Життя без реприватизації

Життя без реприватизації

Позавчора Віктор Ющенко заявив, що представникам Української держави потрібно «їздити по всьому світі показувати, що у нас відновлені позитивні прозорі процеси приватизації».
Виконуючий обов'язки Прем'єр-міністра Юрій Єхануров також стверджує, що реприватизації в Україні не буде. «Там, де є проблеми, пов'язані з роздачею слонів під час передвиборчої кампанії, буде переговорний процес, і думаю, що буде досягнуто мирові угоди», — пояснив він.

Курсовий «нежить»

Учора після повідомлення про відставку уряду зріс курс готівкового долара. У Києві він становив 5,02-5,25 грн. за долар, хоча деінде зберігався на рівні 4,90 (купівля) — 5,0250 (продаж).У регіонах, де контролю за спекулянтами менше, вже можна побачити курс 5,30 гривні за долар. При цьому деякі банки обмежили обмін сумою у сто доларів в одні руки. А проте ще недавно курс демонстрував рекордне зниження, сягнувши позначки 4,9329 грн за долар.

НЗФ як кістка в горлі

Засідання Кабінету Міністрів, яке відбулося минулої суботи, ледь не закінчилося відставкою Прем'єра. Про це повідомила вчора газета «Коммерсант-Украина» з посиланням на джерело в уряді. Напредодні журналістів попередили, щоб вони не приходили в урядовий будинок. Те ж саме джерело засвідчило, що декілька членів Кабміну відкрито звинуватили Юлію Тимошенко в незаконному втручанні в роботу судової системи і лобіюванні інтересів групи «Приват». Захищав Прем'єра лише міністр юстиції Роман Зварич, який заявив, що уряд діяв у межах закону. Розгорілася запекла дискусія. Тим паче що перед засіданням у Кабміні поширила свою заяву Партія «Народний Союз «Наша Україна». Як політична сила, яка делегувала своїх представників до складу Кабінету Міністрів України, НСНУ засудив втручання представників уряду в ситуацію навколо Нікопольського заводу феросплавів. «Ми також висловлюємо глибоку стурбованість тим, що до лобіювання інтересів окремої олігархічної групи можуть бути причетними деякі високопосадовці виконавчої гілки влади», наголошується в заяві. НСНУ повідомив, що може ініціювати кадрові висновки.

Дави на газ!

Учора ВАТ «Газпром» і НАК «Нафтогаз України» розповсюдили спільний прес-реліз про перебіг переговорів між обома господарючими суб'єктами. В цьому повідомленні зазначається, що позавчора в Києві сторони обговорили умови укладання протоколу на 2006 рік до міжурядової угоди від 4 жовтня 2001 року і роботу ТОВ «Міжнародний консорціум з управління та розвитку газотранспортної системи України. Було також розглянуто умови транзиту газу територією нашої країни і питання щодо розмірів тарифної ставки та обсягу поставок блакитного палива Україні в обмін на послуги за транзит. На рівні робочих груп упродовж двох тижнів буде підготовлено пропозиції урядам обох країн щодо укладення протоколу на 2006 рік, підкреслюється в прес-релізі. На прохання «УМ» докладніше прокоментувати перебіг переговорів прес-служба відповіла відмовою.

Регіони візьмуть уряд за горло?

Прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко сподівається, що державний бюджет на 2006 рік приймуть достроково. Принаймні під час понеділкового засідання консультативної ради при Голові Верховної Ради із представниками органів місцевого самоврядування ситуація, на думку Прем'єра, виглядала найсприятливіше. Глава уряду висловилася за створення спільної урядово-парламентської групи для роботи над бюджетом-2006, щоб до 15 вересня мати узгоджений проект. Утім варто зазначити, що створення проекту бюджету є виключним правом уряду. Отже, запрошуючи народних депутатів до співпраці, пані Тимошенко також взяла до уваги лист Голови ВР Володимира Литвина, в якому він виклав пропозиції щодо формування цього законопроекту, зробивши наголос на взаємовідносинах між державним і місцевими бюджетами.

