Уряд забирає «Криворіжсталь»

Уряд забирає «Криворіжсталь»

Рішення уряду у сфері приватизації останніми днями накочуються вал за валом і чимдалі звучать, як ляпас. Кому і за що — це окреме питання. Засідання Кабінету Міністрів минулої суботи ознаменувалося переходом і цих галузевих проблем під особисту опіку Юлії Тимошенко.
Питання було поставлено руба: потрібно, як зазначила Прем'єр, розробити концептуальні підходи до проведення приватизації державного майна у 2005-2006 роках.

Між подачкою і соціальними стандартами

Як «стискуватимуть» ціни в разі дестабілізації грошового ринку, пересічний громадянин може тільки здогадуватися. Пояснити цей процес намагався голова ради Нацбанку Анатолій Гальчинський. Отже, він таким чином непрямо визнав, що не виключає моменту, коли ціни поповзуть угору. За словами пана Гальчинського, заяви окремих політиків, зокрема кандидатів на президентське крісло, щодо використання урядом на соціальні виплати емісійних коштів НБУ є небезпечною фальсифікацією, свідомо спрямованою на підрив стабільності гривні. Про це йдеться у його заяві, зробленій на початку тижня. Голова ради НБУ звертає увагу на значне зростання позитивного сальдо зовнішньої торгівлі та поточного рахунку платіжного балансу України. НБУ викуповує з ринку валюту для поповнення своїх резервів і, за словами пана Гальчинського, на ці цілі й спрямовано здійснювану емісію. «Тут відсутній будь-який зв'язок з витратами уряду», — зазначив він.

Усе навкруг державне, усе навкруг —моє

Усе навкруг державне, усе навкруг —моє

Днями у Нацбанку заявили, що на рахунках Кабінету Міністрів зосереджено 15 мільярдів гривень, і це не викликає захвату в державних фінансистів: кошти могли б обертатися в економіці. Говорили про накопичення величезних сум в уряду й майже рік тому: тоді, за словами першого віце-прем'єра Миколи Азарова, у банківській системі стався дефіцит гривні через те, що розпорядники бюджетних коштів «не звикли одержувати фінансування з держбюджету вчасно». Але помилка вперто повторюється — зате бюджетні кошти без проблем потрапляють у приватні кишені.

Виборця авансують теплом

Комунальники, готуючись до опалювального сезону, цього року вирішили показати вищий клас. Було оголошено, що огляд готовності житла до зими закінчать не пізніше першого жовтня, тобто на два тижні раніше, ніж завжди. Це при тому, що на початок вересня, за даними Держкомунгоспу, до опалювального сезону було підготовлено близько 72 відсотків житлового фонду країни. Утім уже на час оголошення підвищених зобов'язань відомство було змушене констатувати, що загальна картина «опалювальної мобілізації» нічим не відрізняється від того, що спостерігалося минулими роками: найнижчі темпи підготовки до зими традиційно продемонстрували об'єкти житлокомунгоспу, які належать Мінпаливенерго, Міносвіти і Мінохорони здоров'я.

Колеса до Берліна довезуть

Міжнародне рейтингове агентство Moody's Investors Service підвищило свій прогноз по рейтингах України з рівня «стабільний» до «позитивний». При цьому агентство врахувало позитивні тенденції в економіці країни, зокрема зростання обсягу валютних резервів НБУ. Отже, Україна обігнала Росію за прогнозами світових рейтингових агентств. Досить швидко на це повідомлення відреагувала Берлінська біржа. Позавчора вперше у практиці цієї установи провели інформаційний день, присвячений Україні. На цьому торговельному майданчику пропонувалися акції одинадцяти українських підприємств, інформує «Дойче велле». За словами представника біржі Еви Клозе, спостерігається підвищений інтерес з боку приватних капіталовкладників до акцій східноєвропейських країн, зокрема до українських цінних паперів, з-поміж яких найбільшим попитом користуються акції ВАТ «Укрнафта».

Зростання є, доходів немає

Спікер українського парламенту Володимир Литвин небезпідставно побоюється, що з бюджетом на наступний рік можуть виникнути проблеми. Цей документ, за словами Голови Верховної Ради, не повинен стати заручником президентської кампанії. Загрози, на його думку, приховує у собі бюджетна політика, «починаючи з прогнозів та планування, закінчуючи «заначками» і тіньовими пасьянсами». За словами Володимира Литвина, Україна потребує бюджету-2005 зі стартовою цифрою не менш як у 100 мільярдів гривень. Нагадаємо, що саме таку цифру, говорячи про доходи зведеного бюджету, кілька днів тому назвав голова парламентського Бюджетного комітету Петро Порошенко. Ідеться про досі нечувані для державної казни кошти. Для довідки: доходи цьогорічного державного бюджету було визначено в розмірі 65,2 мільярда гривень.

Енергетика «під ковпаком»

Наближається день, на який призначено пуск добудованого енергоблока Рівненської АЕС, — 17 вересня. Схоже, у зв'язку з цим міжнародні спостерігачі — фахівці з питань безпеки атомних блоків — вирішили посилити увагу до українських колег. Позавчора під час свого візиту до Києва заступник гендиректора МАГАТЕ Анні Марія Четто обговорила iз заступником міністра закордонних справ України Володимиром Макухою питання співпраці. На переговорах сторони визначилися щодо можливого уточнення програм співробітництва. За словами пані Четто, тепер головне — закріпити і розвинути це співробітництво, враховуючи динамічні зміни в галузі ядерної енергетики України. Заступник гендиректора МАГАТЕ також мала зустріч iз головою Державного комітету ядерного регулювання України Вадимом Грищенком і відвідала Міністерство з надзвичайних ситуацій.

Боржники — вічні, компанія — ні

Напередодні виборів навіть така тривіальна справа, як підготовка енергетичного господарства до осінньо-зимового періоду, сприймається під гострішим кутом зору. Скажімо, учора на прес-конференції гендиректор Київенерго Іван Плачков заявив, що з фінансами в компанії сутужно, а отже, це ставить під сумнів її сталу підготовку до роботи в опалювальний сезон. Раніше теж не обходилося без боргів за спожиту електроенергію та тепло, але ж тепер, коли у розпалі передвиборча агітація, навіть оприлюднення переліку боржників виглядає як зайве нагадування про застарілі болячки. Київенерго недорахувалося у своїй кишені майже 874 мільйонiв гривень.

Обійшлися без жодного євро

Обійшлися без жодного євро

Минулої неділі було запущено в експлуатацію другий енергоблок Хмельницької атомної електростанції. Президент України взяв участь у церемонії запуску АЕС і вручив ордени Ярослава Мудрого V ступеня голові Державного комітету ядерного регулювання Вадиму Грищенку, віце-президенту з питань капітального будівництва державного підприємства «Енергоатом» Володимиру Коровкіну та директору державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» Олександру Смишляєву. Атомники вважають новий блок втіленням найсучасніших технологій і ручаються за його високий ступінь безпеки. У добудові ХАЕС-2 брали участь учені Національного інституту ядерних досліджень, Харківського фізико-технічного інституту, Севастопольського інституту ядерної енергії й промисловості та фахівці низки російських підприємств і організацій.

Похолоднішає — подешевшає

Позавчорашнє рішення Російської Держдуми про скасування ПДВ на експорт нафти і газу в країни СНД було очікуваним. За словами заступника міністра фінансів РФ Сергія Шаталова, який представляв законопроект, всупереч світовій практиці при торгівлі з країнами СНД, Росія стягує ПДВ з експортерів нафти і газу. Цей податок ще раз сплачують за місцем постачання товару, тобто в країні призначення.