Стара дружба і нове посольство
Приводом для візиту до Києва президента Грузії Михаїла Саакашвілі стало відкриття нової будівлі посольства його країни, приурочене до 15–річчя заснування грузинської амбасади в Києві. Будинок у самісінькому центрі, на бульварі Шевченка, 25, викупила та обладнала якась українська фірма–спонсор за 10 млн. доларів. Таку суму називає сайт «Грузія.online», підкреслюючи, що жодної гривні чи ларі з держбюджетів обох країн не було використано. «Хочу запевнити: цей дім є і вашим домом», — сказав Саакашвілі Ющенку на церемонії «входин» до новенької амбасади. І нагородив українського президента орденом святого Георгія.
Президента Європи обрали за вечерею
Учора керівники країн–членів Євросоюзу зібралися у Брюсселі, щоб обрати голову Ради ЄС (простіше цю посаду називають президентською) та його заступника — нового міністра закордонних справ Союзу. Такою є вимога Лісабонського договору, що мусить набути чинності вже 1 грудня. Неформальний саміт було заплановано на другу половину дня, а «голосування» за конкретні кандидатури проходило наприкінці дня, по–світському — під час вечері.
НОВИНИ ПЛЮС
Шахи в небі
Об’єднані Арабські Емірати, Дубаї, середина дня. На узбіччі шляху на аеропорт сидять люди — робітники, які ремонтують неподалік дорогу, чоловіки й жінки в пристойному одязі, діти з роззявленими ротами. Всі погляди звернуті в один бік і вгору, на небо. Моляться чи що?
І собі задираємо голови. Виявляється, що, попри таки небесну сферу, все значно приземленіше: «шарові» глядачі спостерігають за авіашоу. Видовище справді вражаюче. Багатотонні й неповороткі, на перший погляд машини (літаки в небі явно більші розмірами за військові), виробляють такі піруети, що серце закочується в п’яти. Але чи не найбільше вражає «танець» військового гелікоптера. Важкий гвинтокрил стрімко злітає вгору, на мить зависає і сторчголов падає по вертикалі вниз. Здається, з карколомного піке його не виведе вже ніяке диво. Але за якусь дещицю від землі гелікоптер вирівнюється, завмирає і грайливими «вісімками» знову піднімається на солідну висоту.
Спостерігати за майстерністю пілотів можна довго — аж доки шия не заболить. Проте в рамках «Дубаї авіашоу», третьої за значимістю авіаційної виставки у світі, яка завершується сьогодні, і на землі було на що подивитися. У цьому переконався й Президент України Віктор Ющенко, який відвідав Дубайський авіасалон під час свого офіційного візиту в ОАЕ.
Нотатки «наших адвокатів» у Європі
Польщу повсякчас називали «адвокатом України в Європі» (так, начебто Україна вже в чомусь завинила і потребує адвоката). Минуло більш як десятиліття, відколи ми нагородили поляків таким газетним штампом. Україна відтоді стомилася — від внутрішніх непорозумінь і нераціональних метань із «вектором руху». «Адвокат» теж стомився — від нерозуміння, чи хоче стратегічний партнер процесу чи лише говорить про це. І чи кортітиме йому євроінтегарції після січня–2010?
Про єврорух та його імітацію в останні п’ять років, що минули від Помаранчевої революції, ми говоримо з амбасадором Польщі в Україні Яцеком Ключковським.
Процес майже за Кафкою
Учора Конституційний суд Чехії розпочав слухання у справі відповідності тексту Лісабонської угоди Конституції країни, повідомляє газета «Лідове новіни». Оскільки на плечі членів суду лягла велика відповідальність за майбутнє Європейського Союзу (адже Лісабонська угода фактично є проектом Конституції ЄС), то засідання відбувається у Брно, де судді мають відчувати менший тиск, ніж у столиці. Вердикт має бути винесено за тиждень, повідомив генеральний секретар Конституційного суду Чехії Томаш Лангашка.
«За вашу і нашу свободу»
Учора у Львові закінчилися урочистості зі святкування падіння «залізної завіси» — 20 років тому в Центральній та Східній Європі почали валитися комуністичні режими. Організували конференцію колишні та теперішні члени «Товариства Лева» — молодіжної організації, яка свого часу стала одним із двигунів антикомуністичного руху в Україні. Поговорити про минуле, а головним чином — про майбутнє, зібралися сотні безпосередніх учасників подій — з України, Польщі, Прибалтики та Білорусі. Приїхали легендарний революціонер Вітаутас Ландсбергіс та білоруський руйнівник совдепу Станіслав Шушкевич. Напутнє слово українцям передали, щоправда, у відеозверненні, дві знакові постаті — американський геостратег Збігнєв Бжезінський та чехословацький практик революції Вацлав Гавел.
Дружина страшніша за Кремль
Дружина опального російського бізнесмена Бориса Березовського, який мешкає в екзилі в Лондоні, подала на розлучення, повідомляє Бі–Бі–Сі. 50–річна Галина, шлюб якої з 63–річним Березовським було укладено 18 років тому, найняла славетного адвоката Сандру Девіс з адвокатської контори Mishcon de Reya (ця жінка вела процеси про розлучення принцеси Діани і принца Чарльза та лідера рок–групи «Роллінг Стоунз» Міка Джаггера і його колишньої дружини Джеррі Холл).