Шлях до пекла, вимощений добрими намірами

28 серпня 1991 року — через чотири дні після ухвалення Верховною Радою Акту проголошення Незалежності України — до Києва прибула державна делегація Росії на чолі з віце–президентом РФ Олександром Руцьким. Метою посланців «російської демократії» (які щойно подолали спробу путчу) було вмовити українське керівництво підписати... новий союзний договір. За два дні перед тим, 26 серпня, Москва провела арт–підготовку — прес–секретар російського президента зробив заяву, в якій, зокрема, пригрозив: «у випадку припинення союзницьких відносин Російська Федерація залишає за собою право порушити питання про перегляд кордонів». Те, що заяву зробив не Єльцин, а чиновник його адміністрації, залишало свободу для маневру: зрештою можна було звалити все на «стрілочника», хоча, як відомо, прес–секретар ніколи нічого не мовить од власного імені. Ось такою була перша сторінка новітньої історії українсько–російських відносин. Нагадаю: за кілька місяців перед тим, 15 січня 1991 р., Борис Єльцин підписав у Таллінні разом із керівниками балтійських республік заяву про те, що Росія, Литва, Латвія та Естонія надалі будуватимуть свої відносини на основі норм міжнародного права, а не як республіки СРСР. Тож мусимо пам’ятати: Україну Москва ніколи так легко не випустить із «братніх обіймів».

«Політичний» ураган

Тропічний шторм «Айзек» вихідними вже полютував на Кубі та Гаїті (смертельний ужинок стихії — семеро загиблих). А вчора його дію відчули на собі й мешканці найпівденнішої точки американського штату Флорида — Кі–Вест. «Айзек», потужність якого підживлюється теплими водами Мексиканської затоки, може стати ураганом другої категорії зі швидкістю вітру 170 кілометрів за годину й сьогодні чи завтра вийти на узбережжя США у районі між Флоридою та Луїзіаною.

Блокування позаблокових

У столиці Ірану позавчора почався XVI саміт «Руху неприєднання». Захід, який стартував із заклику до солідарності позаблокових країн, триватиме впродовж тижня. У роботі саміту візьмуть участь 7500 делегатів від країн–учасниць та спостерігачів, а також сотні дипломатів, серед яких буде й Генсек ООН Пан Кі Мун. Для гарантування заходів безпеки до Тегерану стягнуто 110 тисяч поліцейських. «Позаблоковий» рух наразі об’єднує 120 країн та 15 країн–спостерігачів, але в Тегерані повноцінними делегаціями будуть репрезентовані лише 40 із них, оскільки США та Ізраїль зробили все можливе, щоб понизити рівень події і представити саміт таким собі зібранням маргіналів.

«Молотов» для фрау

«Молотов» для фрау

Колись Молдавська РСР була однією з «провінцій» Радянського Союзу. І після розпаду СРСР Молдова, здавалося б, успадкувала лише проблеми — слабка економіка, сепаратистьке Придністров’я... Проте за два з гаком десятиріччя незалежності ця нібито проблемна країна зробила величезний крок уперед. І тепер навіть випереджає апріорі значно багатшу (що мало б означати — успішнішу й стабільнішу) Україну на шляху до інтеграції в Європейський Союз. Так принаймні стверджують у приватних розмовах функціонери ЄС. А днями підтвердження успішності євроінтеграційних потуг Молдови де­факто підтвердила й лідер найпотужнішої економіки Євросоюзу — канцлер ФРН Ангела Меркель. Під час офіційного візиту до Кишинева фрау канцлер на спільній прес­конференції з молдавським прем’єр­міністром Володимиром Філатом заявила, що Молдова «успішно проводить демократичні й економічні реформи», «домоглася відчутного прогресу в програмі Європейського Союзу «Східне партнерство» і «має європейську перспективу». Щоправда, Кишиневу ще належить завершити переговори з ЄС щодо угоди про асоціацію, створення зони поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі та лібералізації візового режиму.

Адекватний убивця

Адекватний убивця

21 рік у трикімнатній камері з усіма зручностями: особистим тренажерним залом, ноутбуком, зручним ліжком та іншими меблями — для когось таке «покарання» видалося б раєм земним. І вбивця 77 людей (ще понад 240 він поранив) Андерс Брейвік на нього, схоже, теж не скаржиться. Минулої п’ятниці норвезький суд визнав 33–річного Брейвіка винним у тероризмі й зумисному вбивстві, засудивши до найвищого в Норвегії (і смішного для більшості інших держав) терміну покарання.

З Ангелою на чолі

Другий рік поспіль найвпливовішою жінкою у світі залишається канцлер Німеччини Ангела Меркель. Так принаймні вважають експерти авторитетного журналу «Форбс», який днями оприлюднив свій щорічний рейтинг найбільш впливових представниць прекрасної статі на планеті. Як зазначається в редакційній статті, ступінь впливовості було оцінено за сукупністю трьох критеріїв: доходи за рік, висвітлення діяльності особи у ЗМІ та її вплив на маси. Меркель очолює цей рейтинг уже вшосте — за всі сім років свого «канцлерства» вона лише у 2010–му скотилася на четверту сходинку, поступившись лідерством першій леді США (цього року Мішель Обама опинилася аж на 7–й позиції). За останніми даними, рейтинг підтримки 58–річної «залізної леді» у ФРН становить близько 70% — це дуже високий показник, який дає Меркель усі підстави розраховувати залишитися на своєму посту й після виборів наступного року.

Маленький крок і величезний стрибок

Маленький крок і величезний стрибок

У космічній ері Землі завершилася ще одна епоха. Минулої суботи на 83–му році життя помер американський астронавт Ніл Армстронг — перша людина, яка ступила на поверхню Місяця. Причиною смерті стали ускладнення після операції шунтування на серці, яку йому зробили 7 серпня, щоб розкупорити чотири коронарні артерії.

Дайте хоч подих перевести!

Дайте хоч подих перевести!

Грецький прем’єр–міністр Антоніс Самарас іще раз закликав своїх європейських партнерів дати Греції більше часу, аби провести економічні реформи і запровадити заходи економії, яких Євросоюз вимагає від Афін в обмін на надання фінансової допомоги.

Таки президент

Конституційний суд Румунії визнав референдум щодо відставки президента Траяна Басеску таким, що не відбувся, оскільки явка становила лише 46% замість необхідних 50. Отже, всі питання знято — Басеску, термін повноважень якого вичерпується у 2014 році, залишається президентом попри те, що парламент оголосив йому імпічмент.