посмішку, міністр закордонних справ виглядатиме поважно в очах високих зарубіжних гостей.

Берлін враховує російську позицію навіть у прямих контактах з Києвом

Берлін враховує російську позицію навіть у прямих контактах з Києвом

У той час, як Польща була адвокатом України в ЄС, Німеччина під урядуванням Герхарда Шредера виконувала «цивілізаційну місію» для Росії. Тісна дружба канцлера Шредера з екс-агентом КДБ у Німеччині Володимиром Путіним закінчилася тим, що всемогутній улюбленець німецьких соціал-демократів офіційно влаштувався на роботу до «рускіх». Натомiсть між Німеччиною і Росію зберігається стратегічне економічне партнерство. З приходом Ангели Меркель ситуація дещо вирівнялась, але досі Німеччина свідома, що ключик від української євроінтеграції лежить на дні найпотаємнішої криниці Спаської башти, i не хоче задурно підставлятись, виборюючи політичні інтереси дезінтегрованого та неосвіченого київського політбомонду. Водночас саме на Німеччині, котра після Фінляндії головуватиме в ЄС, лежатиме відповідальність за реальну євроінтеграцію досі політично непрозорої України.
Про переплетіння інтересів і навколоукраїнські колізії — наша розмова з Райнером Лінднером, провідним консультантом уряду Німеччини, який очолює «східний» напрямок у Німецькому інституті дослідження міжнародних відносин та безпеки. Цей Інститут є найпотужнішим цивільним дослідницьким центром в усій Центральній Європi.