У краєзнавстві — наша сила!

18.04.2018
У краєзнавстві — наша сила!

Команда «Краяни» з Глобинської гімназії. Олександр Коваленко, Діана Цикунова, Анна Брашован, Дарина Шутько та Вікторія Цикунова (зліва праворуч).

Дорогі «молодоукраїнці», щиро дякую Вам за невпинний рух вперед!
 
Із побажаннями миру і світлого Воскресіння Україні говорю Вам, мої невтомні і мобільні: з Великоднем Вас і Ваші родини! Радості Вашим великим серцям. Світла розуму і добра кожному співвітчизнику.
 
У березні цього року Полтавщина відсвяткувала 65-ту річницю туристсько-краєзнавчого руху нашого краю.
 
Саме в березні 1953 р. наказом виконкому обласної ради було створено Полтавську обласну дитячо-екскурсійну туристську станцію, з перших кроків якої і розпочався туристсько-краєзнавчий рух на теренах Полтавщини.
 
Далекого літа 1954 року в селі Писаревщина Диканського району розпочав свою діяльність перший в області туристичний табір, 25 наметів для якого було пошито за ескізами колишнього льотчика В. А. Мельникова. Впродовж 26 днів у ньому оздоровлювалося 120 школярів.
 
Працювали гуртки для юних географів, архітекторів, геологів, природничий, історичний, фотогурток. Для учнів семирічних та середніх шкіл області щоліта проводилась міжрайонна туристсько-краєзнавча естафета, в якій тільки в 1954 році взяли участь 20 тис. школярів.
 
У 1960 році до зміцнілого туристського братства доєднались і школярі Глобинщини, ставши активними учасниками всіх наступних обласних зльотів.
 
Перші півсторіччя туристсько-краєзнавчий рух в області й, зокрема, в нашому районі був надзвичайно популярним. Краєзнавство ширилося, набуваючи нового змісту, векторів, форм.
 
Десятки самовідданих учителів, аматорів туристського руху, талановитих пошуковців-краєзнавців розгортали романтичні крила юнаків і дівчат, вели тисячі школярів стежками рідного краю, мандрували просторами України та інших республік.
 
Особливо плідними для туристів Глобинщини були 80-90-ті роки минулого століття. 
 
Зі створенням територіальної громади розпочалося відро­дження й поширення туристсько-краєзнавчого руху в нашому невичерпно багатому історією, традиціями, культурою, видатними людьми районі.
 
За останні два роки півтори тисячі школярів побували в походах вихідного дня, на екскурсіях.
 
Понад 300 учнів мандрували дивокраями Полтавщини, торували нові маршрути просторами України, взяли участь у першій обласній грі-випробуванні «Петлюрівський вишкіл».
 
Триває реконструкція спортивної зали Глобинської гімназії №1 з метою проведення в ній осінньо-зимових змагань із техніки туризму.
 
Керівництво ОТГ придбало для туристів-краєзнавців нове сучасне туристичне спорядження та необхідний інвентар.
 
Для святкування свого ювілею Полтавський обласний центр туризму та краєзнавства запросив і мою команду невгамовних мандрівників-пошуковців «Краяни».
 
Зі своїм творчим звітом на 35-й особливий обласний зліт поїхали талановиті старшокласники Олександр Коваленко та Вікторія Цикунова (11 кл.), Анна Брашова та Діана Цикунова (10 кл.) і Дарина Шутько (9 кл.).
 
Учні початкової школи виготовили оригінальні обереги, малюнки, написали листи воїнам, підготували фруктові пакунки — все це мої «Краяни» передали бійцям-землякам на східний фронт.
 
На святкуванні увагу багатьох привернула «Туристична карта Полтавщини», виготовлена руками учнів Землянківської загальноосвітньої школи, яка закликає подорожувати стежками уславленої народної співачки Раїси Панасівни Кириченко.
 
Попереду — нові походи, дослідження, змагання, мандри і відкриття, бо великі дати — це майданчики для нових стартів і звершень.
 
У краєзнавстві — наша сила! Пам’ять роду неспалима! 
 
Василь КАЛЧУГІН
Глобине, Полтавська область

 • Страшне в Одесі

  Страшне в Одесі. Загинуло 8 людей (за попередніми даними) в готелі Токіо Стар. Згоріли в пожежі >>

 • Ще не вмерла Україна

  Я чую знову і знову, що тому чи іншому моєму співгромадянинові не подобається наш національний гімн. А ви знаєте, що "кумір міліонов" таки поміняє і гімн, і прапор. Поміняє не з великої любові до прапору і гімну, а тому щоб продемонструвати всьму світові, що в Україні немає святинь, немає констант >>

 • Звільнення Безсмертного - це тактика малих поступок агресору

  Звільнення Романа Безсмертного відбулося через подачу ним об’єктивної актуальної ситуації на Донбасі. Вирішальною підставою для відставки, на мою думку, стала його заява про те, що після загибелі поблизу Маріуполя чотирьох морських піхотинців, Україні слід призупинити участь у мінському форматі >>

 • Про війну громадянську і не громадянську

  В Україні не громадянська війна хоча б тому, що в наших ворогів немає ніякого альтернативного образу України. Більше того, вони взагалі не визнають існування українців як окремої нації, вважаючи Україну штучним утворенням, відірваним підступними австро-угро-англо-саксами, поляками, німцями та іншими >>

 • Мудрістю і не пахне

  Без реалізації національної ідеї на основі поезії-вчення Тараса Шевченка повноцінну, самодостатню державу ми не побудуємо, не відбудеться справжнє національне відродження. >>