Битва за феросплави

Битва за феросплави

Нікопольський завод феросплавів продовжує перебувати в епіцентрі потужного політичного «торнадо». Працівники підприємства звернулися до міністра внутрішніх справ Юрія Луценка із закликом «не допустити втягування міліції в реалізацію незаконних схем і рішень щодо заводу». Про це повідомила «Українська правда» з посиланням на агентство «Інтерфакс-Україна». «Ми знаємо, що в місті Орджонікідзе пройшли збори акціонерів, скликані й організовані з ініціативи групи «Приват». Ми знаємо, що ці збори відбувалися за реєстром, що був визнаний незаконним у судовому порядку», — йдеться у заяві. За словами працівників заводу, заступник міністра промислової політики Сергій Грищенко, який представляв державу на цих зборах акціонерів, «не мав права цього робити, оскільки видане йому доручення набирало сили винятково у випадку перерахування акцій НЗФ на рахунок Фонду держмайна, що не було ще зроблено». «Ми знаємо, що зазначені збори акціонерів були заборонені рішеннями судів. Ми знаємо, що існує чинна судова постанова про заборону будь-якій державній або приватній установам, фізичним і юридичним особам виконувати рішення цих незаконних зборів акціонерів», — підкреслюють автори листа. Як заявили працівники НЗФ, усі ці обставини свідчать про те, що виконання рішень орджонікідзевських зборів акціонерів є незаконним.

«Криворіжсталь» братимуть пулом?

Голова Фонду держмайна Валентина Семенюк вперше досить прозоро висловилася щодо можливих нових власників «Криворіжсталі», яку виставляють на повторний конкурс. В інтерв'ю «5-му каналу» керівник приватизаційного відомства заявила, що у співвласника групи «Приват» Ігоря Коломойського є реальна можливість придбати цей металургійний комбінат. За словами пані Семенюк, банки відмовилися бути посередниками при приватизації «Криворіжсталі», отож якісь гарантії для іноземних інвесторів є менш вагомими. «Це, напевно, є сигналом, що більше представленим буде внутрішній інвестор, ніж зовнішній», — заявила Валентина Семенюк. Водночас вона зазначила, що, крім пана Коломойського, про готовність взяти участь у конкурсі заявили російські, французькі та індійські інвестори.

Горілку — за грати

Позавчора можна було досить просто скласти рейтинг податківців. Глава уряду Юлія Тимошенко провела зустріч з керівниками регіональних державних податкових адміністрацій. Оприлюднена статистика засвідчила, що над бюджетом збираються хмари. За підсумками січня-липня лише 11 областей, включно з Києвом, виконали або перевиконали планове завдання. При цьому в багатьох областях реальний показник становив менше 50 відсотків. «Я як Прем'єр-міністр не можу терпіти такі показники, це ганьба для всієї податкової системи», — наголосила Юлія Володимирівна, коментуючи ці цифри. Що ж до ситуації зі збором податку на додану вартість, то тут «дебет» із «кредитом» не сходяться. За сім місяців цього року в 5 областях сума відшкодування ПДВ перевищувала суму збору цього податку. «Якщо у нас в усіх областях буде ця проблема, то таку «крамничку», як держбюджет, можна закривати»,— заявила пані Тимошенко. Крім того, в 13 областях за підсумками семи місяців спостерігалося нарощування суми простроченого ПДВ. Ситуація з акцизним збором теж залишає бажати кращого: за січень-липень лише 12 областей упоралися з планом.

Імпорту вистачить?

У серпні в Україну буде імпортовано 200 тисяч тонн готових нафтопродуктів. Про це заявив перший віце-прем'єр Анатолій Кінах після позавчорашнього засідання урядової робочої групи з питань функціонування ринку нафти і нафтопродуктів і розвитку нафтопереробної промисловості. Він ще раз підтвердив, що в серпні-вересні уряд не прогнозує дефіциту нафти та бензину. Сезонні проблеми український уряд вирішує в традиційний спосіб — шляхом домовленостей із нафтотрейдерами.

Нацбанк поки що змилувався

З 5 по 8 серпня Нацбанк України не виходив на міжбанківський валютний ринок. Це викликало дефіцит гривні. Відповідно, курс української національнеої валюти до долара США на міжбанку зріс. Позавчора курс коливався в діапазоні 4,90—4,97 гривні за долар. Банкіри помітно занервували. Дехто навіть почав стверджувати, що продаж долара став практично нереальним. Внаслідок ажіотажного попиту на гривню, як повідомляє інтернет-видання finance.ua, ставки також суттєво зросли і становили від 4 до 7 відсотків річних. Проте Нацбанк 9 серпня близько 16:00 вийшов на міжбанківський ринок і викупив у комерційних банків долари за курсом 5,01 гривні за долар. Незважаючи на пониження курсу долара на міжбанківському ринку, НБУ зберігає офіційний курс без змін — 5,05 гривні за долар.