Літопис смерті

Літопис смерті

Із цієї фотографії почалася історія Чорнобильського лиха — на ній головний інженер ЧАЕС Микола Фомін підписує акт про здачу в експлуатацію 4-го енергоблоку в грудні 1983-го. На цьому ж стенді — пам'ятна медаль на честь пуску й заява працівників станції, по-гіркому саркастична: «Мы, строители, монтажники, эксплуататоры первенца атомной енергетики Украины Чернобыльской атомной электростанции имени Ленина, с гордостью докладываем о нашей новой трудовой победе — сдаче в экспуатацию 4-го энергоблока мощностью 1 млн кВт. Это вклад всех участников всесоюзной ударной комсомольской стройки выполнения исторических решений ХХ VI съезда КПСС» — такі експонати виставки «Реквієм пам'яті», що проходить у Національному музеї історії України в Києві.

Зафіксувати правду — i померти

Увечері 26 квітня у рамках тижня пам'яті Чорнобильської аварії «Студія «1+1» презентуватиме унікальний проект: українську версію документальної стрічки Володимира Шевченка «Чорнобиль. Хроніка тяжких тижнів». Автор фільму помер через рік по його створенню. Прем'єру стрічки неодноразово оголошували й одразу ж відміняли з цензурних міркувань. Досі невідома доля плівки-негативу цього фільму. Кажуть, начебто частково її вивезли до Лас-Вегаса. Зрештою стрічку продали більш ніж ста тридцяти двом країнам світу, тож саме очима Володимира Шевченка, його соратників, членів знімальної групи світ побачив українську трагедію.

«Відчуття було таке, як на війні, — йшли, бо треба»

«Відчуття було таке, як на війні, — йшли, бо треба»

Ті, хто вижив, згадують Чорнобильську аварію неохоче. Одному з перших ліквідаторів Миколі Карпану, який на той час виконував обов'язки заступника начальника відділу ядерної безпеки ЧАЕС, ворушити минуле теж непросто. Його спогадів майже немає у книзі «Чорнобиль. Помста мирного атома», яку він презентував кілька місяців тому. У книзi на основі багатьох розсекречених документів він розвінчує чимало міфів — про безпеку реакторів чорнобильського типу, справедливість суду над керівництвом ЧАЕС, причини вибуху реактора. У розмові з «УМ» пан Карпан відтворює хронологію подій тієї ночі, розповідає про перші експедиції на зруйнований енергоблок, а також про суттєві помилки, які зробило керівництво енергетичної галузі при ліквідацiї аварії.

«У перші дні після аварії відселені люди їхали потоком у наше міністерство — зі своїми речами й одягом»

«У перші дні після аварії відселені люди їхали потоком у наше міністерство — зі своїми речами й одягом»

Світлана Плачкова не любить згадувати той важкий «чорнобильський» період. Можливо, тому що їй довелося як атомнику за фахом особисто докласти чимало зусиль і здоров'я до ліквідації наслідків аварії. Світлана Плачкова працювала безпосередньо у Чорнобилі, втратила там колег. А от посвідчення ліквідатора аварії на ЧАЕС так і не отримала. Не пішла по нього свідомо. Так само не має Світлана Григорівна й «чорнобильських» фотографій. «Не знаю, може, там хтось і фотографувався. Мені ніколи це не спадало на думку», — знизує плечами пані Світлана. Єдине, що збереглося, — це перепустка у Чорнобильську зону — за такими працювали в епіцентрі лиха енергетики. Фото молодої Світлани Плачкової і великий червоний напис: «Всюду». Це означало, що матері 5-річного Григорія у забрудненій Чорнобильській зоні можна було пересуватися вільно... Цікаво, що Світлана Плачкова разом із чоловіком, нинi мiнiстром палива та енергетики Iваном Плачковим, колись думала над аваріями на атомній станції — у студентські роки подружжя писало дипломні роботи, де в одному з пунктів iшлося про можливі аварії й методи їх подолання. Довелося пізніше, на лихо, практикувати. Світлана Плачкова чимало зробила: у 90-х активно працювала у комітеті Верховної Ради над «чорнобильським» законодавством — задля цього отримала юридичну освіту. Працювала у ядерному, паливно-енергетичному комітетах. А зараз завідує секретаріатом Комітету Верховної Ради з питань європейської інтеграції.
Спогадами про ті складні й тривожні часи пані Світлана Григорiвна все ж поділилася — з кореспондентом «України молодої».

Прощавай, нукліде!

Прощавай, нукліде!

На вході в галерею «ПідWall» поставили мольберт із фотографією значка радіації і стіл із квіткою під скляним ковпаком. Це влучно ілюструє задум організаторів виставки «Чорнобиль сьогодні: 20 років після аварії» (Екоклуб НаУКМА) — життя продовжується.

Відселені, але не забуті

Уряд Японії передав обладнання Громадському центру переселенців із 30-кілометрової Чорнобильської зони, що функціонує в Деснянському районі Києва.Загальна вартість обладнання становить 23 тисячі доларів.

Психорадіація

Наслідки Чорнобильської катастрофи мають страшний і незворотний характер. Адже в першу чергу вони уразили психіку самих чорнобильців. Про це говорили науковці з України, Росії та Білорусі, які зібралися до Чернігова на Міжнародну науково-практичну конференцію «Сучасні проблеми екопсихології», щоб обговорити та оцінити вплив Чорнобильської катастрофи на психіку людей.

Вертали з вирію лелеки

Здавалося, як ніколи раніше, казково і щедро цвіли-пінилися наші сади. В ті останні вихідні квітня 86-го ми милувалися цим дивом, їхали з дітьми на дачі й городи, на «маївку» до лісу і не здогадувалися, що саме в ці дні вже зробили крок у вічність перші шестеро молодих київських пожежників, які буквально своїми тілами захищали нас, що вже 2-го травня був сформований зведений загін пожежної охорони області, якому належало проводити складні роботи з дезактивації техніки, яка працювала в зоні, відкачувати воду з-під зруйнованого реактора. Ми ще не відали, що десятки, сотні, тисячі людей вже гасили Чорнобиль власним життям, що ланка, очолювана тоді капітаном внутрішньої служби Анатолієм Івановичем Григоренком — першою з чернігівських — уже виконувала спеціальне завдання в зоні четвертого реактора, змиваючи з його даху смертоносні графітові уламки.

Вісімнадцята «чорна» весна...

Вісімнадцята «чорна» весна...

26 квiтня — день катастрофи на Чорнобильськiй АЕС.
На чорнобильській землі, що стала зоною відчуження та безумовного відселення, триває життя. Але яке?! Самосели, які отримують мізерні пенсії, змушені харчуватися «підніжним кормом» і заробляти на прожиття незаконним промислом, адже в «зоні» залишилося багато техніки та металу, який вони здають на брухт.
Загальна площа цього анклаву — майже три тисячі квадратних кілометрів.