Дні бабаків

Дні бабаків

Сьогодні парламент знову збирається на позачергове засідання. Над цими зборами висітиме «закляття» останніх тижнів, зокрема і минулого вівторка — закляття блокади. Позавчорашнє засідання так і не розпочалося: лідери політичних сил допізна вели переговори, проте не досягли згоди щодо порядку денного. Події у ВР нагадують відомий фільм про дні бабака, які від ранку до ночі були однаковісінькими. А тим часом Верховна Рада упритул підійшла до межі: за календарним планом, у п’ятницю — останній день роботи парламенту.

Обряд народної ініціативи

Найближчим часом в Україні може з’явитися ініціативна група з організації всенародного референдуму, на який буде винесено питання конституційного устрою. Активісти мають намір зібрати три мільйони підписів, аби домогтися проведення плебісциту за народною ініціативою. У суботу в Українському домі у Києві відбудуться збори ініціативної групи; вона має зареєструватися у Центрвиборчкомі, після чого займеться збором підписів.

У президенти — тільки фракціями?

Під кожні вибори в Україні пишуться нові правила. Голосування 17 січня 2010 року й уся кампанія, яка передуватиме цьому волевиявленню, теж матимуть низку новацій. Наприклад, термін кампанії пропонується скоротити до трьох місяців. А кандидатам у президенти вже не доведеться збирати підписи виборців, аби отримати право балотуватися. Однак окремі зміни, які Верховна Рада готова підтримати в цілому, вже отримали порцію критики від громадськості. Зокрема, «профільна» громадська організація — Комітет виборців України — «підтримує більшість положень», але «окремі зміни до закону містять низку небезпек, які можуть вплинути на демократичність і прозорість майбутніх виборів Президента».

«Воїн світла» пішов у темряву

Голованівський панок Віктор Лозинський, якого підозрюють у вбивстві людини, став «доторканним». Він вирішив не чекати, поки парламент проведе його через ганебну процедуру позбавлення недоторканності, і сам звернувся до ВР із проханням позбавити його мандата. Верховна Рада попрощалася із народним, так би мовити, депутатом без особливих сентиментів — за задоволення заяви про складення повноважень проголосувало 415 парламентаріїв. Відучора Лозинського шукають. У намірах Генпрокуратури — притягти його до кримінальної відповідальності та взяти під варту.

Лесь Танюк: Ситуація швидко мінялася, і за день ми проживали місяць

Лесь Танюк: Ситуація швидко мінялася, і за день ми проживали місяць

Двадцять років тому Україна почала «проростати» організаціями «Народного руху України за перебудову». Створення Руху було відповіддю на ті зміни, яких прагнуло суспільство. «НРУ за перебудову» постав у вересні 1989 року на з’їзді, а перед тим він провів багато конференцій і акцій по всій Україні. Зокрема, 1 липня відбулася установча конференція київського осередку цієї організації.
20–та річниця Руху відзначатиметься на державному рівні. Найбільш парадоксально, що Народний рух — структура, яка пережила кілька розколів за роки своєї діяльності, — навіть у святкуванні ювілею поділена на кілька таборів. У березні Президент розпорядився створити оргкомітет із відзначення річниці. А зовсім недавно Верховна Рада й собі ухвалила постанову про відзначення ювілею. Рішення парламенту було прийняте з подачі Бориса Тарасюка — нинішнього голови Народного руху, який виступає на боці Юлії Тимошенко, тобто в опозиції до Президента.
Попри це, член «старішого» з оргкомітетів, Лесь Танюк, сподівається, що відзначення річниці відбудеться на високому рівні. Сам Танюк, хоч і є одним із фундаторів Руху, вже вийшов із партії: він не згоден із політикою, яку веде Тарасюк.

