Уболівайте, не хворіючи

Потужні мобільні госпіталі й майданчики для медичних гелікоптерів, лікарняні приймальні у найкращих європейських традиціях і до зубів озброєна санепідслужба, сучасні «швидкі» та лікарі–поліглоти — усе це з’явиться в Україні завдяки чемпіонату Європи з футболу у 2012 році. Європейські експерти з медицини не вимагають від нас кардинальної перебудови галузі охорони здоров’я, але рекомендують змінити деякі моменти. Зокрема, «облагородити» лікарні, щоб не налякати, бува, пацієнтів із–за кордону. Як саме українські медики дбатимуть про здоров’я гостей Євро–2012? З огляду на фінансову кризу, чи вистачить у бюджеті коштів на втілення всіх пректів? І чи не згорнуть лікарі дорогі «красивості», чи не сховають у шафах «корисності» відразу після від’їзду туристів?

Ігор Щепотін: Беру сили в операційній

Ігор Щепотін: Беру сили в операційній

«Ви точно витримаєте?» — у голосі головного онколога України лунають недовірливі нотки. Сподіваюсь, що так, наче крові не боюся. «Ну тоді готуйтеся до важкого дня, — «підбадьорює» мене Ігор Щепотін. — Зустрічаємося завтра о 7.50 біля воріт Інституту раку. І не спізнюйтесь — о восьмій годині в мене вже кипить робота». Не хвилюйтеся, приїду вчасно! Звісно, якщо не просплю... До поцяцькованої турецької сумки летить диктофон, за ним — фотоапарат, блокнот із запитаннями, ручка, банка вітамінів і пара апетитних помаранчів. До цілоденного ходіння «хвостиком» за головним онкологом країни (напередодні Всесвітнього дня боротьби з раком, який відзначають сьогодні), нібито готова. Головне — не знепритомніти в операційній...

Людина, яка кинула виклик догмі

Людина, яка кинула виклик догмі

Нобелівськими лауреатами з медицини та фізіології названі німець Гаральд цур Хаузен за відкриття зв’язку між вірусом папіломи людини і раком шийки матки та двоє французьких учених — Франсуаза Барре–Сінуссі та Люк Монтаньє за відкриття вірусу імунодефіциту людини. Це лише сухе інформаційне повідомлення. Що принесуть ці відкриття людству?

Вуха «на ниточках»

Вуха «на ниточках»

Дитина довго стоїть біля дзеркала і притискає руками вуха до голови. Потім без настрою сидить на дивані, втупившись у телевізор. Наступного дня школяр скаржиться на однокласників, які дражнили його за відсторбучені вуха. А потім дитина може спробувати виправити ситуацію за допомогою... клею або голки з ниткою! Про дивакуваті випадки самолікування капловухості й не тільки про це «УМ» розповів черкаський лікар Володимир Цапенко. Спеціаліст, якого знає весь регіон, працює завідувачем обласного опікового відділення. Він чи не щодня рятує людей з опіками від окропу, гарячої смоли, паяльної лампи тощо. Окрім того, Володимир Іванович давно й успішно займається реконструктивною пластичною хірургією в Першій міській лікарні Черкас. Люди кажуть, що Цапенко може поставити на ноги, здавалося, безнадійних — відомі випадки, коли лікар повертав до життя людей із 93 відсотками опіків тіла!

Вибий хворобу ногами!

Вибий хворобу ногами!

