Ювілей «хуторянки» з Нікіти

Ювілей «хуторянки» з Нікіти

Щось подібне у колишній царській їдальні, так званій Білій залі палацу, востаннє відбувалось аж у лютому 1945 року. Тоді, нагадаємо, радянський лідер Йосип Сталін на правах господаря накривав стіл для своїх партнерів по антигітлерівській коаліції — президента США Франкліна Рузвельта і прем'єр-міністра Великобританії Вінстона Черчилля. Зазвичай бенкетувати в палаці-музеї не дозволяють нікому. Але для тричі народної (України, Молдови і СРСР) артистки Софії Ротару зробили виняток. І з вечора 7 серпня до світанку наступного дня в історичній залі, а також в сусідньому італійському дворику (за деякими даними, оренда приміщень обійшлась у 100 тисяч «зелених») Софія Михайлівна пригощала близько 112 своїх дорогих гостей.

П'ятдесят тисяч за маніяка

Раніше ми вже повідомляли, що душогуб у курортному місті звів із життя трьох молодих жінок, а ще одну серйозно поранив ножем. Міліція збилася з ніг, розшукуючи його. Окрім особового складу тутешнього міськвідділу внутрішніх справ, щодня до пошуку додатково залучають ще 150 осіб. Правоохоронці навіть встановили винагороду в 50 тисяч гривень тому, хто повідомить інформацію, яка допоможе впіймати маніяка.

Лаванда — це не лише хорошi продукти...

Лаванда — це не лише хорошi продукти...

Як відомо, з прекрасним і корисним у нашого класика Максима Рильського асоціювалися, відповідно, троянди й виноград. Проте сьогодні в Криму дещо підкоригували б поета. Бо ніжні троянди, скажімо сорту Лада, одночасно можуть радувати око і приносити чималу конкретну користь у грошовому еквіваленті. Причому не меншу, ніж та ж сонячна хмільна ягода. Щоправда, не самі квіти як такі, а продукти переробки пелюстків — дистиляційна ефірна олія, Р-вітамінній комплекс, конкрет «К» (витяжка), туалетна вода тощо. Нічого дивного — покупці на світових ринках сьогодні готові віддати до 10 тисяч доларів США за кілограм якісної трояндової олії. Принаймні таку цифру назвав мені заступник директора Інституту ефіроолійних і лікарських рослин УААН з науки, доктор технічних наук, заслужений винахідник України, професор Володимир Шляпников. До слова, під його орудою нещодавно розроблено концепцію розвитку ефіроолійної галузі в Криму. Вона вже ухвалена місцевим профільним міністерством і має пройти аналогічну процедуру у вищих інстанціях автономії. На стадії юридичного оформлення і республіканська асоціація виробників ефіроолійної продукції. А минулого тижня на базі вищезгаданого закладу і ВАТ «Комбінат «Кримская роза» відбулася виїзна республіканська нарада щодо перспектив розвитку галузі.

Євпаторійський маніяк на свободі

Євпаторійський маніяк на свободі

У ці дні курортне місто патрулюють міліцейськi наряди у посиленому режимі. Відповідні настанови тутешнє керівництво силовиків отримало безпосередньо від заступника міністра МВС Миколи Куп'янського, який позавчора провів у Євпаторії спеціальну нараду. Допоки про злочинця, від ножа котрого загинули молоді жінки віком 18, 24 і 26 років, відомо небагато. Хоча причина смерті всіх трьох встановлена — задушення і множинні колото-різані рани, нанесені в основному в груди, живіт і спину.

Крим у вогні

Крим у вогні

Такої кількості обвуглених лисин, суцільних чорних смуг iз підгорілим листям дерев обабіч автотрас, у полях самі кримчани і гості півострова навіть не пригадують. Гаряче небесне світило за цих два місяці висушило траву на відкритих ділянках до кондиції легкозаймистого сухостою. Саме від нього «червоний півень» за лічені хвилини перекидається на нові території. Найбільше страждають від вогню гірські реліктові ліси на Південнобережжі. І хоча місцеві еменесники усіляко попереджають і просять народ задля ж власної безпеки утримуватись від лісових і гірських прогулянок, наших людей ніщо не зупиняє. Достатньо одного кинутого недопалка, не кажучи вже про непогашене до кінця багаття після «дикунського» сніданку на природі, — і лісова підстилка спалахує, мов сірник.

