Катеринчук попросився назад у політику

Катеринчук попросився назад у політику

Наприкінці минулого тижня перший заступник голови Державної податкової адміністрації (ДПА) Микола Катеринчук написав заяву про звільнення з посади. За словами його прес-секретаря Сергія Бибика, заява вже лежить у Кабінеті Міністрів. Микола Катеринчук, знаний як «адвокат помаранчевої революції», раніше заявляв про можливу добровільну відставку в разі, якщо ДПА не змінить свою кадрову політику. Тоді ж він повідомив журналістам, що податкові «діри» вже є і вони впливають на надходження до держбюджету. «Ми зараз намагаємося мінімізувати ці втрати, застосовуючи свої методи», — зазначив він. Причиною виникнення «дір» є нездатність законодавців швидко реагувати на різного роду схеми ухиляння від сплати податків підприємцями, пояснив перший заступник голови ДПА.

Меморандум «Схід-Захід»

Меморандум «Схід-Захід»

Цього меморандуму чекали. Про майбутній шлях блакитного палива з далеких перських долин українські політики говорили кожного разу, коли дотискало бажання негайно позбутися енергетичної залежності від «старшого брата». Нагадаємо, раніше йшлося про три маршрути прокладання газотранспортної магістралі: морем — по дну або над водою, а також суходолом, причому довелося б перетинати російську територію. Принаймні Президент Віктор Ющенко ще в лютому зустрівся зі спеціальним представником президента Ірану з питань Каспійського моря і країн СНД Мехді Сафарі й обговорив із ним питання будівництва газопроводу з Ірану через територію України до Європи. Тоді передбачалося, що газопровід пройде з Ірану територією Вірменії, Грузії, Росії та України і до кінця 2006 року спорудять його першу ділянку — до Вірменії.

ПДВ як спосіб встановлення істини

ПДВ як спосіб встановлення істини

Голова ДПА Олександр Кірєєв заявив про те, що нині прокуратура перевіряє податкову службу на неправомірне відшкодування ПДВ, і внаслідок цього, ймовірно, не вдасться своєчасно повернути ПДВ у липні цього року. Цю заяву він зробив під час «круглого столу», присвяченого практичним аспектам нового режиму відшкодування податку на додану вартість. Того ж дня прес-служба Генпрокуратури поширила повідомлення про те, що проведені нею перевірки підтвердили наявність давно відомих механізмів і схем ухилення від сплати та незаконного відшкодування ПДВ. Унаслідок бездіяльності та споглядацької позиції органів ДПА, як вважає ГП, ці схеми не було своєчасно виявлено.

Міні-Майдан на Грушевського

Міні-Майдан на Грушевського

На позавчорашньому розширеному засіданні уряду за участю Президента, глави парламенту і голів облдержадміністрацій відбулася розмова, якої давно потребували всі її учасники. Можливо, тому ця зустріч тривала майже вісім годин. На відміну від попереднього засідання, яке було присвячено ста дням уряду, позавчорашнє відбувалося в закритому режимі й без трансляції до прес-центру. Президент виглядав стомленим (певно, критичний запал був витрачений минулого тижня на силовиків) і висловлював критичні зауваження, не називаючи прізвищ. Утім, спілкуючись із представниками ЗМІ, Віктор Ющенко заявив, що задоволений соціально-економічною політикою уряду, і наголосив на єдності «команди влади».

Авіазаводам — мирову

Авіазаводам — мирову

Нарешті отримав розв'язку конфлікт навколо об'єднання вітчизняних авіаційних підприємств. Нагадаємо, що Кабмін ще 14 липня своєю постановою утворив державну літакобудівну корпорацію «Національне об'єднання «Антонов» (НОА). Згідно з документом, корпорація утворена з включенням до її складу Авіаційного науково-технічного комплексу ім. Антонова, Київського авіаційного заводу «Авіант», заводу 410 цивільної авіації (м. Київ), Харківського державного авіаційного виробничого підприємства і ВАТ «Український науково-дослідний інститут авіаційної технології» (м. Київ). Утім переконливі ознаки того, що між «антонівцями» і керівництвом Харківського державного авіаційного виробничого підприємства намітилося взаєморозуміння, з'явилися лише після того, як міністр промислової політики Володимир Шандра кілька днів тому зустрівся з трудовим колективом АНТК ім. Антонова. Там він навів аргументи на користь такого об'єднання. У свою чергу, минулого уїк-енду в харків'ян із миротворчою місією побувала Прем'єр Юлія Тимошенко, яка залишила найліпші відгуки про роботу тутешніх літакобудівників. Позавчора в Укрінформі Володимир Шандра провів прес-конференцію на тему: «Створення державної корпорації «Антонов»: цілі, завдання та перспективи». Прес-конференція мала стати заключним акордом кількарічної виснажливої роботи урядовців щодо утворення корпорації.

