Як «змити» сухоти?

Як «змити» сухоти?

Упродовж останніх років туберкульоз був і залишається серйозною медичною і водночас соціальною проблемою для України. Найбільш складна ситуація зараз спостерігається в південно–східному регіоні, оскільки сумнівне лідерство за рівнем захворюваності на сухоти утримують Херсонська, Миколаївська, Луганська та Кіровоградська області. Замикає п’ятірку Донеччина, де наприкінці минулого тижня відбулося засідання розширеної колегії МОЗ України з питань протидії туберкульозу. Причому учасникам зібрання був запропонований уже напрацьований досвід донеччан у протистоянні з важкою недугою.

Куди іти «зі спиною»?

Як ми писали раніше, медичний відділ «УМ» пропонує усім читачам долучитися до важливої справи — поліпшення здоров’я. Для початку розв’яжемо деякі організаційні питання. По–перше, виконувати запропоновані вправи необхідно точно за описом, навіть якщо вони здаються вам надто примітивними або, навпаки, — занадто серйозними такими, що викликають подив оточуючих (список можна продовжити). Повірте, йоги, які босоніж ходять по битому склу, привертають набагато більше нездорової уваги, ніж люди, які 33 рази пережовують кожен шмат їжі. Можливо, для каменегриза з далекого кільця астероїдів просування гомо сапієнс до здорового життя здасться смішним, але не для осіб із розвиненим інтелектом, до яких належимо ми з вами. По–друге, будьте готові до того, що спочатку вам доведеться примушувати себе щось робити. Але згодом кожна корисна вправа має стати звичкою — такою, як вранішнє чищення зубів або нанесення крему на шкіру рук.

Удар по мізках

Удар по мізках

Кожен дорослий українець бодай раз у житті чув слово «інсульт». Але опитування, проведене в Україні, засвідчило: лише один із десяти респондентів приблизно знав, що таке інсульт. При цьому мало хто здогадується, які фактори призводять до розвитку цієї важкої патології, яким чином можна захиститися від раптового «удару»... Як сам хворий, його родичі або друзі можуть розпізнати початок інсульту? Чи існує набір завдань (на кшталт «пройтися по прямій лінії») для визначення патологічного стану? Як людей «б’ють по голові» цигарки, горілка та жирна їжа? Про це й не тільки «УМ» розпитувала директора Всеукраїнської громадської асоціації «Українська асоціація боротьби з інсультом» Марину Гуляєву.

Тоді ми йдемо до вас...

Тоді ми йдемо до вас...

Черкаська благодійна організація людей, які живуть із вірусом імунодефіциту людини, «Від серця до серця» одержала для своєї роботи сучасну мобільну клініку вартістю 245 тисяч гривень. Поповнити матеріально–технічну базу вдалося завдяки гранту, який організація виграла в Міжнародному благодійному фонді «Міжнародний альянс з ВІЛ–СНІД в Україні».

Мозок у пробірці

Мозок у пробірці

У лабораторії Рікен на півночі Японії вдалося отримати двоміліметровий «грибочок» тканини кори головного мозку людини. Для цього вчені помістили 3000 стовбурових клітин у поживний розчин. Упродовж 46 діб тканини самоорганізувалися, а в результаті утворилася нервова тканина з чотирьох шарів — дуже схожа на ту, яка з’являється в ембріона віком 7–8 тижнів. Вона формує мережу, демонструє деяку електричну активність та може активуватись спонтанно, як у справжньому мозку, повідомляє американський журнал «Сел Стем Сел». У майбутньому відкриття може стати в нагоді пацієнтам, які перенесли інсульт.

Тримай хвилю!

«Змініть свій спосіб життя, і хвороба відступить», — як часто пацієнти чують ці воістину золоті слова від поважних професорів, працівників приватних медцентрів, районних спеціалістів і лікарів сільських амбулаторій! І правильно ж усе говорять наші «айболиті»: від кілограма квашеної капусти може загостритися виразка, вісім ложечок цукру на чашку кави — це шок для організму, а поза при сидінні «нога на ногу» — надійний спосіб заробити варикоз.

Горілка з перцем — грипу не указ

На Черкащині епідемії грипу поки немає. За словами головного терапевта області Володимира Казмірука, нині реєструються тільки поодинокі випадки гострих респіраторних захворювань. Але профілактика захворювання саме на часі. «Люди, які працюють в організованих колективах, можуть попередити захворювання щепленням проти грипу. Таке щеплення варто зробити і тим, у кого є проблеми із серцем, особливо серцева недостатність. Бо під час грипу стан людини погіршується», — наголошує Володимир Іванович.

Вірус на дієті

Вірус на дієті

Через два місяці більшість українських будинків очікувано перетворяться на домашні лазарети. До фахівців «вухо–горло–носа» годі буде потрапити, не вистоявши довжелезної черги. Аптеки тоннами продаватимуть жарознижувальні та знеболювальні засоби, а бабусі на ринках та в переходах метро виставлятимуть банки з малиновим варенням. А найцікавіше — і лікарі, і пацієнти сприйматимуть усе це як норму. За багато років ми вже звикли до зимової епідемії грипу, яка ніколи не обминає увагою школи, дитсадки й робочі колективи. Спалах захворюваності «вибухає» то в грудні, то в січні, то взагалі в лютому, але традиційно зачіпає декілька мільйонів людей і завдає збитків як сімейним бюджетам, так і економіці країни в цілому. Невже цього не можна уникнути? Відповідь на це запитання «УМ» шукала як у дипломованих лікарів, так і в пересічних українців, які не потрапляють у полон до «грипозних монстрів» за будь–якої епідемії.

М’ясний «троянський кінь»

М’ясний «троянський кінь»

Нове дослідження біологів США та Австралії виявилося невтішним для людей, які дотримуються м’ясної дієти. Спеціалісти з’ясували, що м’ясо червоного кольору робить наш організм більш уразливим до небезпечних бактерій — збудників кривавої діареї. Річ у тім, що червоне м’ясо та продукти з нього (свинина, яловичина, кров’яна ковбаса тощо) містить специфічну речовину — N–гліколілнейрамінову кислоту. Вона не синтезується в організмі людини, але може спокійно вбудовуватися в мембрани наших клітин — зокрема тих, що вистилають кишковик.

Палиш? На укол!

Палиш? На укол!

Поки українські борці з тютюнопалінням закликають державу підняти ціни на цигарки, суворіше карати торговців за продаж такої продукції неповнолітнім і, нарешті, втілити в життя норми бозна–коли ухваленого антитютюнового закону, американські дослідники міркують, як уберегти курців від неминучих захворювань легенів. Науковці вирішили: якщо відмовити людей від згубної звички ніяк не вдається, треба хоч би зменшити шкоду від вдихання неповторного хімічного «коктейлю». За інформацією «Медновин», авторитетна експертна комісія США визнала за необхідне рекомендувати тамтешнім курцям спеціальне щеплення проти пневмокока. А от українські спеціалісти вважають таке рішення недоцільним і навіть небезпечним.