Антична столиця над «містом користі»

Від мого будинку до царської фортеці Малої Скіфії — рукою подати. Достатньо перетнути дві вулиці поблизу готелю «Москва», пробратись захаращеними задвірками приватного сектору до Петрівських скель, легко перестрибнути через потік, що б'є з вузької вапнякової розщелини, а далі на скелястому виступі знайти стежину, яка й виведе на плато — охоронну заповідну територію. Якихось двадцять хвилин неспішної ходи — і нинішня кримська столиця, мов на долоні, постане перед очима в усьому архітектурному і ландшафтному розмаїтті. І ти залишаєшся наодинці з її прадавньою попередницею — Неаполем Скіфським.

«Залізна сотня» вдруге не пройшла

Із відвертою цензурою керівник Севастопольської телерадіокомпанії Військово-Морських сил України капітан першого рангу Мирослав Мамчак зіткнувся минулої п'ятниці, коли черговий інженер Кримського телерадіопередавального центру документально підтвердив, що, за розпорядженням керівництва держтелерадіокомпанії «Крим», узагалі знімаються з сітки мовлення передачі «Бризу». Таку реакцію гендиректора Михайла Шматова військовий журналіст пов'язує передовсім із «бризiвською» трансляцією другої частини художнього фільму «Залізна сотня» (першу показали на ДТРК минулої середи), яку було заплановано на 29 липня.

«Лівадія-фест» збирає органістів

Визначне для культурного життя України дійство проходитиме вчетверте у місцевому Центрі органної музики «Лівадія» за сприяння і при підтримці «нашоукраїнця» Петра Ющенка. Про це «УМ» повідомив один із організаторів фестивалю, засновник і незмінний художній керівник Центру Володимир Хромченко.

Згубне місце — Ізобільне

Згубне місце — Ізобільне

Цей затяжний 11-кілометровий спуск-серпантин з Ангарського перевалу майже до самої Алушти на трасі Сімферополь — Ялта вважається чи найнебезпечнішим на всьому півострові. Автор цих рядків як автолюбитель неодноразово переконувався в цьому на власному досвіді: на кожному небезпечному повороті обладнано спеціальні уловлювачі для техніки — на екстренний випадок. Про попереджувальні знаки і написи вже й не йдеться — їх більше, ніж достатньо. До того ж на самому перевалі постійно чергує посилений пост ДАІ. Місцеві водії й особливо «граки», які живуть з перевезення відпочивальників до Південнобережжя, добре знають цю складну ділянку гірської траси, тому зайвий раз не намагаються випробувати долю. А от приїжджі...

Кримські «мільйонери»

На Кримському півострові завершили збирання та обмолот ранніх зернових. А вже під завісу літа дійде черга до не менш важливих для автономії культур — кукурудзи, соняшника, рису. Наразі ж, як повідомив на всеукраїнській селекторній нараді перший заступник голови тутешнього Радміну Микола Колісниченко, місцеві аграрії впорались із всім клином озимого ячменю, тобто 100,3 тисячі гектарів. Загалом же ранні колоскові зібрані на 72% площі. Урожайність, як повсюди в Україні, цьогоріч особливо не вражає – у середньому 22 проти торішніх 24 центнерів із гектара. Проте Крим зібрав вже понад мільйон тонн зерна! До речі, торік кримчани відправили у державні засiки 1 млн. 216 тисяч. Майже відразу комбайни на полях господарств змінює тракторна техніка. Грунт під посів озимини наступного врожаю підготовлений на площі понад 250 тисяч гектарів.