Трибунал ООН наказав Росії звільнити українських моряків і повернути кораблі

13:53, 25.05.2019
Трибунал ООН наказав Росії звільнити українських моряків і повернути кораблі

Міжнародний трибунал ООН з морського права наказав Росії звільнити 24 захоплених моряків та повернути три кораблі. Це рішення є тимчасовим заходом у справі за позовом України щодо порушення імунітетів трьох українських військово-морських кораблів та 24 членів їхніх екіпажів, пише BBC.

 

"Звільнити три українські кораблі та 24 військовослужбовців та дозволити їм повернутись до України", - зачитав суддя рішення трибуналу.

 

Проте трибунал не вважає необхідним вимагати від РФ припинити кримінальне переслідування та утримуватись від відкриття нових справ проти них.

 

Також трибунал наказав обом сторонам утримуватись від дій, що можуть поглибити спір, який розглядався.

 

Проти такого рішення голосував тільки суддя трибуналу Колодкін.

 

Військові кораблі "Бердянськ", "Нікополь" та буксир "Яни Капу" захопили російські військові у листопаді 2018 року поблизу Керченської протоки. Кілька українських військових під час обстрілу отримали поранення.

 

Українців звинуватили у спробі незаконного перетину російського кордону озброєною групою. Російський суд вже кілька разів продовжував їм арешти, до кінця липня вони перебуватимуть за ґратами.

 

Україна заперечує висунуті морякам звинувачення, вважає затриманих моряків військовополоненими і разом із міжнародною спільнотою вимагає їхнього звільнення.

 

Раніше голова української делегації в Міжнародному трибуналі, заступник міністра закордонних справ Олена Зеркаль заявила, що захопивши українські кораблі Росія "порушила основний принцип імунітету військових кораблів, гарантований Конвенцією ООН з морського права".

 

"Ми надали Росії всі можливості для вирішення спору дипломатичними засобами. Але ми, на жаль, не змогли досягти позитивного результату після кількох місяців виснажливої роботи", - сказала пані Зеркаль.

 

Вона звернула увагу суду, що військові кораблі та їхній персонал не можуть заарештовувати правоохоронні органи іноземних держав, оскільки, за міжнародним законодавством, вони мають імунітет.

 

"Шкода, завдана Україні, її військово-морським суднам та членам їх екіпажів, є серйозною та зростає з кожним днем", - сказала вона.

 

Пані Зеркаль зазначила, що Україна "просить трибунал застосувати тимчасові заходи, які вимагають, щоб Росія негайно звільнила військово-морські кораблі України та членів їхніх екіпажів та повернула їх до України".

 

Росія відмовилася брати участь у слуханнях щодо імунітету українських моряків, хоча наприкінці квітня брала участь у підготовчому дзвінку з головою трибуналу.

 

"Послідовна відмова Росії брати участь у слуханнях не зменшує легітимності справи щодо звільнення наших моряків", - написала 3 травня пані Зеркаль.

 

Під час засідання трибуналу суддя зазначив, що "Росія мала достатньо можливостей для представлення своєї точки зору", а неявка РФ не зупиняє трибунал у застосуванні тимчасових заходів.

 

Представники України в ході розгляду справи зазначили, що Росія заперечує юрисдикцію трибуналу щодо цього випадку, оскільки мали місце "військові дії", проте заперечує те, що українські моряки є військовополоненими.

 

За словами юристів, які представляють інтереси України, такі позиції суперечать одна одній.

 

Нагадаємо, 25 листопада Росія грубо порушила міжнародні норми судноплавства, вчинивши напад в Азові на українські судна. Москва цинічно заявляє, що обстріляла українців у так званих своїх "територальних" водах, хоча насправді судна України знаходились поза межами територіальних вод окупованого Крима. Тим більше, згідно з договором України та Росії від 2003 року Азовське море є вільним для судноплавства для обох країн.
 
 
Всіх 24 захоплених у полон українських моряків ФСБ заарештували і погрожують судити за законами Росії. 7 січня Україна подала до Європейського суду з прав людини позов проти Росії через захоплення українських моряків в Азові.
24 січня в ПАРЄ визнали військовополоненими захоплених в Азові українських моряків.
 
15 березня донька військовополоненого моряка Андрія Оприско Ольга Оприско на Радбезі ООН закликала стати на сторону захисту людяності та гідності, аби не втрачати те, що робить людей людьми.
 
13 квітня рідні військовополонених моряків вирушили до Москви для участі в судових засіданнях.
 
17 квітня суд Москви продовжив термін тримання під вартою 24 українським військовополоненим морякам.
 
Водночас Росія відмовилася брати участь в слуханнях трибуналу ООН зі звільнення українських моряків.