Основний закон без основного інстинкту

Багато років ми справді гордилися Конституцією. Надто ж у перші роки, коли самі лише згадки про конституційну ніч 1996–го, про знесиленого і щасливого (а нині, на жаль, уже покійного) Михайла Сироту, який провів на трибуні багатогодинний марафон; про синьо–жовтий прапор, який заносили в сесійну залу, — викликали всередині щем і шану до держави. Тоді український Основний закон називали найкращим у Європі, і так було аж до 2000 року, поки Леонідові Кучмі не захотілося переписати окремі пункти Конституції.
З того часу політикам свербить її міняти. У 2004–му на гребені Помаранчевої революції Конституцію таки переписали — і давимося тими змінами до цього часу. Оновлений закон створив такі передумови, що цієї весни країна опинилася за якісь пару кроків від диктатури, а люди ледве не втратили право обирати Президента на всенародних виборах. Оце нам усім і відповідь, чи добре ми зробили, помінявши Конституцію в 2004 році.

Ксенія Ляпіна: Позбавити партквитків Мартиненка і компанію — не головне

Ксенія Ляпіна: Позбавити партквитків Мартиненка і компанію — не головне

Завтра «Наша Україна» проведе з’їзд, який, на думку партійних активістів, має вдихнути в НСНУ нове життя. Один із найбільш резонансних намірів — ухвалення рішення про вихід із парламентської коаліції. Точніше, партія «Наша Україна» і не входила в коаліцію — це зробили депутати з фракції блоку «НУНС», але через голосування на з’їзді «НУ» хоче чітко задекларувати свою позицію. Наслідки можуть бути всілякими, аж до розвалу нинішнього парламентського союзу. Про серйозність такого вчинку свідчить хоча б нервова реакція Юлії Тимошенко, яка вже засудила намір «нашоукраїнців».
Багато хто вбачає в сценарії від «Нашої України» початок комбінації, яка у фіналі має призвести до дострокових парламентських виборів. Утім, народний депутат Ксенія Ляпіна каже, що НСНУ не форсуватиме проведення дочасних перегонів: юридичні реалії не дозволяють розпустити парламент до президентських виборів.

Ющенко іде в Президенти–2

Партія «Наша Україна» на суботньому з’їзді має намір висунути Віктора Ющенка в президенти. Про це заявив народний депутат від «НУНС» Андрій Парубій. «Ющенко — єдиний із кандидатів у президенти, кого турбує не власний рейтинг, а правильно прийняті рішення щодо долі держави. Якщо Ющенко не піде в президенти, Україна втратить останній стержень стабільності. Усі, хто це розуміє, підтримають Ющенка», — заявив політик.

Не підковою, то сонцем?

У суботу на своєму з’їзді партія «Наша Україна» розгляне питання про входження до парламентської коаліції. Повернувшись до активної діяльності, «НУ» хоче визначитися: чи підтримує вона існуючий союз БЮТ, Блоку Литвина та половини парламентської фракції «НУНС», чи стає до нього в опозицію? Відповідний пункт було внесено до порядку денного з’їзду радою партії, яка засідала наприкінці минулого тижня.

Микола Оніщук: Проект Конституції Ющенка схвалено, бо він готувався не «під когось»

Микола Оніщук: Проект Конституції Ющенка схвалено, бо він готувався не «під когось»

Розробники проекту Конституції, який було внесено до Верховної Ради Президентом, отримали приємну звістку з Венеції. Документ отримав схвалення комісії «За демократію через право». Міністр юстиції Микола Оніщук, який був присутнім на засіданні, розповів «УМ», що одна з учасниць обговорення відзначила: той проект — найкращий документ, який надходив на експертизу Венеціанської комісії з України. Щоправда, при цьому цей проект не отримав схвалення українського політикуму, а радше навіть навпаки. Утім пан Оніщук не хоче зачіпати власне політичних аспектів, які супроводжують історію цього проекту. В інтерв’ю «УМ» міністр розповів про те, що відбувається за кадром засідань комісії.