Десять кроків до інвестиційного буму?

22.06.2005

      Учасники позачергового «круглого столу» Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ), який проходив з 16 по 17 червня у Києві, запропонували українській владі десять невідкладних кроків для покращення інвестиційного клімату. Про це повідомив на прес-конференції засновник і виконавчий директор ВЕФ Клаус Шваб.

      Згідно з переліком цих заходів, пропонується, зокрема, ухвалити всі законодавчі акти, необхідні для вступу до Світової організації торгівлі, до початку літніх парламентських канікул, а якщо знадобиться — відкласти початок літніх канікул парламенту.

      Другим невідкладним кроком учасники форуму вважають створення підрозділу спеціалістів на найвищому рівні безпосередньо при Прем'єр-міністрі або при Президентові України, який би надавав підтримку іноземним інвесторам.

      Третім кроком пропонується впровадити передбачувану процедуру започаткування нового бізнесу за принципом «єдиного вікна».

      Четвертим кроком, як рекомендують учасники «круглого столу», має бути скасування надмірних і дублюючих регуляторних актів і зниження бар'єру для закордонних підприємців шляхом запровадження одноразової процедури початку нового бізнесу. П'ятим кроком має стати скасування Господарського кодексу.  Шостим —  прийняття закону про цінні папери.

      Сьомим кроком рекомендують зробити заходи із впровадження міжнародних стандартів бухгалтерського обліку і аудиту.

      Восьмим — зробити проведення податкової реформи, зокрема обмежити соціальні податки 20 відсотками, зменшити податок на прибуток, переглянути механізм дії ПДВ, особливо у частині його повернення, передбачити справедливу компенсацію за втрати, пов'язані із скасуванням вільних економічних зон та встановити такі митні тарифи, які не обмежуватимуть розвиток бізнесу.

      Дев'ятим кроком, на погляд «міні-Давоса», повинно бути підвищення рівня управління і ділових навичок державних чиновників.

      Десятим — проведення активної боротьби з корупцією шляхом створення «чорних списків» компаній, які було помічено у хабарництві, призначення в майбутньому на посади державних службовців і суддів людей за діловими якостями, а не політичними міркуваннями, підвищення зарплати держслужбовцям, перехід до нової прозорої системи державних закупівель та оприлюднення відомостей про розмір зарплати та ділові зв'язки вищих урядовців, суддів та народних депутатів.

      Наостанок у своїх рекомендаціях учасники «міні-Давоса», яких у Києві зібралося 250 (включно із 108 українцями), закликають владу припинити дискусії про унікальність економічного розвитку держави і прийняти пакет реформ із комерційного права задля уникнення невизначеності щодо правових наслідків інвестування в українську економіку.

      Ці думки не є новими. Проблема в  іншому — як їх реалізувати, якщо більшість членів парламенту гальмують прийняття низки невідкладних законодавчих актів, зокрема, щодо вступу України до СОТ. Утім у своєму виступі Віктор Ющенко дав зрозуміти, що у другому півріччі нашу країну чекає низка  серйозних кроків щодо реформування податкової та бюджетної систем, освіти та комунального господарства, адміністративного устрою і оборони. За словами глави держави, Україна готова  запропонувати міжнародному і вітчизняному бізнесу «партнерство у здійсненні реформ та формуванні сучасної конкурентоспроможної економіки».

      Для багатьох спостерігачів стала знаковою полеміка, яка виникла під час закриття «міні-Давоса», між Віктором Ющенком і Віктором Пінчуком. Зять Леоніда Кучми у своєму виступі зазначив, що «насправді хабарі в Україні стали більшими, бо тепер ризик більший». Президент не втримався від репліки. «Правий пан Пінчук», — іронічно підхопив він порушену тему і в присутності сотень гостей форуму заявив, що за його інформацією,  під час останнього судового засідання щодо «Криворіжсталі» представникам правосуддя пропонували мільйонні хабарі, але це не допомогло. Глава держави зазначив, що, мовляв, ішлося про 10 мільйонів доларів, аби обійти суд, або про 3 мільйони, щоб пролонгувати рішення суду. «На щастя, суддя не взяв ні три мільйони, ні десять мільйонів. А ставки ростуть — це правда», — зазначив Ющенко. Почувши такі слова, учасники форуму зааплодували.

      Однак аплодисментів реальним результатам київського форуму ще доведеться зачекати...

 

РЕАКЦІЯ

      Відомий адвокат Сергій Власенко, який відстоював на виборах у Верховному Суді перемогу Віктора Ющенка, а зараз у справі «Криворіжсталі» захищає холдинг Пінчука й Ахметова, в ефірі «5-го каналу» зазначив, що Президент, роблячи заяви щодо хабарів у ході судового процесу, «спирається на чутки», адже глава держави «не був присутній при такій операції». Натомість, за словами Власенка, сторона «Інвестиційно-металургійного союзу» розраховує на на хабарі, а на рішення судів — від Київського апеляційного до Європейського з прав людини.

