«Полазників» у вашу хату

«Полазників» у вашу хату

Сьогодні українці можуть ще раз зустріти Новий рік. Причому, на відміну від 31 грудня, коли ще тривав Різдвяний піст, сьогодні можна накрити багатий стіл — з ковбасами, голубцями, печеними поросятами та іншою смакотою. Адже на те він і Щедрий вечір. Правда, для українців це було не стільки свято шлунка, скільки вечір неймовірних радісних забав — маланкування та водіння Кози.

Освіта — не товар!

Освіта — не товар!

Учора під Верховною Радою група студентів весело розпила пляшку шампанського (дитячого). Свято, може, i вдалося б, якби до натовпу не припхався Дід Мороз у масці голови парламентського Комітету з питань освіти Максима Луцького та не витягнув із торби свій подаруночок — законопроект «Про вищу освіту» №9655. Власне, заради нього й був розіграний цей перформанс. Дізнавшись, що вже до кінця місяця цей законопроект може бути ухвалений, обурені студенти вийшли під стіни ВР.

«Коли навіть дітям забороняли щедрувати, ми це винесли на сцену»

«Коли навіть дітям забороняли щедрувати, ми це винесли на сцену»

Коли Михайло Гринишин приїхав у редакцію «УМ» на інтерв’ю, я навіть не втрималася і перепитала, чи й справді йому 30 грудня виповниться 90 років. «А що, не виглядаю на свій вік?» — розсміявся у відповідь Михайло Петрович. А й справді не виглядає! Підтягнутий, бадьорий, сповнений планів і турбот про свій ювілейний творчий вечір, який планує відзначити у січні.

Старше покоління добре пам’ятає Михайла Гринишина. Він довгий час був ведучим популярної програми «Сонячні кларнети», а до цього — художнім керівником знаменитого Гуцульського ансамблю пісні й танцю. Проте шлях артиста до визнання був непростим — у сталінські часи йому не минулося, що вiн привселюдно заступився за українську мову, згадали й те, що працював дяком у церкві... Всього було в його житті — й відчаю, й успіху, й радості, й смутку. Про найцікавіші моменти свого непростого життя з нагоди ювілею артист розповів «УМ».

Депутатів не вМОВИли

Учора до розгляду у Верховній Раді було запропоновано законопроект про зміни до Закону «Про дошкільну освіту». Ключовим пунктом цього документа було надання права батькам обирати на власний розсуд мову навчання своєї дитини в дитячому садочку. Напередодні голосування народний депутат і лідер партії «За Україну!» В’ячеслав Кириленко заявив, що цей документ фактично усуває з дошкільної освіти українську мову. До речі, останню в київських дитсадочках і так важко почути — більшість вихователів тут російськомовні.

AtmaSfera цікавої науки

AtmaSfera цікавої науки

Якщо ви давно не бували в Київському планетарії, раджу сходити. Адже побачите його повністю оновленим, а відома зоряна зала вразить останнім словом техніки. Саме тут вперше в Україні можна побачити сферичне кіно, яке демонструють просто на склепінні велетенського купола планетарію — другого за розмірами в Європі. Це родзинка сучасного культурно–розважального центру AtmaSfera, який з початку грудня запрацював у столичному планетарії.

«Клейноди» точного часу

«Клейноди» точного часу

Годинник — один із найважливіших атрибутів стилю, який може багато розповісти про статус, смак і добробут його господаря. А годинники, які випускає Київський годинниковий завод, ще й можуть стати ідентифікатором національної приналежності. Адже це єдине українське підприємство, яке серійно виробляє наручні годинники. З повністю швейцарською «начинкою», але оригінальним українським «обличчям».

«Бабський» бунт

Хвиля протестних акцій за участю жінок прокотилася регіонами України: матері, які перебувають у декретних відпустках, разом із дітьми вийшли під стіни органів влади у Миколаєві, Житомирі, Сімферополі, адже кілька тижнів поспіль не отримують так звані «дитячі» гроші. Аналогічною є ситуація і в інших регіонах країни. Виплати затримують і матерям–одиначкам, і тим, хто виховує дітей у повних родинах. «Зазвичай гроші на мій рахунок надходили 8—12 числа, — каже «УМ» Ганна із Ужгорода, мама 11–місячної дівчинки. — Проте до кінця листопада коштів я так і не побачила. Я мама–одиначка — батько дитини нам ніяк не допомагає, аліментів не отримую. Моя мати–пенсіонерка, якій платять 860 гривень пенсії, теж не має змоги підтримати матеріально. Живемо за рахунок «дитячих» грошей та присадибної ділянки в селі. Але дитину однією картоплею не прогодуєш, бо потрібні ще й молоко, фрукти, соки, іноді — ліки. Памперси для нас давно стали розкішшю — вдягаємо тільки на ніч та коли йдемо на вулицю».

Правда, яка рятує

Правда, яка рятує

...У верховітті сосен безтурботно співають пташки. Але раптом лунають постріли. Чути зловіще вороняче каркання, шелест крил... А потім — тиша, німа і глуха... Цей вражаючий звуковий ряд супроводжував кожного, хто побував минулих вихідних на виставці «Правда рятує од смерті...», що проходила в «Мистецькому арсеналі». Матеріал для виставки добули в прямому сенсі з–під землі археологи, які працювали над розкопками в Національному заповіднику «Биківнянські могили» впродовж останніх десяти років.

Мертві об’єднали

Мертві об’єднали

Дослідники кажуть, якби не Голодомор та Друга світова війна, нас сьогодні було б понад 80 мільйонів. Але то «якби». Насправді ж нас є лише 46 мільйонів, та й то нам ще довго доведеться лікуватися від історичної амнезії. Принаймні в суботу в 16–поверхівці навпроти свого будинку в Києві я побачила запалену свічку лише в одному–єдиному вікні. А коли біля Монумента жертвам голодоморів служили жалобну панахиду, поряд, біля обеліска Слави — традиційного місця паломництва весільних кортежів — кричали «Гірко!» і рікою лилося шампанське. Невже нікому досі не спало на думку заборонити в день жалоби реєстрацію шлюбів у РАЦСах? Чомусь не уявляю подібного в Ізраїлі, в день, коли там вшановують жертв Голокосту...

Сергій Плачинда: «Із дітей у селі вижили тільки я і Оленка»

Сергій Плачинда: «Із дітей у селі вижили тільки я і Оленка»

Мій колишній викладач курсу «Українська міфологія» в Інституті журналістики Сергій Плачинда в 1933–му був зовсім дитиною. Але той страшний час йому міцно врізався в пам’ять. І коли запитала його, чи згоден розповісти про своє голодне дитинство, Сергій Петрович і миті не сумнівався.