Сьогодні розпочалися перші слухання трибуналу щодо порушення імунітету українських суден

12:22, 21.11.2019
Сьогодні розпочалися перші слухання трибуналу щодо порушення імунітету українських суден

Сьогодні розпочалися перші слухання арбітражного трибуналу у справі щодо порушення імунітету трьох українських військово-морських суден та 24 членів їхніх екіпажів (Україна проти Російської Федерації) за Конвенцією ООН з морського права.

 

Про це пише УНН.

 

У Гаазі о 10:00 (11:00 за київським часом) стартували перші процесуальні слухання Арбітражного трибуналу, сформованого відповідно до додатку VII Конвенції ООН з морського права у справі щодо порушення імунітету трьох українських військово-морських суден та членів їхніх екіпажів.

 

Процес проходить у Постійному арбітражному суді, що знаходиться у Палаці миру. Це процедурні слухання, тому вони відбуваються у закритому режимі. Українська сторона сподівається на оперативний розгляд справи по суті.

 

Раніше, заступниця міністра закордонних справ України Олена Зеркаль нагадала, що 1 квітня 2018 року згідно з вимогами Міжнародної Конвенції ООН з морського права Україна повідомила РФ про спір за Конвенцією ООН з морського права, що “захоплення і утримування українських військово-морських кораблів та членів їхніх екіпажів є грубим порушенням Росією імунітетів військових кораблів, гарантованих нормами міжнародного звичаєвого і морського права”.

 

Міжнародний трибунал з морського права 25 травня 2019 року на запит України зобов’язав Росію негайно повернути під контроль України “Нікополь”, “Бердянськ” і “Яни Капу” та 24 члени їхніх екіпажів, зауважила заступниця міністра.

 

“Проте, наказ Міжнародного трибуналу не був і не є самоціллю. Наша мета — встановлення порушення права, відновлення його і отримання належної компенсації. Саме це і закладено в позові МЗС від 1 квітня 2019 року”, — підкреслила дипломат.

 

Як повідомляла УМ, 20 лстопада українські катери "Нікополь", "Бердянськ" та "Яни Капу" зайшли в Очаків.

 

Командувач ВМС ЗСУ Ігор Воронченко заявив що, росіяни познімали із захоплених українських суден навіть унітази.

 

 

Росія заявляє, що віддавала кораблі цілими.

 

25 листопада Росія грубо порушила міжнародні норми судноплавства, вчинивши напад в Азові на українські судна. Москва цинічно заявляє, що обстріляла українців у так званих своїх "територальних" водах, хоча насправді судна України знаходились поза межами територіальних вод окупованого Крима. Тим більше, згідно з договором України та Росії від 2003 року Азовське море є вільним для судноплавства для обох країн.

 

Троє хлопців були поранені: Андрій Артеменко, Василь Сорока та Андрій Ейдер.

 
Всіх 24 захоплених у полон українських моряків ФСБ заарештували і погрожують судити за законами Росії. 7 січня Україна подала до Європейського суду з прав людини позов проти Росії через захоплення українських моряків в Азові.
24 січня в ПАРЄ визнали військовополоненими захоплених в Азові українських моряків.
 
15 березня донька військовополоненого моряка Андрія Оприско Ольга Оприско на Радбезі ООН закликала стати на сторону захисту людяності та гідності, аби не втрачати те, що робить людей людьми.
 
13 квітня рідні військовополонених моряків вирушили до Москви для участі в судових засіданнях.
 
17 квітня суд Москви продовжив термін тримання під вартою 24 українським військовополоненим морякам.
 
Водночас Росія відмовилася брати участь в слуханнях трибуналу ООН зі звільнення українських моряків.
 
Міжнародний трибунал ООН з морського права наказав Росії звільнити 24 захоплених моряків та повернути три кораблі.

Нагадаємо,  7 вересня між Україною і Росією відбувся масштабний обмін утримуваними особами.

Після цього, президент України Володимир Зеленський сказав, що домовленості з Володимиром Путіним щодо першого етапу завершення війни на Донбасі виконані.

 

В Україну в рамках обміну прибули 35 українців, серед яких політв’язні Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Володимир Балух, Роман Сущенко, Микола Карпюк, Станіслав Клих, Павло Гриб, Євген Панов, Артур Панов, Едем Бекіров, Олексій Сизанович, а також захоплені Росією біля Керченської протоки моряки.