Ввозиш? Плати!

Ввозиш? Плати!

На доволі часте запитання «Чому ліки за кордоном бувають дешевші, ніж такі самі препарати в нас?» чиновники від медицини люблять відповідати запитанням «А чому компанії, які ввозять ці ліки до України, завищують реальну вартість таблеток і розчинів для ін’єкцій?» Посадовці пояснюють, що «перебріхування» цін експортерами з метою отримати більше зиску сьогодні не є дивиною. Швидше, навпаки...

Усі хвороби — від нервів?

Наукові дослідження доводять, що тривалий інтенсивний стрес не тільки спричиняє різні психологічні проблеми (підвищену втомлюваність, тривожність, дратівливість), а й доводить людину до серйозних соматичних хвороб — таких, як виразка шлунка, бронхіальна астма і навіть інфаркт. Механізм такої душевно–тілесної взаємодії доволі простий. Узяти хоч би виразку. У багатьох людей під час стресу посилюється вироблення шлункової кислоти і фермента гастрина–17, повідомляють «Медновини». Якщо стрес минає швидко, від цього не буде великого зла. Але якщо психічне напруження довго не знаходить виходу, шлунок буквально починає перетравлювати сам себе. Зрозуміло, що в такому випадку традиційні засоби лікування допоможуть лише на деякий час прибрати неприємні прояви хвороби, а причина нездужання залишиться за межами досяжності таблеток. Тому в лікуванні «нервової» виразки потрібна допомога не лише гастроентеролога, а й психотерапевта. Якщо цього не зробити, через деякий час «стресова» болячка нагадає про себе знову.

Дорога дешевизна

Залишки здорового глузду примушують нас економити. Україна не може дозволити собі колишню розкіш життя в кредит. Кабмін переконливо просить нас жити «по кишені». Зокрема, переважно використовувати медикаменти, що вироблені в Україні. Логіка в цьо­му, безумовно, є: так звані бюджетні закупівлі ліків повинні бути максимально рентабельними. Закуповуючи для подальшого безкоштовного розповсюдження медикаменти, ми повинні бути впевнені в їхній максимально можливій дешевизні при мінімально можливій ціні. Це думка Кабміну.

Стареча травма

Стареча травма

Навіть сьогодні, коли медицина має низку технологічних розробок для порятунку хворих із переломом шийки стегна, старі люди з такою травмою помирають у 20 випадках зі 100. Причому на заваді щасливому одужанню стають не проблеми, пов’язані з кваліфікацією лікарів чи наявністю необхідного обладнання, а нестача грошей на придбання ендопротезу та «неправильний» менталітет українських бабусь і дідусів.

П’янкі дари данайців

П’янкі дари данайців

Аркадій Райкін жартував, що пити, курити і говорити він навчився одночасно. Складається таке враження, що скоро це може стати реальністю. Не секрет, що алкогольна і тютюнова індустрії за допомогою реклами постійно вербують нових курців і алкоголіків замість тих, що померли чи позбулися цих звичок. 1 січня цього року мала нарешті набути чинності заборона зовнішньої реклами алкоголю і тютюну. Проте 25 грудня 2008 року Андрій Шевченко (БЮТ) разом зі ще чотирма БЮТівцями, трьома «регіоналами» та НУНСівцем вносять законопроект, у якому пропонують на рік відтермінувати ці заборони. Слід нагадати, що ще дев’ять місяців тому цей самий Андрій Шевченко добивався заборони пропаганди шкідливих звичок. Аргументом такої суттєвої зміни позиції депутат називає бажання запобігти негативним наслідкам фінансово–економічної кризи в рекламній галузі та електронних ЗМІ.

Жований хліб не допоможе

Жований хліб не допоможе

Ви погано почуваєтеся? Немає апетиту? Вас мучить спрага? Вранці просинаєтеся з набряками під очима? Помітили, що набираєте вагу або стрімко худнете і не знаєте чому? Тоді вам обов’язково треба звернутися до лікаря. Про те, яка патологія може маскуватися за цими не надто «страшними» симптомами, а також про те, чому не варто голодувати, пити настояну на цибулі воду і «лікувати» цукровий діабет жованим хлібом, «Україна молода» дізнавалась у завідувача Черкаського обласного ендокринологічного центру, головного позаштатного ендокринолога ГУ охорони здоров’я та медицини катастроф Черкаської облдержадміністрації, кандидата медичних наук Ірини Бондарець.

Світ такий барвистий...

Світ такий барвистий...

Не так давно глибоко недоношені діти, які народилися з вагою від 500 грамів, просто помирали. З одного боку, ці малюки не могли нормально дорозвинутись в умовах, разюче відмінних від материнської утроби. З іншого — лікарі не мали таких апаратів, за допомогою яких могли б виходити настільки малих пацієнтів. Сьогодні — завдяки технічній революції — ситуація змінилася. Завдяки сучасному обладнанню неонатологи навчилися «дорощувати» цих дітей, і «дюймовочки» почали виживати. Але в глибоко недоношених діток виникає надзвичайно багато проблем через недорозвиненість легенів та бронхів (часто вони не можуть дихати самостійно), нирок (іноді розвивається нефрокальциноз), серця (зокрема, залишаються отвори всередині серця, характерні для плоду, але небезпечні для народженого).

Крові багато тільки в кіно

Коли восьмирічний лучанин Станіс­лав Моравський відчув себе зле після Нового року, лікарі списали всі симптоми на звичайну застуду. Однак мати попросила зробити сину аналіз крові. Тоді в дитини виявили низькі показники гемоглобіну, лейкоцитів та тромбоцитів, а також високу швидкість осідання еритроцитів — усі свідчення серйозного захворювання. Батьки привезли Станіслава до Охматдиту, де лікарі поставили хлопчику діагноз «апластична анемія». Буквально це означає, що кістковий мозок хлопчика не може виробляти кров’яні тіла: тромбоцити, еритроцити, лейкоцити.

Старість не радість?

Старість не радість?

Геронтологи стверджують, що потенціал, відпущений матінкою–природою, дозволяє людині жити до 120 років. На більше наш організм просто не розрахований, тому на якомусь етапі в кожного вмикається механізм старіння, уникнути якого практично неможливо. Але водночас абсолютно кожній людині під силу затримати або хоча б звільнити початок власного біологічного кінця від численних старечих проблем. Науковці Інституту біології Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна завершують проведення важливих досліджень стосовно довголіття і невдовзі озвучать отримані результати широкому загалу. Із деякими попередніми висновками проекту погодився поділитися з читачами «УМ» директор згаданого Інституту, доктор біологічних наук Анатолій Божков.

Вода, лиш не та

Вода, лиш не та

За даними британських учених, сьогодні люди отримують зі спожитою рідиною вдвічі більше калорій, ніж 30 років тому. На зміну натуральному соку, джерельній воді, чаю, компоту, молоку та кефіру, якими гамувало спрагу тодішнє покоління, прийшли енергетичні напої, різноманітні «псевдосоки» і солодка газована вода в необмеженій кількості. А це, як зазначають фахівці Всесвітньої організації охорони здоров’я, призводить не лише до ожиріння, а й до інших — розтягнутих у часі, але дуже небезпечних — наслідків. Це й гастрит, і виразка шлунка, і проблеми із зубами, і навіть загроза опинитися на операційному столі з приводу ниркової коліки.