Атом зріс у ціні

Минулої п'ятниці Національна комісія регулювання електроенергетики (НКРЕ) призупинила експорт електроенергії до Росії. Причина такого рішення — те, що НКРЕ прийняла рішення підвищити з 1 липня ціни, за якими «Енергоатом» може купувати в АЕС електроенергію для експорту в РФ, майже вдвічі — з 6,91 до 12,2 копійки за кіловат-годину. «Україна зацікавлена продавати електроенергію в Росію. Питання в тому, щоб це було вигідно підприємствам-виробникам» (тобто атомним електростанціям. — Авт. )», — заявила вчора Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко. Вона наголосила, що експортом цієї продукції в Росію займаються господарюючі суб'єкти державної форми власності. Треба, щоб ціни були ринковими й окуповувалися для нашої енергетики, далі зазначила глава уряду. Якщо ні, то «поза сумнівом, за такими цінами важко торгувати», — додала Прем'єр.

Месидж леді Ю

Нарешті у Кабміні поставили крапку у двох «довгограючих» історіях — навколо закупівель зерна і дати повторного продажу «Криворіжсталі». Утім на позавчорашньому засіданні уряду було поставлено й низку масних знаків оклику і знаків запитання, що вже стало почерком уряду Тимошенко. На прес-конференції Прем'єр-міністр заявила, що підсумки нового конкурсу з продажу «Криворіжсталі» буде підбито 24 жовтня 2005 року, а внесення плати за придбаний пакет має відбутися не пізніше 10 листопада.

Вартість бізнесу меншає

Позавчорашня дискусія під час засідання Ради національної безпеки і оборони щодо інвестицій і земельних відносин виявилася досить показовою. Президент розкритикував як дії уряду, так і підготовлений апаратом РНБО проект рішення з цих питань. Віктор Ющенко нагадав, що іноземні інвестори серед головних претензій до України називають «дуже суперечливі, непослідовні, неясні» позиції у формуванні регуляторних методів, а також політику у сфері приватизації і ціноутворення. «Якщо в іноземного інвестора є вибір — іти на ринок Казахстану, Росії, Туреччини, то на український ринок він не піде, оскільки ситуація на сусідніх ринках залишається для інвестора більш привабливою», — дорікнув Віктор Ющенко. Водночас Президент наголосив на сьогоднішній тенденції уповільнення темпів економічного зростання, навівши приклад зростання ВВП у січні на 6,5 відсотка, у травні — на 3,6. Глава держави наполягає на скасуванні понад тисячі регулятивних актів і таким чином намагається спростити умови роботи інвесторів.

Солодкі пристрасті

Солодкі пристрасті

Як ми вже помітили, на ринку та у магазинах значно зросли ціни на цукор. Міністр аграрної політики України Олександр Баранівський два тижні тому висловлював прогноз, що ціни на цукор нормалізуються у вересні 2005 року. Нинішнє подорожчання цукру міністр пояснює тим, що «завжди у період сезону заготівлі фруктів і ягід підвищувалася ціна». Тобто міністр ніби не помітив проблеми. Утім кількома днями потому стало відомо, що уряд готує низку заходів щодо стабілізації ситуації на ринку цукру. Про це заявив 23 червня секретар РНБОУ Петро Порошенко на прес-конференції в Луганську. Він зазначив, що протягом місяця ціна цукру збільшилася з 2 тисяч 700 гривень до 3 тисяч 800 гривень за тонну.

А диски не здам

А диски не здам

Парламент почав розглядати представлений урядом пакет законопроектів, спрямованих на гармонізацію національного законодавства з нормами та принципами СОТ. Хоча напередодні лунали оптимістичні прогнози спікера Володимира Литвина і Прем'єр-міністра Юлії Тимошенко, день виявився не дуже втішним. Із чотирнадцяти проектів законів, поданих у пакеті, було схвалено лише три. З-поміж них, як повідомляє сайт Верховної Ради, у другому читанні і в цілому — закон про внесення змін до Митного тарифу України. Тим самим парламент знизив або відмінив ввізне мито на деякі види металопрокату, феросплавiв, труб, техніки, лісоматеріалiв, техніки для обробки інформації та сигналiв, електродвигунів, меблів та іграшок. Голосування щодо цього документа було досить дружним — за його прийняття висловилися 328 народних депутатів. Пояснюється така узгодженість тим, що парламентарії внесли до цього законопроекту 589 пропозицій, і понад половину з них було враховано повністю або частково.

Що ви нам винні — забирайте собі

Російське акціонерне товариство «Газпром» в односторонньому порядку прийняло рішення зарахувати 7,8 млрд. куб. м газу, що перебуває у підземних сховищах України на зберігання, як оплату за послуги з транзиту російського газу. Тим самим Москва дала українській стороні зрозуміти, що маніжитися не буде й переходить до пресингу. Про своє рішення керівник «Газпрому» Олексій Міллер поінформував голову правління НАК «Нафтогаз України» Олексія Івченка позавчора під час переговорів у столиці Росії. Пропозиції Києва — повертати газ, який після оборудок старої влади нинішня нібито знайшла, частинами впродовж двох років, росіяни навіть не розглядали.

Інші гості в ту саму хату

Учора, відразу після міні-Давосу, Україна приймала гостей першого Інвестиційного форуму «Україна—Росія-2005». Щоправда, назвати його «першим» можна лише з великою натяжкою. Нагадаємо, що з початку року Президент України провів кілька зустрічей з російськими інвесторами — власниками відомих компаній, причому у більшості випадків про ці перемовини українські мас-медіа дізнавалися навздогін. Так само сталося і з нинішнім форумом — вітчизняні ЗМІ оприлюднили повідомлення про цю подію лише позавчора ввечері, коли коментатори та експерти «дожовували» тему міні-Давосу.

Десять кроків до інвестиційного буму?

Учасники позачергового «круглого столу» Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ), який проходив з 16 по 17 червня у Києві, запропонували українській владі десять невідкладних кроків для покращення інвестиційного клімату. Про це повідомив на прес-конференції засновник і виконавчий директор ВЕФ Клаус Шваб.

Бензиновий туман

Бензиновий туман

Про те, яким пальним заправляти своє авто, ми раніше майже не замислювалися. Проте приблизно два місяці тому наші водії різко відчули, що з бензином коїться щось не те. Власне, йдеться не так про його подорожчання, як про якість. «Зростання цін на бензин, на жаль, не призводить до покращення якості самих паливно-мастильних матеріалів, і це відчувають сьогодні водії в усіх регіонах України», — заявив недавно на прес-конференції голова Держспоживстандарту Микола Негрич.

Зерну — найдешевший «трафік»

Уряд працює над унеможливленням обвалу цін на ринку зерна, повідомив перший віце-прем'єр Анатолій Кінах. Раніше про загрозу обвалу цін у липні-серпні попереджав міністр аграрної політики Олександр Баранівський. До такого варіанту розгортання подій, на його думку, схиляє прогноз валового збору врожаю в Україні на рівні 35-37 млн. тонн (експорт очікується в обcязі 10-11 тонн) і наявність перехідних запасів — у межах 6 млн. тонн. Щоб унеможливити виникнення такої ситуації, у державні засіки необхідно закупити щонайменше 6 млн. тонн збіжжя. Враховуючи це, міністр пропонує внести зміни до бюджету про закупівлю зерна на державні кошти.