Медики недарма називають хребет стовбуром життя. Варто лишень фігурним кісточкам затиснути нервові закінчення, які виходять зі спинного мозку, і людині стає світ не милий. Хворий скаржиться на сильний біль у серці, «вибухи в голові», на «віднімання» руки, дискомфорт у гомілці (часом такий, що спати неможливо) й не здогадується, що причина нездужання насправді приховується в хребті. Про це «УМ» розповіла президент Міжнародного центру плантотерапії Мерієм Іілдірим, яка приїхала до України з кількаденним візитом. Ось уже понад 17 років вона лікує міжхребцеві грижі, артрози та інші захворювання без операції — за допомогою спеціального масажу ногами. Народившись в Україні, об’їздивши півсвіту в пошуках знань, лікар отримала визнання на турецькій землі. А сьогодні вона шукає учнів серед наших співвітчизників — щоб поділитися з ними величезним досвідом. Хтозна, може, саме ви проведете наступний рік у стамбульському центрі?

Українські «чаклуни»

Українські «чаклуни»

Незважаючи на широкі можливості сучасної світової медицини, на земній кулі й досі існують країни, які за рівнем медичного забезпечення миттєво повертають нас у XIV—XVI сторіччя. Одна з таких країн — Афганістан. Через тривалу війну лікарні, побудовані ще за режиму Наджибули, перебувають у напівзруйнованому стані. Лише в Кабулі та деяких окремих містах функціонують більш–менш сучасні клініки. Однак і там досить гостро відчувається нестача медперсоналу, ліків та ліжкомісць. Не маючи доступу до кваліфікованої медичної допомоги, пацієнти нерідко помирають від банальних інфекцій. Тож не дивно, що результати роботи українських військових лікарів, які виконують у країні миротворчі завдання, сприймаються афганцями як справжнє диво. Зусиллями наших співвітчизників, які входять до складу литовської Групи з відновлення провінції Гор Міжнародних сил зі сприяння безпеці в Афганістані, лише за останній місяць тут вдалося врятувати не одне людське життя.

Малюк на замовлення

Торік в Україні народилося 468 тисяч малюків. Із них близько двох тисяч змогли побачити світ лише завдяки допоміжним репродуктивним технологіям — у тих подружніх пар, які впродовж багатьох років залишалися безплідними. З яких причин майже півтора мільйони українських сімей не мають дітей? Чим Україна в цьому аспекті відрізняється від інших європейських держав? Хто може отримати шанс на безкоштовну допомогу в державних центрах репродуктології? Чому впродовж останніх років акушери–гінекологи, андрологи, урологи б’ють у всі дзвони, щоб привернути увагу держави до проблеми бездітності та безпліддя в Україні? Відповіді на ці питання «УМ» шукала у спеціалістів, чия професійна діяльність безпосередньо пов’язана з вирішенням цієї серйозної проблем.

Згода дім будує

Згода дім будує

Відтоді як професор Микола Поліщук попрацював на посаді міністра охорони здоров’я, він припинив оперувати пацієнтів. По–перше, фахівець побачив, що він підвищить ефективність своєї роботи, якщо займатиметься організацією охорони здоров’я та пропагандою здорового способу життя. По–друге, учні, яких нейрохірург «вів» протягом 15—20 років, навчилися оперувати на тому ж високому рівні. Сьогодні радник Президента України, голова Національної ради з питань охорони здоров’я не виконує операцій. Але, на прохання «УМ», Микола Поліщук згадує, як він рятував пацієнта, якому снігова брила зламала хребет, як він допоміг покласти край протистоянню між нейрохірургами й травматологами та випадково винайшов новий спосіб видалення пухлини очниці.

Джельсоміно з баби Зіни

Пластика голосових зв’язок, під час якої хірурги натягують провислі м’язеві складки на внутрішньому боці гортані, стала популярною косметологічною операцією у США та Франції, повідомляють «Медновини». Раніше таке втручання робили лише після травм голосового апарату, але тепер американці та французи йдуть на процедуру без жодних медичних показань.

У наш час глухонімих бути не повинно

За даними світових досліджень, близько 10% людей мають ті або інші порушення слуху. На жаль, з кожним роком ця цифра росте. Порушення слуху породжує проблему розвитку мови і, як наслідок, інтелекту. «Інвалідність», соціальна ізоляція важким тягарем лягає на людину.