  • Львовом — з колядою

    Львів, який неофіційно називають культурною столицею України, уже не один рік виборює право називатися і Різдвяною столицею. До всіх різдвяних сюрпризів цього року долучиться іще один — пасажирів львівських трамваїв та тролейбусів протягом свят будуть тішити популярні різдвяні мелодії у виконанні улюбленців не лише львів’ян, а й усіх українців — «Піккардійської терції» та Павла Табакова. >>

  • Ірина Геращенко: ЄС налаштований на асоціацію завдяки «війні» з Росією

    Перший сесійний тиждень Верховної Ради після літніх канікул почався напрочуд мирно: без бійок, без блокувань, без фізичних ексцесів і морального тиску у форматі «опозиція vs влада». Депутатів примирила Європа. Точніше, євроінтеграційний напрям, що ним крокує Україна. >>

  • Віра Ульянченко: Обласна влада ні на кого не тисне і ні перед ким не плазує

    Представляти Віру Іванівну, певно, зайве. Її ім'я й по батькові (саме так — без прізвища) говорить саме за себе ще з тих часів, коли вона була першою помічницею Віктора Ющенка на початку століття. Навіть листи до неї, як розповідає сама Ульянченко, підписують просто: «Вірі Іванівні». І доходять.
    Про те, якою впливовою вона є, як поважає її думку сам В.Ю. і як запросто вона спілкується з найбагатшими людьми України, ходять легенди. Коли глава держави призначив Віру Ульянченко керівником Київської обласної держадміністрації, багато хто сприйняв це скептично: одні висловлювали сумніви в умінні Віри Іванівни «перекваліфікуватися» з «няньки Ющенка» в «губернатори», інші іронізували, називаючи це призначення «почесним засланням» подалі від Банкової. Відтоді минув понад рік, і голоси скептиків стихли. А легенди про впливовість Віри Іванівни анітрохи не потьмяніли.
    І ще ремарка: напередодні виборів брати інтерв'ю у партійного керівника області завжди складно — воно в будь-якому разі виглядатиме «піарним». Але, зрештою, коли ж владі й звітувати про свої успіхи, як не перед виборами? Як каже правдоруб Віра Іванівна, «виборець сам повинен у всьому розібратися». До речі, найулюбленіше її слово — «безперечно». >>

  • В'ячеслав КИРИЛЕНКО: Ми змогли повернути довiру людей

    «В «України молодої» диктофони добре пишуть?» — запитав Кириленко, щойно кореспондент «УМ» переступив поріг його кабінету в партійному офісі «Нашої України». «А що, — питаю, — ви зірвали голос?». Кириленко підморгує: «Почався виборчий тур».
    Наша розмова відбулася наступного дня після того, як десант «НУНС» повернувся з першого етапу виборчого туру, який проліг через Сумщину, Полтавщину та Кіровоградщину. А днем по тому «нашоукраїнці-самбісти» мали вирушити на Дніпропетровщину. Власне, наша розмова з Кириленком і почалася з того, як він оцінює старт виборчих турне. >>

  • Андрій Шкіль: Регіони — «діти» слухняні. Але нерозумні

    Якщо «Наша Україна» до останніх передз'їздівських днів тримала інтригу з виборчим списком, то Блок Тимошенко «вистрелив» іншим. «Списочники» БЮТ лишились у своєму попередньому складі, зате присутність з-поміж 103 депутатів V скликання (яких Юлія Володимирівна за відданість і стійкість залишила при кандидатській надії) особливого гостя — президента Європейської народної партії Вілфреда Мартенса — привернула загальну увагу. Мартенс приїхав не просто так — він запросив «Батьківщину» приєднатися до клубу ЄНП. Ця подія відразу потягнула за собою обговорення ідеологічного керунку, в якому рухатиметься БЮТ, відсунувши на другий план ініціативи, з якими виступала на з'їзді Тимошенко, не кажучи вже про інший актуальний аспект — стосунки БЮТ з колегами від «Нашої України — Народної самооборони». Втім на все свій час. Час підписувати спільні угоди і час їх виконувати. Або не виконувати. Наразі помаранчеві демократи обіцяють триматися разом, а що з того вийде — побачимо після 30 вересня. Поки що про внутрішні процеси всередині Блоку Тимошенко з «УМ» говорить депутат IV—V скликань, 14-й номер у виборчому списку БЮТ Андрій Шкіль. >>

  • Замiсть авантюр та полiтичної хитростi демонструйте власне бачення розквiту країни

    Учора глава держави спілкувався з журналістами, в тому числi вже традиційно — у прямому ефірі двох національних телеканалів. Президент вкотре відійшов від офіціозу, а заодно і похмурих владних кабінетів — зустріч з представниками ЗМІ знову проходила на «зеленій галявині» секретаріату. >>