Усе вирішує суд

На цьому тижні Міністерство юстиції повідомило, що банки мають повне право без відповідної постанови суду стягувати із позичальників майно, що виступає предметом застави, при невиконанні умов іпотечного договору. Це повідомлення викликало безліч питань у банківських клієнтів.

Державні секрети

Зарубіжні банківські аналітики напророчили Україні суверенний дефолт, який прийде через два квартали. Якщо говорити простіше, то йдеться про те, що уряд України не зможе виконувати свої зобов’язання перед громадянами — виплачувати зарплати бюджетним працівникам, пенсії, стипендії тощо. За словами аналітика «Коммерцбанку» Ульріха Лейтманна, вірогідність суверенного, або внутрішнього (як його ще називають), дефолту в Україні оцінюється у 90%. Як стверджує зарубіжний експерт, до суверенного дефолту призведе падіння виробництва на 26% порівняно з 2008 роком і девальвація гривні — на 30%. До того ж нові транші стабілізаційного кредиту від Міжнародного валютного фонду залишаються під питанням.

Регіони в боргах

Заступник голови секретаріату Президента Роман Безсмертний повідомив, що в лютому по регіонах зростає заборгованість із зарплат держпрацівникам. Про це йшлося вчора на брифінгу, що відбувся на Банковій за участі голів державних адміністрацій Одеської та Волинської областей — Миколи Сердюка та Миколи Романюка.

Рецепт для ворожки

Рецепт для ворожки

Із початком економічної кризи ліки в аптеках стрімко подорожчали. Зростання вартості ліків у листопаді на 40—50 % пояснити було дуже просто: більшість медпрепаратів купували за валюту. До того ж більшість сировини для вітчизняних медикаментів також завозять із–за кордону. Але як сьогодні можна пояснити подорожчання ліків у рази при тому, що вартість долара зросла на 60 відсотків?

Дитячий табір — міністрам

Дитячий табір — міністрам

Верховна Рада таки дослухалася свого Голови Володимира Литвина, який закликав народних обранців «вирішити питання «Артеку» та розглянути відповідний законопроект у першу чергу». За Закон «Про державну підтримку та особливості функціонування дитячих центрів «Артек» і «Молода гвардія», поданий урядом, проголосували 413 депутатів. Отже, відтепер 90% путівок (приблизно 22,5 тисячі) «Артеку» купуватиме держава. Решту путівок дитячий центр реалізовуватиме самостійно, але без залучення третіх осіб. До того ж комерційні операції з реалізації цих путівок звільняють від ПДВ — це регулюватиме інший закон, за який проголосували 417 нардепів. Що ж стосується одеського дитячого центру «Молода гвардія», то за державні кошти викуповуватимуть усі путівки. А борги, які мають нині табори, будуть «списані» за рахунок державних коштів. «Сподіваюся, що Президент підпише цей законопроект найближчим часом», — сказав на вчорашньому засіданні уряду Юрій Павленко, міністр у справах сім’ї, молоді та спорту.

Кредитори тиснуть на гальма

Нещодавно Верховна Рада ухвалила нові пільги на виплату кредиту за навчання. Студенти, які не мають дітей, сплачують комерційному банку за користування кредитом лише 3% за рік, решта банк отримує з держбюджету. Молоді громадяни, які мають одну дитину, взагалі звільняються від сплати відсотків. Якщо ж у студента двоє дітей, то за рахунок бюджетних коштів погашається 25% кредитних зобов’язань, якщо ж троє і більше дітей — половина.
Постанова, виконати яку буде надзвичайно важко, має на меті адаптувати до нових умов українців, що звикли жити в борг. За сім років інтенсивного розширення кредитного ринку в Україні комерційні банки своїми кредитними програмами просто «підсадили» наших співвітчизників на кредити. «У нас у банку були постійні клієнти, які протягом двох–трьох років регулярно брали споживчі кредити, — говорить «УМ» співробітник кредитного відділу одного з київських відділень «ОТП банку» Катерина Коваль. — Я пам’ятаю одного клієнта, який упродовж двох років оформив у нашому банку шість договорів на споживчі кредити. Як він мені потім розповів, практично все для своєї квартири — меблі, техніку — він придбав у кредит». Нині таких клієнтів уже немає. «Позички стали дуже дорогими, і видають їх далеко не всім», — додала вона.

Врятують ті, хто знищував?

Скандал навколо «Артеку» розпочався на початку січня, коли керівництво дитячого центру повідомило про його катастрофічний стан. Із жовтня минулого року понад півтори тисячі співробітників не отримували зарплатню через відсутність фінансування. На думку керівництва «Артеку», уряд просто хоче розорити табір, адже земля поблизу Гурзуфа, на якій розташувалися численні корпуси славетного дитячого центру, коштує близько мільярда доларів, до того ж на Південному узбережжі Криму не залишилося жодного шматка вільної землі.

Хліб подорожчає?

Національна комісія регулювання електроенергетики України (НКРЕ) на засіданні 29 січня встановила ціну на газ для бюджетних та промислових установ на 2009 рік. Тепер блакитне паливо для промисловців буде на 75 відсотків дорожче, ніж досі. Експерти стверджують, що незабаром варто очікувати нової хвилі подорожчання промислових товарів та харчових продуктів. Стратегічний продукт — хліб — не буде винятком, кажуть, хлібобулочні вироби подорожчають на 7—15 відсотків. «Газ потягне за собою подорожчання інших енергоресурсів, — каже голова правління ВАТ «Коровай» Володимир Лимар. — До того ж ми не знаємо, який буде курс долара. Тому зараз важко спрогнозувати, на скільки відсотків може подорожчати хліб».

Вони сваряться, а гривня падає

Від’ємне сальдо рахунку поточних операцій торговельного балансу в Україні впродовж минулого року збільшилося порівняно з 2007 роком із 5,3 млрд. доларів до 11,9 млрд. доларів. Про це повідомив перший заступник голови Нацбанку в.о. голови НБУ Анатолій Шаповалов. За його словами від’ємне сальдо поточного рахунку виникло через збільшення дефіциту зовнішньоторговельного балансу до 16 млрд. доларів.

Після середи, в четвер

Відтепер засідання Кабінету Міністрів відбуватимуться не лише по середах, а й по четвергах. Про таке нововведення на вчорашньому плановому зібранні уряду повідомила своїх «підопічних» Прем’єр–міністр, пояснивши: ці спецзасідання будуть присвячені «заслуховуванню обласних державних адміністрацій по головних масштабних інвестиційних проектах, які треба зараз проводити у прискореному режимі». Учора міністри теж не скучали: компанію їм склали представники галузевих профспілок.