«Аваль» на продаж

Ймовiрно, вже невдовзi українці матимуть справу з іноземними банками так само залюбки, як і з вітчизняними. Зміни до Закону «Про банки і банківську діяльність», який прийнято в першому читанні, швидко наближують цю перспективу. Як ужитися з конкурентами, які мають переваги в технологіях, давно працюють за європейськими стандартами, а головне — мають незрівнянно більші грошові ресурси, — непокоїть багатьох, хто знається на цій сфері. Новий привід ще раз поміркувати над стратегією розвитку банківського сектору дало повідомлення, яке минулого тижня прийшло з Австрії. Президент Віктор Ющенко, перебуваючи з офіційним візитом у цій країні, заявив, що не виключає купівлі «Райффайзенбанком» одного з найбільших українських банків — «Аваль». Про можливість такого рішення він поінформував представників ділових кіл Австрії, зауваживши, що відчув їхній інтерес до банківської сфери України. За прогнозом глави держави, цьогорічний рівень інфляції в нашій країні становитиме близько 7 відсотків, що є, на його думку, «хорошим показником» для країн Східної Європи. Тому Віктор Ющенко закликав представників австрійського бізнесу робити інвестиції в українську економіку.

Продаж підстрахують позики

Продаж підстрахують позики

Уряд визначив об'єкти, кошти з продажу яких мають підгодувати бюджет-2005. Це так звані об'єкти, що підлягають першочерговій передприватизаційній підготовці. Відповідне розпорядження було оприлюднено наприкінці минулого тижня на урядовому сайті. До переліку включено 33 підприємства. З-поміж найбільших — ВАТ «Одеський припортовий завод», Сіверськодонецьке державне виробниче підприємство Об'єднання «Азот», ВАТ «Нікопольський південнотрубний завод», «Криворізький гірничо-збагачувальний комбінат окислених руд», НАК «Украгролізинг», ВАТ «Росава», ВАТ «Лізингова компанія «Украгромашінвест». До переліку також включено низку готелів: «Спорт», «Дружба», «Ореанда», «Готель «Дніпро», «Україна».

Пакет на трьох

Позавчора, недільного вечора, було залагоджено газовий конфлікт навколо 7,8 мільярда кубів голубого палива, що зберігається в українських підземних сховищах газу. Російське ВАТ «Газпром», НАК «Нафтогаз України» і корпорація «РосУкрЕнерго АГ» підписали пакет документів про повне і остаточне врегулювання проблеми. З них випливає, що компанія «Нафтогаз України» отримала від «Газпрому» 2,55 мільярда кубометрів голубого палива в рахунок часткової оплати послуг з транзиту в 2005 році. Крім того, в документах зазначається, що транзит російського газу територією нашої країни буде збільшено на 8 мільярдів кубометрів у цьому році та на 8—11,5 мільярда кубометрів — у наступному. Ідеться також про долю решти обсягу газу — 5,25 мільярда кубометрів. ВАТ «Газпром» продав його компанії «РосУкрЕнерго».Сторони констатували, що документи підписано на взаємовигідних ринкових умовах і вони є основою для розвитку співпраці на перспективу. Повідомлення про цю угоду було розповсюджено у спільному прес-релізі «Газпрому» і «Нафтогазу України».

Роз­во­ру­ше­ні «гніз­да» при­рос­туть ін­но­ва­ці­я­ми?

Діяльність вільних економічних зон (ВЕЗ) і територій пріоритетного розвитку (ТПР), як і раніше, залишається чудовим полем для маневрiв політиків незалежно від рангів і регіональної приналежності. Не так давно — у березні — про ВЕЗ і ТПР говорили як про велике зло і змінами до закону про бюджет на 2005 рік скасували пільги, які вони мали, що не завадило «зонам» і «територіям» уціліти. Сьогодні ж уряд виявив готовність не тільки сприяти інвестиційній діяльності в цих заповідних місцинах, а й навіть створити технопарки, запровадивши для них спеціальний митний режим.

Де губиться ПДВ?

Де губиться ПДВ?

Учора голова Державної податкової адміністрації Олександр Кірєєв на прес-конференції запропонував співставити дві цікаві цифри: у півтора раза зросли надходження до бюджету при збільшенні ВВП на 4 відсотки. Це, як пояснив пан Кірєєв, свідчить не про зростання податкового тягаря, а про вихід коштів олігархів з тіні. За його словами, група «Приват» разом зі своїми металургійними комбінатами минулого року майже нічого не перерахувала до бюджету, проте впродовж 2005-го вже сплатила 300 мільйонів гривень податків. Мінімізація сплачування податків завдяки використанню прихованих схем тепер стала об'єктом дослідження і моніторингу в уряді. Спеціально створена урядом робоча група, в складі якої є податківці, здійснює перевірку підприємств, які мають понад 200 мільйонів гривень валових доходів і при цьому сплачують менше відсотка коштів від цих доходів до державної казни у вигляді податків.