Зрозуміліша Болгарія
У часи Російської імперії українські за походженням історики працювали на імперську історичну науку, в часи СРСР – на радянську. Погляду на історію з української точки зору практично не існувало. Тепер українську історичну науку доводиться зводити майже з фундаменту. Одним із нових каменів можна вважати і щойно видану книжку львів’янина Володимира Чорнія «Історія Болгарії» (видавництво «Паіс», 2007). Це перше в українській історичній науці ґрунтовне дослідження більш ніж 1300–річного періоду історії близького нам слов’янського народу.
НОВИНИ ПЛЮС
Білі робітники обирають білу жінку
Позавчора у США відбувся «супервівторок–2» — попередні вибори за право стати кандидатом у президенти США від своєї партії у чотирьох великих штатах: Техас, Огайо, Род–Айленд, Вермонт. Найдраматичніша ситуація склалася в таборі демократів. Чорношкірий кандидат Барак Обама після серії перемог в 11 штатах у разі успіху ще й на позавчорашніх праймеріз міг би співати пісню «Нас не наздоженеш». Для його головної суперниці — сенатора Хілларі Клінтон — перемога чи поразка у «супервівторок–2» означала дві альтернативи: продовження виборчої кампанії чи відмову від президентських амбіцій.
Париж–Москва
Робочий візит Президента Ющенка до Парижа був коротким, як тост. Багатьом ця поїздка, яка охопила позавчорашній вечір, здалася несподіваною. За даними «УМ», вона готувалася з минулого тижня. А от кореспондент агенції «Франс пресс», яка телефонувала в нашу амбасаду в Парижі, каже, що в посольстві України не знали про візит.
Шпигун розлетівся в прах
Американському військовому флоту в Тихому океані учора вдалося з першої спроби влучити антибалістичною ракетою у небезпечний шпигунський супутник. Нагадаємо: відразу після запуску в грудні 2006 року супутник вийшов із ладу і загрожував впасти на Землю, за підрахунками Пентагона — 6 березня.
НОВИНИ ПЛЮС
Козаки по–іншомовному
Цього року виповнюється 360 літ від початку національно–визвольної війни українців під проводом Богдана Хмельницького. Що ж писали про неї і взагалі — про українських козаків тодішні літописи? У національних архівах різних країн світу зберігається чимало тогочасних історичних хронік іноземними мовами. Серед найцікавіших — «Щоденник», писаний у XVI столітті німецькою мовою Еріхом Лясотою, зберігається у Публічній бібліотеці у німецькому місті Будишине; «Дорожні нотатки» написані у Львові у XVII столітті вірменською мовою Симоном Лехаци, знаходиться книга в польській «Бібліотеці народовій»; «Записки» Мартіна Груневега XVI століття німецькою мовою, зберігається у Гданську. Одним із маловідомих для широкого кола читачів, але популярним серед істориків усього світу, є літопис «Кам’янецька хроніка», написаний у часи становлення й розквіту запорізького козацтва у XVI—XVII століттях у місті Кам’янець–Подільському. Оригінали рукопису написані кипчацькою та вірменською мовами вірменськими священиками з Кам’янця — Акопом і Аксентом. Старовинні аркуші нині зберігаються у Національному архіві Лондона, Національній бібліотеці Парижа, національних книгосховищах у Венеції та Єревані.
Спокійно, містере Буш, — у небі українці
Учора президент США Джордж Буш у рамках робочої поїздки країнами Африки прибув з офіційним візитом до Ліберії. До його охорони в такому небезпечному регіоні, де не так давно ще палала громадянська війна, залучили контингент миротворчої місії ООН. Для повітряного прикриття обрали саме екіпажі 56–го окремого вертолітного загону Збройних сил України. Українці патрулюють небо над столицею Ліберії — Монровією та аеропортом «Спрингс Пейн», берегові лінії та під’їзні дороги на шляху кортежу Джорджа Буша.
Сенатор Василь Дума: Ми ніби не сусіди і родичі, а вороги
В одному із затишних провулків старої Москви — Хохловському, неподалік Кремля, розташувався невеликий ошатний особняк, збудуваний ще за часів «доісторичного матеріалізму». Саме в ньому розмістилась приймальня члена Ради Федерації Росії від Костромської області, заступника голови Комітету з питань природних ресурсів і охорони навколишнього середовища верхньої палати парламенту РФ Василя Думи. На стінах — картини, дипломи, листи з подяками від світської і церковної влади за благодійницьку діяльність, фотознімки... На деяких світлинах — Василь Михайлович разом із Патріархом Алексієм II, Президентом України Віктором Ющенком... На дверцях книжкової шафи, контрастуючи своєю суттю з іншими предметами інтер’єру, легковажно звисають білі боксерські рукавиці з автографом чемпіона світу Кості Цзю... Предмети можуть розповісти про людину більше, ніж вона сама...
Василь Дума з 2005 року очолює Раду Об’єднання українців Росії (ОУР) та Раду Федеральної національнокультурної автономії українців Росії (ФНКА УР). Водночас він не є українофілом.